Предстои единадесетото издание на празника на легендарния деликатес
Автор: Десант
Италианците си имат прошуто, испанците – хамон, а българският аналог на деликатеса е еленският бут. От 8 до 10 ноември в неговото „родно място“ Елена ще се проведе единадесетото издание на Празника на еленския бут. Фестивалът събира гости от страната и чужбина – през 2022 г. той е бил посетен от близо 50 хиляди души.
Организаторите от Община Елена и Местният съвет по туризъм се грижат да не липсва добро настроение, вкусни мезета и кулинарни специалитети. Кътовете за хранене предлагат всевъзможни изкушения, апетитни еленски бутове ще бъдат окачени по витрини и интересни дървени констукции. Улиците се изпълват със занаятчии и търговци – не само местни, но и от всички краища на България.
И тази година концертите, томболите и забавните игри ще са част от празника. Много атрактивен е Касапският кът, където сръчни балканджии от няколко поколения демонстрират майсторството на касаплъка по еленски – приготвянето и осоляването на еленски бут и рибици, обработката на останалото месо от прасето.
Това е не просто кулинарен фестивал, а събитие, което притежава своя собствена атмосфера и дух, които оживяват чрез пресъздаване на съхранените през годините традиции и обичаи на еленчани.
Посетителите имат възможност да опитат различни видове бут, приготвени от местни майстори на кулинарията, както и да научат тънкостите на приготвянето не само на легендарния деликатес, но и на други традиционни ястия. В Занаятчийския базар пък те могат да открият уникални ръчно изработени сувенири и произведения на изкуството на местни майстори. А фолклорните изпълнения ще вдигат настроението им с хубава българска народна музика и танци.
Приготвянето на еленски бут е дълъг и специфичен процес, който на пръв поглед изглежда труден. Част от тайните разкрива бай Сава Ковачев от Елена.
От какво прасе се приготвя еленски бут
Прасето годинак е най-подходящото за да приготвите еленски бут. Прасето годинак ще ви даде зрял и як бут. Името на този вид прасета идва от факта, че то е хранено 1 година с чиста коприва от еленския балкан и смески. Оптималната тежест на прасето трябва да бъде между 160 и 180 килограма. От такова прасе се получават 18-20 килограма изсушен бут.
Друга причина е да бъде месото крехко е начинът, по който се коли прасето. На информационни табла в туристическия център в Елена има записани техники и тактики, които могат да са ви полезни при приготвянето на еленския бут. Ето една от тях:
Прасето да не се коли от пишман касапи и не трябва да се стресира като се гони дълго по двора. Всичко това се отразява в последствие на качеството на месото. Това между другото важи за всички видове месо – не само за свинското, но и за пилешкото, телешкото и т.нат.
Как се отделя бута на прасето
Отделянето на бута не е лесна работа. Бутът на прасето се отделя, заедно с част от тазовата кост. Той трябва да бъде гладък като яйце. Месото не бива да се наранява, да се пробожда, защото по този начин бутът по еленски ставя уязвим на мухи и други насекоми. Включително и кожата на сланинката не трябва да бъде наранена.
Как се осолява еленският бут
Бутът се осолява още топъл. Това се прави в специални дъбови качета – постави с диаметър на дъното 105 сантиметра и височина 1 метър. Дъното се поръсва със сол и се реди сланината, покрива се с половин пръст сол и върху нея се слагат бутовете. Точната пропорция за солта е 28 г. на килограм месо. После се затрупва цялото месо. Според бай Сава трябва да има толкова сол, че когато потопиш палеца си, нокътят да се покрива.
Колко време съхне и как се съхранява деликатесът
Бутът престоява между 40 и 50 дни в постава. След средата на февруари бутът се вади и се измива със зелева чорба. После се окачва на проветриво място, за да съхне. Той трябва да се предпази от мухи и пряка слънчева светлина.
По думите на еленчанина еленският бут трябва да се реже по жътва. Тогава той вече е напълно готов.