Узбекистан – скритото бижу в Централна Азия


Узбекистан – скритото бижу в Централна Азия
13 Декември 2024, Петък


В страната се намират няколко обекта на световното наследство на ЮНЕСКО и хиляди архитектурни и археологически паметници

Автор: Адхамджон Янобиддинов

Узбекистан, разположен в сърцето на Пътя на коприната, някога е бил кръстопът на световните култури. В страната се намират няколко обекта на световното наследство на ЮНЕСКО и хиляди архитектурни и археологически паметници.

До последните години страната е била затворена за чуждестранни туристи. Само на ограничен брой пътници е било разрешено да влизат с ограничения. Днес Узбекистан развива своята идентичност по Пътя на коприната, за да привлече чуждестранни туристи.

Узбекистан и България установяват дипломатически отношения през 1991 г. и оттогава страните разширяват партньорството си в търговията, културата и различни области. Въпреки това все още има неизползвани възможности, особено в областта на туризма.

През последните години изходящият туризъм на България се развива. Докато Гърция, Турция и Румъния са основните дестинации, които българите посещават, Узбекистан също има потенциал да бъде топ дестинация за любителите на пътувания от България. В тази статия ще разгледаме какво предлага Узбекистан за пътешествениците.

Гражданите на България имат право на безвизов достъп до Узбекистан. Тя им позволява да пребивават в страната в продължение на 30 дни. След като пристигнат в Узбекистан, пътниците могат да се насладят на различни видове дейности и места в страната.

Ташкент е столицата на Узбекистан и оттук започват пътуванията на повечето туристи. В Ташкент има много интересни дейности за тези, които харесват градската среда. Някои от известните места са Центърът за плов, където посетителите могат да опитат плов, националното ястие на Узбекистан, от най-големите тигани в Азия.

Магическият градски парк, известен още като Дисниленд на Узбекистан, също е друго често срещано място, където посетителите могат да се насладят на различни дейности. Базарът Чорсу, традиционният узбекски базар, е портал, който връща към предишните векове.

Когато пътуват в Ташкент, посетителите се насърчават да ползват метрото, то е не само удобна транспортна система, но и музей. Всяка метростанция е внимателно проектирана, за да представи уникалната архитектура на Узбекистан.

Самарканд, вторият по големина град в Узбекистан, е известен като най-старият град в Централна Азия. През 2007 г. е отбелязана 2750-годишнината на Самарканд. Самарканд е бил столица на Тимуридската империя, която е една от най-големите империи, съществували някога в човешката история.



По време на управлението си амир Тимур довежда в град Самарканд най-талантливите архитекти и художници и им нарежда да построят красиви сгради. Днес, след няколко века, тези паметници все още стоят в град Самарканд и удивляват онези, които прекарват време в града.

Бухара е друг град с над 2000-годишна история. Заедно с други градове в Узбекистан като Самарканд, Ташкент и Коканд, Бухара също е играла важна роля в Пътя на коприната. Бухара е била столица на Бухарското емирство и е чудесна дестинация за любителите на историята. Посетителите могат да разгледат замъка на емира и няколко архитектурни паметника.

Сред тези паметници е Минорай Калон. Той е една от малкото постройки в Централна Азия, оцелели след монголското нашествие. Според историческите текстове Чингис хан е бил много впечатлен да види размера на кулата и не е позволил на войниците си да се опитат да я разрушат.



Любителите на природата могат да се насладят и на уникалната флора и фауна на Узбекистан. Заамин, разположен в Джизакската област на Узбекистан, е известен с планинската си среда и впечатляващите гледки. Зимният курорт Амирсой в Ташкентска област е изграден чрез партньорство с Швейцария и е известен със ски и други зимни дейности.

Пътешествениците имат възможност и да участват в сафари в Кизилкум, което им позволява да лагеруват и да отседнат в номадски юрти в уникалната централноазиатска пустиня.

Друга уникална дестинация е Аралско море, което някога е било четвъртото по големина езеро в света, а след това почти е пресъхнало поради лошото управление на водните ресурси по време на съветската епоха.

За всеки пътник безопасността е един от най-важните фактори при избора на дестинация. Според Индекса за възприятие на безопасността от 2024 г. Узбекистан е най-безопасната страна в света. Освен това Узбекистан получи челни места в няколко други класации за безопасност.

В почти всяка туристическа атракция има и туристическа полиция, която владее свободно няколко чужди езика. Посетителите могат да се обърнат към тях по всяко време за въпроси или помощ.
Като цяло Узбекистан, една сравнително недокосната от глобализацията страна, има какво да предложи на българските туристи.

Важно е да се подчертае, че пътуванията насърчават културния обмен и разбирателството между народите. Развитието на туризма между България и Узбекистан може да отвори пътя и за нови партньорства между тези страни.


В категории: Новини , Забележителности

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки