Събитието е част от кампания, която цели да повиши осведомеността за правилното й разпознаване и лечение като ключов фактор за подобряване на качеството на живот на засегнатите лица
Автор: Десант
Мигрената е най-разпространеното неврологично състояние, което трябва да бъде разглеждано като сериозен здравен приоритет, изискващ конкретни действия за намаляване на социално-икономическото бреме на хроничните главоболия.
На нея е посветено събитие под надслов „Мигрената - актуален проблем на обществото“, което ще се състои на 21 януари в Литературен клуб „Перото“ в НДК, от 16:00 ч. Инициативата цели да привлече общественото внимание към този значим здравословен и социален проблем, който засяга милиони хора по света и в България.
Събитието е част от кампания, която цели да повиши осведомеността за важността на правилното разпознаване и лечение на мигрената като ключов фактор за подобряване на продуктивността и качеството на живот на засегнатите лица.
Инициативата поставя акцент върху по-доброто разбиране на социално-икономическите ефекти на мигрената, както и върху необходимостта от активно участие на здравната система, работодателите и обществото за осигуряване на подходяща подкрепа.
Мигрената е идиопатично хронично заболяване, което се характеризира с пристъпи от повтарящо се главоболие, продължаващо 4-72 часа. В България болестността от мигрена при мъжете е около 6%, а при жените е 3 пъти по-висока и достига до 18%. Средно за популацията болестността от мигрена е 10-14%. Хроничната мигрена се среща при 2-4% от пациентите с мигрена.
Според проучване, проведено от платформата Diagnosa.info – източник на актуална и научнообоснована информация за съвременните медицински практики – хроничната мигрена оказва значително влияние върху ежедневието, работоспособността и психичното здраве на засегнатите лица.
Половината от анкетираните съобщават, че страдат от мигрена повече от 10 години, като 54% изпитват 1-3 пристъпа седмично, а 16% – повече от 1-2 седмично. При 90% от респондентите пристъпите продължават над 1 час, а за 1/3 от тях те са с изключителна интензивност.
Мигрената сериозно влошава качеството на живот: 2/3 от участниците в проучването съобщават за намалена работоспособност, а 50% – за ограничаване на социалния си живот. Освен това, 40% от страдащите ограничават социалните си активности, а 70% се чувстват нетрудоспособни. Впечатляващо е, че 91% от анкетираните не са чували за профилактично лечение, въпреки че 90% изразяват желание за нова терапия.
Тези данни подчертават важността на информираността и адекватното лечение като ключови фактори за подобряване на качеството на живот на хората с мигрена, но също така разкриват тревожно подценяване на мигрената като сериозен здравословен и социален проблем.
Освен представяне на тези резултати, в рамките на събитието ще се проведе и дискусия с участието на водещи специалисти в областта:
Акад. проф. д-р Иван Миланов - невролог и експерт по мигрена. Той ще разгледа основните симптоми и диагностика на мигрена, предизвикателства в диагностиката в България, влиянието на мигрената върху младите хора и начините за намаляване на тежестта й чрез ранно разпознаване и лечение.
Проф. чл.-кор. Георги Момеков, който е фармаколог ще внесе повече яснотa върху лечението и фармакотерапия на мигрена, рисковете от самолечение, напредък в разработването на нови медикаменти и балансиране на ефективността на лечението с минимизиране на странични ефекти.
Д-р Георги Славчев - той ще разкаже повече за икономическо и социално въздействие на мигрената върху продуктивността в бизнеса, разходите за лечение, последиците от липсата на подходящо лечение и възможности за подпомагане на хората с мигрена чрез подкрепа от страна на работодателите и здравната система.
Д-р Мария Трифонова ще представи резултатите от проведено проучване за мигрена. Тя ще разгледа как заболяването влияе върху качеството на живот на пациентите, връзката му с продуктивността на младите хора, както и основните проблеми, пред които са изправени хората с хронична мигрена в България. Освен това, ще обсъди с другите участници приложимите добри практики за запазване на баланса между работа и здраве.
В дискусионния панел ще бъдат разгледани следните теми:
Подкрепа за продуктивността на хората с мигрена: Ще се акцентира върху значението на баланса между здравето и работния процес. Ще бъдат обсъдени ефективни стратегии за управление на мигрената и минимизиране на негативните й ефекти върху ежедневието и работоспособността.
Ролята на здравната система и работодателите: Ще се обсъди осигуряването на достъп до качествени медицински услуги и насърчаването на работодателите да създадат подкрепяща среда за служителите с мигрена. Това ще позволи на засегнатите да запазят продуктивността си и да поддържат високо качество на живот.
Интегриране на лични истории и практически съвети: Ще бъдат представени реални примери от хора, които се справят с мигрена в професионален план. Ще се споделят съвети и добри практики за справяне с мигренозните пристъпи и оптимизиране на работния процес, въпреки предизвикателствата.
Събитието се организира от д-р Мария Трифонова и д-р Иван Томов. През 2024 г. те организираха две значими събития, посветени на Световния ден на множествената склероза и Международния ден на зрението, които получиха широка обществена и медийна подкрепа.