В Пирот канят на Фестивала на Пегланата колбасица


В Пирот канят на Фестивала на Пегланата колбасица
21 Януари 2025, Вторник


Деликатесът произхожда от епохата на Османската империя, когато градът е бил български

Автор: Десант

Кулинарна емблема на Пирот е Пегланата колбасица. Този вид наденица е произведен от най-висококачествено месо, смесено с подправки, сред които преобладават чесън и суха люта чушка. Предполага се, че произхожда от епохата на Османската империя.

За приготвяне на Пегланата колбасица най-често се използват внимателно подбрани парчета козе, овче и телешко месо. След напълване наденицата се завързва във формата на подкова и се суши, без термична обработка. По време на сушенето колбасите свсеки две или три дни гладят (най-често с бутилка), поради което и се наричат „пеглани“ (гладени) колбаси.

По традиция последният уикенд на януари (тази година това са 25 и 26 януари) в сръбския град се провежда Фестивал на Пегланата кобасица. По време на събитието своята продукция представят множество колбасари, мандри, ферми с млечни продукти от Пирот, окръг и региона, както и дестилерии и винарни.

Освен Пегланата колбасица посетителите имат възможност да опитат и позабравени старопланински храни и специалитети.



Тъй като се предполага, че пиротският специалитет е „роден“ по времето на османското владичество, би трябвало да е създаден от българи, тъй като Пирот от вечове е бил български. Още от ХІV век там се издига и до днес крепостта Момчилов град – средновековен замък с много близка архитектура до крепостта Баба Вида, който местната легенда свързва с българския войвода Момчил юнак, станал по-късно независим български владетел в Беломорието и Родопите.

През ХV век, след падането на Търновското царство, за кратко е отбелязано сръбско проникване в тази част на Понишавието. Но в близост до града са запазени образци на средновековната българска архитектура, като църквата „Света Петка“ (ХІІІ век) и други.

През 1862 г. в града е основана първата българска земеделска взаимоспомагателна каса. По време на Възраждането Пирот е сред центровете на българската църковно-просветна борба. При основаването на Българската екзархия той е център на Нишавската епархия, която включва казите Пирот и Трън.

За пиротчани Феликс Каниц, който посещава града в началото на 70-те години на ХIХ в., пише: „Тогава и не подозираха, че шест години по-късно ще дойде краят на често проклинаното турско владичество, а още по-малко, тъй като винаги са се чувствали българи, че ще принадлежат на Княжество Сърбия“.

Въпреки клаузите на Санстефанския договор, според който Пирот е включен в състава на Българското княжество, той е окупиран от сръбски войски, а с Берлинския договор от 1878 г. е предаден окончателно на Сърбия.

Организатор на Фестивала на Пегланата колбасица е известния сръбски актьор Любомир Люба Бандович.

Откриването на изложението ще се състои в събота, 25 януари, от 12:00 ч.


В категории: Новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки