В Русе окриват изложба за антична крепост Тримамиум в местността Стълпище в околностите на село Мечка


В Русе окриват изложба за антична крепост Тримамиум в местността Стълпище в околностите на село Мечка
Снимка: haiduk-tourist.blogspot.com
18 Ноември 2024, Понеделник


Археологическият обект е проучван в периода 2006-2009 г. и през 2017 г.

Автор: Десант

„Тримамиум – антична крепост и некропол“ е името на изложбата, която ще бъде открита във вторник, 19 ноември, от 18.00 ч. в зала „Княз Александър I“ на Историческия музей в Русе. Концепцията и реализацията са дело на археолога д-р Никола Русев, който през годините участва в систематични теренни проучвания на обекта.

Изложбата представя разказ за една от многобройните римски и късноантични крепости, изградени на десния бряг на река Дунав. Тримамиум е важна част от римската укрепителна система по протежението на имперската граница. Днес руините на военния лагер заемат територия върху хълмист терен в местността Стълпище на около 3 км от с. Мечка, Русенска област.

Археологическият обект е проучван в периода 2006-2009 г. и през 2017 г. Разкопките са предизвикани от честите иманярски набези и са организирани от гл.ас. д-р Върбин Върбанов от Регионален исторически музей – Русе.


Източник: РИМ-Русе

По време на тези пет сезона работата е концентрирана в границите на укрепената територия, където са проучени няколко постройки и други останки, както и към разкриването на част от укрепителната система на Тримамиум. Най-ранната постройка е датирана от времето на II в., а най-късното строителство принадлежи на късната античност (IV – VI в.) и средновековието (Х – ХIII в.).

Важни за проучването на обекта са откритите тухли и керемиди с печати. Те съдържат надписи на латински език, като някои от тях дават информация за кохортата, която е била гарнизон на Тримамиум през III в. При проучване на некропола на крепостта са открити и изследвани 34 гроба, отнасящи се към три различни периода - римски (II – III в.), късноантичен (IV – VI в.) и средновековен (XII – XIII в.).


В категории: Добри Вести , Археология

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки