Пред паметните плочи на Мемориалния комплекс във Военноморска база Бургас с тържествен ритуал бяха положени венци и цветя
Автор: Десант
Пред паметните плочи на Мемориалния комплекс във Военноморска база Бургас на 23 май се проведе военен ритуал по полагане на венци и цветя и отдаване на почит към загиналите при изпълнение на войнския си дълг военни моряци. Отец Стилян от храм „Св. Никола“ в Черноморец отслужи панихида в памет на загиналите мъже на честта.
В своето слово командирът на Флотилия бойни и спомагателни кораби флотилен адмирал Велко Велков припомни събитията, довели до гибелта на военноморските миньори през 1916 г., през 1942 г. на нос Акин и военните моряци от торпедоносец „Смели” през 1943 г.
Венци и цветя в тяхна памет бяха поднесени от името на командира на Военноморските сили контраадмирал Кирил Михайлов, роднини на загиналите, официални гости, военнослужещи и цивилни служители от Флотилия бойни и спомагателни кораби и Военноморска база Бургас.
Заупокойна молитва и панихида бе отслужена и на паметника на загиналите моряци от торпедоносеца „Смели” на нос Акин край Черноморец. Под звуците на корабна сирена, на катер от състава на Военноморска база Бургас във водата бе спуснат венец и бяха поднесени цветя в знак на признателност към загиналите на 19 май 1943 г. моряци от торпедоносец „Смели”.
Близките на загиналите военни моряци благодариха на командването на Флотилия бойни и спомагателни кораби и Военноморска база Бургас, че тези достойни мъже, загинали при изпълнение на воинския си дълг, не са забравени.
Примери от предмети които Бг. заслужава да й се върнат:
от книга "Din istoria Dobrogei"/Дин историа Доброджей (Из историята на Добруджа), том 2. (автори Раду Вулпе/Radu Vulpe и Йон Барня/Ion Barnea), Издателство на Академията на Румънската Социалистическа Република, 1968 г.:
страница 294, изображение 2: древна бронзова плоча от с. Брестовене/Сарсънлар, Силистренско
стр. 340, из. 52 и стр. 341, из. 54 - статуи на римски царе, открити в гр. Силистра ("Дуросторум")
стр. 345, из. 60 - надгробен паметник-статуя от Силистра
стр. 360, из. 83 - древна статуя на жена от гр. Балчик ("Дионисополис"), открита в околностите на града
Всички тези предмети през 1968 г. се намираха в гр. Букурещ, в Националния музей за древни неща (Muzeul National de Antichitati)
стр. 556, из. 4-5 византийски печати оловни печати из Силистренско (в книгата не пише в кой румънски музей са се съхранили тогава)
Изглежда че Националният музей на древностите повече не съществува, като понастоящем то се нарича Сбирката на древности при Института по Археология "Василе Първан/Vasile Parvan"
Muzeul Național de Antichități
https://ro.wikipedia.org/wiki/Muzeul_Na%C8%9Bional_de_Antichit%C4%83%C8%9Bi
<<Muzeul National de Antichitati a fost un muzeu din Bucuresti, care astazi este o sectie a Institutului de Arheologie „Vasile Parvan”.>>
Превод:
<<Националният Музей за Древности (или древни неща/предмети) е бил музей в гр. Букурещ който понастоящем е отделение на Института за Археология "Василе Първан".>>
под име: Сбирката на Древности на Института по Археология В.П.
Colecţia de Antichităţi a Institutului de Arheologie „Vasile Pârvan”
http://ghidulmuzeelor.cimec.ro/id.asp?k=1544&-Colectia-de-Antichitati-a-Institutului-de-Arheologie-Vasile-Parvan-BUCURESTI
Всички тези по-горе споменати предемети са открити от румънските археолози или обикновени румънски граждани в Южна Добруджа (днес областите Силистренска + Добричка) по времето когато тази българска земя беше в пределите на Румъния.
Те трябваше да бъдат върнати от румънците още през 1940 г. когато Южна Добруджа беше върната на България.