Птицата на фараоните се завръща следствие на дългогодишни интензивни проучвания и прилагане на редица мерки за опазването й на национално и на международно ниво
Автор: Десант
Повече от 40 години числеността на египетския лешояд у нас намалява с бързи темпове и видът бе изправен пред прага на изчезването. Сега обаче от Българското дружество за защита на птиците – БърдЛайф България (БДЗП) са установили рекорден брой от 35 заети от него гнездови територии, което е повратен момент за българската природозащита.
Установеното увеличение е с близо 20% спрямо предходната 2023 г. и по този начин световно застрашената птица у нас възстановява популацията си до нивото, регистрирано през далечната 2008 г. Увеличението е в резултат на сформирането на нови двойки в Източни Родопи и Североизточна България. Някои от тях са заели територии, които бяха изоставени от вида повече от 20 години.
Добри новини има и за района на Русенски Лом, където видът не е гнездил от няколко години, но новосформирана двойка, която вече отглежда поколението си, дава нова надежда.
Тези резултати са исторически успех за поколения природозащитници и природолюбители, които са посветили значителна част от времето и живота си за опазването на този емблематичната птица. Радват се и местните жители по местата, където преди много години бяха свикнали да я наблюдават, а сега се бе изгубила.
Първите подобрения в състоянието на египетския лешояд у нас бяха регистрирани през последните пет години, в които се забеляза стабилизиране на популацията, следствие на две десетилетия интензивни проучвания и прилагане на редица мерки за опазване първо на национално, а по-късно и на международно ниво.
БДЗП започва своята дейност за опазването на една от най-бързо изчезващите птици у нас след 2012 г. Те включват изолиране на рискови електропроводи, причиняващи смъртност, борба с противозаконното използване на отрови в природата, борба с бракониерството, охрана на гнезда, предоставяне на безопасна храна, маркиране с GPS предаватели за проследяване, въвличане на местните общности в опазването на вида и редица други.
Сходни дейности са предприети и в другите страни на Балканите, където видът се среща – Гърция, Северна Македония и Албания.
През 2017 г. усилията за опазване на „птицата на фараоните“, координирани от БДЗП, се пренесоха и по целия миграционен път през Близкия Изток (Турция, Сирия, Ливан, Ирак, Йордания, Саудитска Арабия) до Африка (Египет, Нигер, Нигерия, Етиопия).
Успоредно с прилагането на голям брой мерки за намаляване на смъртността бе започната и програма за подсилване на популацията на египетския лешояд в България чрез освобождаване на птици, излюпени на затворено в различни зоопаркове и размножителни центрове в Европа.