Водещи специалисти ще дискутират ефектите от мигрената


Водещи специалисти ще дискутират ефектите от мигрената
Снимката е илюстративна
15 Януари 2025, Сряда


Събитието е част от кампания, която цели да повиши осведомеността за правилното й разпознаване и лечение като ключов фактор за подобряване на качеството на живот на засегнатите лица

Автор: Десант

Мигрената е най-разпространеното неврологично състояние, което трябва да бъде разглеждано като сериозен здравен приоритет, изискващ конкретни действия за намаляване на социално-икономическото бреме на хроничните главоболия.

На нея е посветено събитие под надслов „Мигрената - актуален проблем на обществото“, което ще се състои на 21 януари в Литературен клуб „Перото“ в НДК, от 16:00 ч. Инициативата цели да привлече общественото внимание към този значим здравословен и социален проблем, който засяга милиони хора по света и в България.

Събитието е част от кампания, която цели да повиши осведомеността за важността на правилното разпознаване и лечение на мигрената като ключов фактор за подобряване на продуктивността и качеството на живот на засегнатите лица.

Инициативата поставя акцент върху по-доброто разбиране на социално-икономическите ефекти на мигрената, както и върху необходимостта от активно участие на здравната система, работодателите и обществото за осигуряване на подходяща подкрепа.

Мигрената е идиопатично хронично заболяване, което се характеризира с пристъпи от повтарящо се главоболие, продължаващо 4-72 часа. В България болестността от мигрена при мъжете е около 6%, а при жените е 3 пъти по-висока и достига до 18%. Средно за популацията болестността от мигрена е 10-14%. Хроничната мигрена се среща при 2-4% от пациентите с мигрена.

Според проучване, проведено от платформата Diagnosa.info – източник на актуална и научнообоснована информация за съвременните медицински практики – хроничната мигрена оказва значително влияние върху ежедневието, работоспособността и психичното здраве на засегнатите лица.

Половината от анкетираните съобщават, че страдат от мигрена повече от 10 години, като 54% изпитват 1-3 пристъпа седмично, а 16% – повече от 1-2 седмично. При 90% от респондентите пристъпите продължават над 1 час, а за 1/3 от тях те са с изключителна интензивност.

Мигрената сериозно влошава качеството на живот: 2/3 от участниците в проучването съобщават за намалена работоспособност, а 50% – за ограничаване на социалния си живот. Освен това, 40% от страдащите ограничават социалните си активности, а 70% се чувстват нетрудоспособни. Впечатляващо е, че 91% от анкетираните не са чували за профилактично лечение, въпреки че 90% изразяват желание за нова терапия.

Тези данни подчертават важността на информираността и адекватното лечение като ключови фактори за подобряване на качеството на живот на хората с мигрена, но също така разкриват тревожно подценяване на мигрената като сериозен здравословен и социален проблем.

Освен представяне на тези резултати, в рамките на събитието ще се проведе и дискусия с участието на водещи специалисти в областта:

Акад. проф. д-р Иван Миланов - невролог и експерт по мигрена. Той ще разгледа основните симптоми и диагностика на мигрена, предизвикателства в диагностиката в България, влиянието на мигрената върху младите хора и начините за намаляване на тежестта й чрез ранно разпознаване и лечение.

Проф. чл.-кор. Георги Момеков, който е фармаколог ще внесе повече яснотa върху лечението и фармакотерапия на мигрена, рисковете от самолечение, напредък в разработването на нови медикаменти и балансиране на ефективността на лечението с минимизиране на странични ефекти.

Д-р Георги Славчев - той ще разкаже повече за икономическо и социално въздействие на мигрената върху продуктивността в бизнеса, разходите за лечение, последиците от липсата на подходящо лечение и възможности за подпомагане на хората с мигрена чрез подкрепа от страна на работодателите и здравната система.

Д-р Мария Трифонова ще представи резултатите от проведено проучване за мигрена. Тя ще разгледа как заболяването влияе върху качеството на живот на пациентите, връзката му с продуктивността на младите хора, както и основните проблеми, пред които са изправени хората с хронична мигрена в България. Освен това, ще обсъди с другите участници приложимите добри практики за запазване на баланса между работа и здраве.

В дискусионния панел ще бъдат разгледани следните теми:

Подкрепа за продуктивността на хората с мигрена: Ще се акцентира върху значението на баланса между здравето и работния процес. Ще бъдат обсъдени ефективни стратегии за управление на мигрената и минимизиране на негативните й ефекти върху ежедневието и работоспособността.

Ролята на здравната система и работодателите: Ще се обсъди осигуряването на достъп до качествени медицински услуги и насърчаването на работодателите да създадат подкрепяща среда за служителите с мигрена. Това ще позволи на засегнатите да запазят продуктивността си и да поддържат високо качество на живот.

Интегриране на лични истории и практически съвети: Ще бъдат представени реални примери от хора, които се справят с мигрена в професионален план. Ще се споделят съвети и добри практики за справяне с мигренозните пристъпи и оптимизиране на работния процес, въпреки предизвикателствата.

Събитието се организира от д-р Мария Трифонова и д-р Иван Томов. През 2024 г. те организираха две значими събития, посветени на Световния ден на множествената склероза и Международния ден на зрението, които получиха широка обществена и медийна подкрепа.


В категории: Новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки