Доц. д-р Боряна Гагова: Десет актуални предложения за неотложни промени в изборното законодателство


Доц. д-р Боряна Гагова: Десет актуални предложения за неотложни промени в изборното законодателство
Снимката е илюстративна
18 Септември 2024, Сряда


Изборът на България е вече между саморазрушение и самосъзидание

Автор: Доц. д-р Боряна Гагова

Защо не гласуват българите – най-очевидната ключова причина е, че повечето от тях са осъзнали, че няма как нещо да се промени в положителна посока чрез нови и нови избори по досегашната   умишлено манипулативна избирателна система.

Към нея трябва да се добави и същественият принос на медиите, особено телевизионните, които подцениха интелекта на зрителите и злоупотребиха с търпението им. Вместо да правят  собствени програми, те започнаха да реализират печалби чрез попълване на телевизионното време с досадно еднообразни коментари на видимо лобистки социолози, политолози и изборни експерти.

Кандидатите за народни представители се превърнаха в телевизионни актьори и медийни звезди. Това отврати  и отблъсна българите  както от участие в изборите, така и от самите телевизионни медии, като процентът на негледащите телевизия гони този на негласуващите.

Такава е ситуацията в настоящия момент. Всички изчакват да се случи нещо радикално отвъд Океана или в самия Европейски съюз, което да преобърне рязко нещата към по-смислен живот, защото, ако ще е към война – какъв смисъл има въобще да гласуваме?

Да се продължава обаче с това безпомощно изчакване вредоносната обществена система, в която битуваме, да се счупи сама отвътре или нещо отвън да я счупи е още по-вредно и безперспективно, защото това я се случи, я не се случи.

Тогава – какво да се прави? Единственият разумен подход е да се спре със саморазрушителното бездействие и все още здравата част от обществото  да започне сама да се преорганизира, търси и намира правилните разумни решения. Знаещите и можещите трябва да се обединят на безводачески принцип (именно това за сега е много важно) и да поемат инициативата за разработване на новите обществени правила.

Веднага ще каже някой: „Няма кой да ни чуе и да ни позволи!“ Ще ни чуят не само, а и ще бъдат принудени да гласуват  предложените обществени проекти, защото и техния живот ще зависи от това.

Очевидно наложителна е радикална смяна на модела на обществен живот и  държавно управление чрез преосмисляне на досегашния обществен договор и замяна на конкуренцията и кофронтацията като водещи принципи на икономическа и политическа  реалност  със сътрудничество и взаимно зачитане на възгледите и ценностите на другояче мислещите.

Смяната на  сегашния политически и партиен модел е процес, който има своите задължителни периоди на засяване, поникване, съзряване, узряване и урожай. Това е естествено развитие и неговото изкуствено форсиране не може да доведе до нищо добро.

Правилното решение е, като се знае каква е крайната цел – да се премине към диференцираност на задачите и въвеждане на етапност в тяхното решаване.

Първият етап, няма как да е друг, освен частична, но радикална промяна на изборното законодателство, включваща следните задължителни елементи, ако искаме да се отлепим от дъното.

- Въвеждане на забрана лица, които са били депутати в две и повече народни събрания, независимо от тяхната продължителност, да имат право да участват в нови избори, преди да изтекат два нови парламентарни цикъла. Така много бързо ще се прочисти Народното събрание от  втръсналите ни до отврат,  досадни и опасни за обществото лица.

- Възприемане на активна регистрация за изборите и то само на територията на страната заедно с премахване правото на лица с двойно гражданство да гласуват в изборите, както и на български граждани, които повече от 10 години не са живяли трайно в България.

-  Създаване на специален орган към Народното събрание, представляващ интересите на българските граждани, пребиваващи дългосрочно в чужбина, членовете на който да се избират  на квотен принцип именно от българските общности в чужбина.

- Въвеждане на задължително представяне на дипломи за висше образование, декларации за липса на друго гражданство и декларации за несътрудничество със служби със специално предназначение на други държави, както и на чужди организации, насочени към влияние у нас.

- Въвеждане на изискване за градивна позитивна кампания, основана на концепции с проекти за бъдещото развитие на държавата, като  състезанието между конкурентите задължително се основава на защита на конкретни цели, задачи, срокове, графици, а не на  репутационна агресия и личностни обиди, прикриващи липсата на професионална подготовка и етични качества.

- Забрана за негативна кампания в последните два предизборни месеци, комплектована с точкова система за дисквалификация на нарушителите, както и замяна на досегашната система на преференции с нова система на предпочитания на желаните кандидати, отхвърляния на нежеланите кандидати и дисквалификация на крайно нежеланите от избирателите кандидати.

- Замяна на изискването за събиране на определен брой подписи от кандидатите с представяне на тези, концепции и доказателства за общественополезни приноси, както и създаване на условия за фактическа равнопоставеност на  всички, отговарящи на условията в  обща, а не поединична изборна кампания, даваща възможност за реална сравнимост на кандидатите.

- Преработка на образците на бюлетините за гласуване и на протоколите за отчитане на резултатите с цел максималното им опростяване и облекчено обслужване, като ключова предпоставка за рязко намаляване на грешките в тях.

- Цялостна медийна пререгулация, но на първо време - експресно въвеждане на забрани и санкции за партиен лобизъм, политическо шоу и манипулиране на общественото мнение, представяни под формата на експертни анализи и дискусии.

- Незабавно премахване на възможността за възникване на двойно гражданство.

Следващата стъпка е подготовка за преминаване към мажоритарна двустепенна конкурсно-изборна система, която следва да се разработи и подложи на обществено обсъждане с цел въвеждане от следващото Велико народно събрание.

Ключова стъпка е и преминаването от досегашната форма на анонимно гласуване към персонализирано с код личностно гласуване. Гражданска карта за многократно участие в управлението по подобие на банковите карти за управление на финансовите сметки. Така ще може да се проследява движението на гласа и да се реши проблема с фалшификациите и купените гласове.

Създаването на разумен модел за държавно управление е невъзможно без преминаването от  досегашната форма на държавно управление чрез партии, ставащи автоматично подконтролни на олигархията към въвеждане на непартийна форма на професионално управление от личности, достатъчно познати и доказали се като професионалисти, които да са подконтролни и отговорни директно пред избирателите си и държавата.

Реализацията на по-голямата част от тези предложения ще ни помогне много бързо да се оттласнем от дъното и държава ни да поеме нагоре и напред.

Партиите, които посочат в програмите си тези  цели ще влезнат в парламента, а тези които изпълнят обещаното – ще продължат напред. Трудно е да гласуваш срещу собствените си интереси, но това е верният път.

Най-важното сега е – да пренасочим съзнателно енергията, която се хаби за конкуренция и конфронтация към целенасочено взаимодействие, което  означава – да съберем взаимно унищожаващите се досега човешки енергийни мощности в една, насочена във вярно определена обединителна цел. Тогава ползотворните резултати за всички ни ще бъдат многократно по-добри.

Въз основа на над петдесетгодишния ми опит в изучаване, работа и преподаване в сферата на държавното управление и административното право, сега съм убедена, че ако съумеем да вкараме  държавата си във вярната посока, шансовете за добро бъдеще на България никак не са малки, а при определени вътрешни и външни услови могат да бъдат и превъзходни.


В категории: Анализи

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки