Малчуганите трябва да се държат на разстояние от сувенирите, които не са предназначени за игра, предупреди Габриела Руменова от платформата „Ние, потребителите“ пред Bulgaria ON AIR
Автор: Десант
Много е важно да обръщаме внимание на това дали изделието е предназначено за играчка или за декорация. Децата трябва да се държат на разстояние от сувенирите, които не са предназначени за игра. Това каза Габриела Руменова от платформата „Ние, потребителите“ пред Bulgaria ON AIR.
Тя уточни, че понякога има дребни елементи, които могат да бъдат погълнати от детето или материалите, от които е изработено изделието да са ронливи и лесно да се раздробяват на части, които също могат да бъдат погълнати от малко дете и това да доведе до задавяне или задушаване.
В други случаи са налице химически рискове, свързани с боите или завишено съдържание на химични вещества, останали от производствените процеси.
„В пластмасовите части на определени като опасни за здравето на потребителите сувенири най-често се установява прекомерна концентрация на фталати, а в металните – олово.
При избора на артикули трябва да следим за информация за производителя или вносителя, когато стоката е от внос, който застава с името си зад стоката.
По повод течащото разследване на гръцките власти на случаи с изпратени от офис на софийска фирма до потребителите стоки, които те никога не са поръчвали, Габриела Руменова предупреди за подобен тип измами и отбеляза, че те най-често се случват след пробив в системите и кражби на данни и засягат в най-голяма степен по-активно пазаруващите през интернет потребители.
Тя препоръча след въвеждане на данните за покупка в дадена платформа да бъдем внимателни за всяка наша стъпка при посещението на други платформи, за да не се стигне до автоматично попълване на тези данни и потвърждаване на действие поради наша небрежност.
„Когато потребителите получават пратка, винаги да проверяват от кого е и дали очакват такава от този подател, дори и сега, когато вероятно по-активно ще се пазарува през интернет и ще взимаме повече пакети от обичайното“, добави експертът.
По отношение на все по-активното навлизане на генеративния изкуствен интелект и при електронната търговия, Руменова посочи, че това е още един пример, че технологията не е нито добра, нито лоша, а зависи от намеренията на този, който си служи с нея.
Обстоятелството, че изкуственият интелект все още не е развит до пълно съвършенство дава възможност на по-наблюдателните потребители да разпознаят измамите, за каквито най-често се използва той – по движението на устните, по пръстите на ръцете, даде примери тя.