Първото голямо нападение на вредителя е в Родопите, но единичен екземпляр е забелязан през 1906 г. в района на София
Автор: инж. Емил Комитов
Първото масово нападение от борова процесионка у нас, отразено в литературата, е регистрирано през 1924 г. в Централни Родопи, в землището на с. Хвойна, Смолянско. За това съдим от публикацията на М. Русков от 1929-1930г. - „Принос към изучаването на биологията и екологията на боровата процесионка (Thaumetopoea pityоcampa Schiff.) у нас“.
Боровата процесионка си остава стопански значим вредител в целия си ареал, обхващащ средиземноморския район. През последните десетилетия се наблюдава значително разширение на зоната й на разпространение на север и към по-големи надморски височини и географски ширини.
У нас е установена за първи път през 1906 г., когато Дреновски хваща на светлина на лампа един мъжки екземпляр в района на София. В България също е установена експанзия на вредителя, който постоянно се настанява в нови местообитания.
На българска територия се срещат две фенологични форми на T. pityocampa: типична средиземноморска (зимна) и ранно развиваща се (лятна).
За 2024 г. на територията на Южноцентрално държавно предприятие с центрава в Смолян е предвидено въздушно пръскане на обща площ от 10 200 дка в следните териториални подления: ДГС Академик Николай Хайтов, ДГС Асеновград, ДГС Ардино, ДГС Кирково, ДГС Момчилград, ДГС Клисура, ДГС Хисар, ДГС Пазарджик, ДЛС Женда и ДЛС Кормисош.
За уточняване на площите за авиоборба срещу борова процесионка през август м Смолянско е извършиено контролно лесопатологично обследване на терена, извършено съвместно от представители на РДГ Кърджали, РДГ Пловдив, РДГ Смолян, Южноцентрално държавно предприятие, Лесозащитна станция-Пловдив и на териториалните поделения.
В периода от 7 до 15 септември се извършва въздушно пръскане в района на ДГС Клисура, ДГС Хисар, ДГС Асеновград, ДЛС Кормисош, ДЛС Женда, ДГС Ардино, ДГС Момчилград и ДГС Кирково. При благоприятни метеорологични условия на 18-19.09.2024г. ще се проведе и в ДГС Пазарджик и ДГС Академик Николай Хайтов.