Експозицията е на русенския музей и ще гостува край морето до края на октомври
Автор: Десант
Пафтите са част от традиционното облекло и като всяко нещо в системата на фолклорната култура имат своя специфична роля и значение. За тях това лято край морето ще разказва изложбата „Пафтите – вселена от знаци“ на русенския Регионален исторически музей, която гостува в бургаската етнографска експозиция на ул. „Славянска“ 69. На първия етаж в някогашната Бракалова къща ще бъдат представени над тридесет образци на ювелирното изкуство.
Стойността на пафтите определя металът, от който са изработени – злато, сребро, мед, месинг. Но истинската им същност, когато на са колана, е не само да предпазват, но и да разказват истории за начина, по който предците ни са възприемали света посредством изображенията върху тях. Небесните тела – слънце, луна, звезди, религиозни символи, митологичното световно дърво, растения и животни от вълшебните приказки и обредните песни, храмове, ангели, светци или предмети-знаци определят богатата палитра от послания за архетипни модели на мислене.
Пафтите са и знак за социално положение – неомъжените жени не могат да носят това украшение, а монахините не могат да слагат чифт пафти.
Характерни като коланни украшения за цялата територия на Османската империя, в границите на българското етнично землище, пафтите разказват собствено българската ни картина за света и порядъка в него.
Изложбата ще гостува в морския град до края на октомври и може да бъде разгледана всеки ден от 10:00 до 19:00 часа.