Психиатричните отделения у нас са в колапс


Психиатричните отделения у нас са в колапс
Снимката е илюстративна
16 Декември 2024, Понеделник


Финансиране на лечението в клиниките и отделенията за психиатрична помощ е катастрофално ниско и не позволява оказването дори на минимална грижа за хората с психични разстройства

Автор: Десант

Психиатри от цялата страна изпратиха отворено писмо до народните представители с призив за спешни мерки за подкрепа на психиатричната медицинска помощ. Финансирането на лечението в клиниките и отделенията е катастрофално ниско и не позволява оказването дори на минимална грижа за хората с психични разстройства, изтъкват те.

Българската психиатрична асоциация призовава да бъдат променени текстовете в досега действащата Наредба № 3 от 2019 г. за субсидиране на лечебните заведения. И посочва, че заради инфлационните процеси през последните три години, както и предстоящото увеличение на минималната работна заплата, българските психиатри са изправени пред невъзможността да лекуват и обгрижват пациентите с психични страдания, както и да окапацетяват лечебните заведения с изискуемия по стандарт „Психиатрия“ персонал.

Пълният текст на писмото е публикуван в сайта на ‍Центъра за защита правата в здравеопазването „Право и здраве“:

„Работещите в сферата на психиатричната помощ в България сме изправени пред финансов колапс!
Центровете за психично здраве, унивеситетските клиники по психиатрия към УМБАЛ и отделенията по психиатрия към МБАЛ се финансират от началото на 2019 г. съгласно член 9, ал.1 на Наредба № 3 за заплащане на медицински дейности извън обхвата на задължителоното здравно осигуряване, за които Министерство на здравеопазването субсидира лечебни заведения и за критериите и реда за субсидиране на лечебни заведения.

Като психиатрични лечебни заведения се финансираме само и единствено от Министерство на здравеопазването. Нямаме договори с НЗОК и никакви други съществени източници на доходи. Държавните психиатрични болници са бюджетни структури на МЗ.

От 1 януари 2022 г. размерът на заплащане на реализиран леглоден съгласно цитираната наредба е 65,00 лева за стационарни отделения с 24 часов непрекъснат престой. Дневните стационари получават заплащане в размер на 52,00 лева (от 01.01.2022 г.) на леглоден.

Сумите, които получаваме съгласно Наредба № 3 от 2019 г., следва да покрият разходите за хотелска част, заплати и осигуровки на персонала, храна, лекарства и консумативи, режийни разходи (ел.енергия, топлоенергия, вода, комуникационни разходи, видеонаблюдение), лабораторни и други изследвания, разходи за хигиенни материали, дезинфектанти и лични предпазни средства, както и разходи за ремонт и поддръжка на сградния фонд и прилежащата инфраструктура.

За изтеклия тригодишен период цените на всички стоки и услуги бележат значителен ръст. При достигнатите на нива на основните работни заплати, определени в ОКТД, заедно с определените в нормативната база доплащания за прослужено време, нощен труд и осигурителни вноски от работодател, както и нарастващия размер на минималната работна заплата за страната, води до постоянно увеличение на разходите за труд.

Относителният дял на разходите за възнаграждения и осигурителни вноски от работодател са в границите между 79% и 92% от общите разходи.

Средствата, получавани от Министерство на здравеопазването, са основен приход в дейността на дружествата за да бъдат покрити всички разходи свързани с дейността в т.ч. и разходите за аварийни ремонти и поддръжка на активите.

За покриване на настоящите разходи, както и осигуряване на адекватно заплащане на персонава в структурите за психиатрична помощ е необходимо да бъде увеличена стойността на леглоден в размер на 110.00 лева за клиники по психиатрия към УМБАЛ, Центрове за психично здраве и отделения по психиатрия към МБАЛ със защитено трето ниво на компетентност, като тази стойност е минимално необходима за нормално функциониране.

По този начин медицинският персонал ще получи адекватно заплащане на своя труд, ще се постигне относително изравняване на възнагражденията с медицинския персонал в Държавните психиатрични болници, както и ще бъде възможно отделянето на повече средства за подобряване на лечебния процес със съвременни програми чрез трудотерапия и адаптация на пациентите“.


Във връзка с изложеното, психиатрите предлагат базисната стойност на леглоденя в психиатричните структури с III ниво на компетентност да бъде увеличена на 110.00 лв. и пропорционално на тези от II и I ниво.

Те се надяват народните ни избраници да се отзоват на техния апел и подкрепят промяната на финансирането на психиатричните лечебни заведения. И предупреждават, че оставането на финансирането им в досегашната рамка ще доведе до закриване на цели отделения с легла, по брой на които и без това България е на последно място в Европейския съюз.

А ето и списъкът на подписалите отвореното писмо лекари:

За клиника по психиатрия към УМБАЛ „Александровска“ – проф. д-р Вихра Миланова
За клиника по психиатрия към УМБАЛ „Св.Георги“ – Пловдив – доц. д-р Златослав Арабаджиев
За клиника по психиатрия към УМБАЛ „Св.Марина“ – Варна - проф. д-р Христо Кожухаров
За клиника по психиатрия към УМБАЛ „Д-р Георги Странски“ – Плевен – доц. д-р Мая Стоименова
За ЦПЗ – Пловдив – д-р Марияна Господинова
За ЦПЗ – Бургас – д-р Надя Желязкова
За ЦПЗ – Русе – д-р Теменужка Матева
За ЦПЗ – „Шипковенски“ – д-р Ана Попова
За ЦПЗ – София – област – д-р Емил Грашнов
За ЦПЗ – Враца – д-р Надя Иванова
За ЦПЗ – Добрич – д-р Даниела Събева-Стоева
За ЦПЗ – Велико Търново – д-р Мариана Петрова
За ЦПЗ – Благоевград – д-р Георги Димитров
За ЦПЗ – Стара Загора – д-р Пенчо Гюрковски
За ЦПЗ – Хасково – д-р Йордан Михайлов
За ЦПЗ – Смолян – д-р Анастас Карагяуров


В категории: Новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки