Посетителите ще имат възможност да опитат над 50 вида качамак, приготвен от различни майстори от региона, България и Румъния
Автор: Десант
На 5 октомври за дванадесети път в тутраканското село Нова Черна ще се проведе Фестивалът „Мамалига”. Официалното откриване ще е от 10 ч. на площада пред читалището.
Целта е да съхранява и популяризира народния фолклор чрез песен, танц, свирни, слово и храна, да осъществи приемственост между поколенията, да стимулира издирването, съхраняването и разпространението на автентични обичаи, песни, свирни, игри, рецепти и други характерни за населените места от различните фолклорни области.
По време на празника посетителите ще имат възможност да опитат над 50 вида мамалига, забъркана от различни майстори от региона, България и Румъния. Акцент на кулинарното шоу ще бъдат майстор готвачите Симона и Димитър от телевизионното предаване Hell’s Kitchen, Сезон 6, които ще приготвят Родопски качамак.
В конкурсната част ще се включат професионалисти кулинари и любители, които ще забъркват на живо мамалигата в автентичен съд и на огнище с триножник. Те ще го бъркат с дървена лъжица и ще трябва да го поднесат както са го консумирали нашите деди.
Критериите за оценка включват техниката на приготвяне, вкусовите качества и етновизията на целия процес от приготвянето до поднасянето.
Във фестивала ще има и конкурс за надиграване, в който ще се включат детски школи и клубове, изучаващи български фолклорни танци и хора.
Извън конкурсната част на проявата ще вземат участие фолклорни колективи, представящи народни традиции и обичаи, певчески и инструментални групи, танцови школи и клубове за народни хора, фолклорни ансамбли, индивидуални изпълнители и формации от страната и чужбина.
Традиционното за Румъния ястие от царевично брашно е запазено в бита на новочерненци, тъй като техните родове преди години са живели в северната ни съседка.
По време на първия фестивал майстор от румънското село Кирнодж приготви мамалига или качамак, както го наричат в по-южните краища на България, по старинна рецепта от 1750 г. Той се вари с прясно мляко, след това се правят топки, слага се сирене и след това топките се пекат на скара.
Жените от Нова Черна пък приготвят мамалигата на фурна. Тя се прави гъста и се реже с конец. Сервира се с кисело мляко, със сирене, с маджун, с пръжки от месо.
Преплитането на традициите на българи и румънци се крие в историята. По силата на Крайовската спогодба от 1940 г., която налага Румъния да върне на България Южна Добруджа, е станал обмен на населението. Така хората от румънското село Черна се преселват в българското Турксмил, което преименуват в Нова Черна.