Механизмите за утвърждаване на почит към княза/ царя и неговото семейство са пораждали конкуренция с отбелязването на Априлското въстание или празника на Ботев
Автор: Десант
„Празници съперници“ се нарича изложбата на Института по етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН, която ще бъде открита във вторник, 29 октомври, от 18.00 ч. в Историческия музей в Русе.
Експозицията представя няколко сюжета, обвързани с монархическата институция, които създават колизии в обществото.
„Настоящата изложба разглежда календара като поле на конфликт. Празниците си съперничат, борят се за престиж и си оспорват значими дати. И това е напълно естествено, защото празниците въплъщават идеологиите на честващите ги групи. А групите в обществото обикновено спорят и тези несъгласия нерядко се отразяват в празничния календар.“, обяснява авторът на изложбата гл. ас. д-р Григор Григоров.
Подзаглавието на експозицията е „Епизоди от историята на празничния календар на монархическа България (1879 – 1944 г.)“. То подсказва за механизмите за утвърждаване на почит към княза/ царя и неговото семейство, чиито празници влизат в съперничество с исторически дати и национални герои. Това поражда конкуренция между Деня на избора на княз Александър и Априлското въстание или именния ден на княз Фердинанд и празника на Ботев.
Автор на изложбата е гл. ас. д-р Григор Хар. Григоров, а куратори са д-р Лина Гергова и д-р Светла Казаларска. Изследователският екип от Института по етнология и фолклористика с етнографски музей при БАН работи няколко години по проекта „Гражданският празничен календар в България: национални и локални измерения“, финансиран от Фонд „Научни изследвания“ към Министерство на образованието и науката.