Цените на минералните торове скочиха до небесата в началото на 2025 г. Причините, според експертите, са ситуацията на световния пазар, извънредно високие цени на газта в ЕС и слабото евро.
„На фермерите ще се наложи да дават все повече пари за азотни торове, а също и за калиеви и фосфорни, отколкото през декември миналата година“ - коментира германският агроаналитик Олаф Зинке в портала на изданието Аgrarheute.
Новата 2025 г. започна за фермерите в Евросъюза с лоши новини, отбелязва той:
„Много високите цени на газа, понякога надхвърляи 50 евро за МВтч, водят до рязко увеличение на загубите за европейските производители на торове и към рязко покачване на цените на торовете за фермерите. Към това се добавя и слабото евро, което също оскъпява експорта. Всичко това води до значителен ръст на цените на всички азотни торове в Германия, Франция и други страни в ЕС в началото на тази година. Калият и фосфорът също поскъпват“ - коментира агроаналитикът.
С 30 долара повече за последните две седмици е скочила цената на карбамида в Египет и САЩ. Трендерите обясняваот това с прекъсването на производството в Иран. Един от основните негови клиенти - Турция, пренасочва покупките си към други доставчици, базирани главно в Северна Африка, повишавайки цените за западноевропейските вносители, коментират търговци.
Авторът на статията посочва, че в Германии цените на амониевата силитра вече рязко са нараснали в края на 2024 г. и отново значително са се увеличили през миналата седмица. Във Франция също се съобава за рязък скок на цените на течните тороме, амониевата сиритра и карбамида.
Там, за най-важната тор, използвана от немските фермери - диамонийфосфат (DAP), вече се плаща по 672 евро за тон. Това е с 19 евро повече, отколкото в края на декември миналата година.