Деликатесът произхожда от епохата на Османската империя, когато градът е бил български
Автор: Десант
Кулинарна емблема на Пирот е Пегланата колбасица. Този вид наденица е произведен от най-висококачествено месо, смесено с подправки, сред които преобладават чесън и суха люта чушка. Предполага се, че произхожда от епохата на Османската империя.
За приготвяне на Пегланата колбасица най-често се използват внимателно подбрани парчета козе, овче и телешко месо. След напълване наденицата се завързва във формата на подкова и се суши, без термична обработка. По време на сушенето колбасите свсеки две или три дни гладят (най-често с бутилка), поради което и се наричат „пеглани“ (гладени) колбаси.
По традиция последният уикенд на януари (тази година това са 25 и 26 януари) в сръбския град се провежда Фестивал на Пегланата кобасица. По време на събитието своята продукция представят множество колбасари, мандри, ферми с млечни продукти от Пирот, окръг и региона, както и дестилерии и винарни.
Освен Пегланата колбасица посетителите имат възможност да опитат и позабравени старопланински храни и специалитети.
Тъй като се предполага, че пиротският специалитет е „роден“ по времето на османското владичество, би трябвало да е създаден от българи, тъй като Пирот от вечове е бил български. Още от ХІV век там се издига и до днес крепостта Момчилов град – средновековен замък с много близка архитектура до крепостта Баба Вида, който местната легенда свързва с българския войвода Момчил юнак, станал по-късно независим български владетел в Беломорието и Родопите.
През ХV век, след падането на Търновското царство, за кратко е отбелязано сръбско проникване в тази част на Понишавието. Но в близост до града са запазени образци на средновековната българска архитектура, като църквата „Света Петка“ (ХІІІ век) и други.
През 1862 г. в града е основана първата българска земеделска взаимоспомагателна каса. По време на Възраждането Пирот е сред центровете на българската църковно-просветна борба. При основаването на Българската екзархия той е център на Нишавската епархия, която включва казите Пирот и Трън.
За пиротчани Феликс Каниц, който посещава града в началото на 70-те години на ХIХ в., пише: „Тогава и не подозираха, че шест години по-късно ще дойде краят на често проклинаното турско владичество, а още по-малко, тъй като винаги са се чувствали българи, че ще принадлежат на Княжество Сърбия“.
Въпреки клаузите на Санстефанския договор, според който Пирот е включен в състава на Българското княжество, той е окупиран от сръбски войски, а с Берлинския договор от 1878 г. е предаден окончателно на Сърбия.
Организатор на Фестивала на Пегланата колбасица е известния сръбски актьор Любомир Люба Бандович.
Откриването на изложението ще се състои в събота, 25 януари, от 12:00 ч.