Семената могат да са не само основен елемент в растениевъдството, но и да привличат туристи. Това вече е факт в китайското село Цзюсуо в провинция Хайнан, където неотдавна бе открит уникален Музей на семената. Той е разположен в една преустроена за целта стара къща.
Един от най-атрактивните експонати е най.голямото семе в света – на редкия ендемит и символ на Сейшелите палмата Лодоицея Малдивска, чийто плод е наричан морски кокос (коко де мер). То достига до 30 см в диаметър и може да достигне тегло от 15 килограма.
Общо музейната колекция наброява над 800 семена във всевъзможни размери, форми и текстури, отбелязва Hainan daily.
Те са квалифицирани по различни признаци. Например сравнение, като „най-голямо„, „най-малко“, „най-ценно“ и пр., а също и според типа на местностите, където виреят растенията, от които се добиват: снежно плато, пустинни пясъци, блатисти терени, речни брегове, тропически гори и т.н. Отчетена е и връзката им с ежедневния живот – кухня, магазин, градина...
Освен физическите образци, в музея може да се видят графики, картини, текстове и видеоматериали, които също привличат вниманието на посетителите.
В деня на откриването, е проведена кръгла маса под надслов „Диалогът на семената“, на която експерти и учени в областта на ботаниката, селското стопанство, екологията и възраждането на селските райони са дискутирали ролята на семената в природата, екосистемите и селското стопанство, а също и строителни предприемачи. Представени са и актуални изследвания и е обсъждано как да се внесе зелена хармония в селското строителство.
Отбелязано е, че Музеят на семената представлява научно-популярен обект с цел популяризиране на естествознанието след децата. Той застъпва четири основни течи: произход на семената, разнообразие, начин на разпространение и взаимоотношенията между семената и хората.
В инфраструктурата на обекта влизат и ресторант и хотел.
Провинция Хайнан предлага благоприятна климатична и екологична среда. От партийното ръководство на региона отбелязват, че местните селски жители могат да получават доходи от семепроизводство, а музеят да е от помощ както за разрастване на производството на семена, така и за привличане на туристи.
В него ще бъдат организирани образователни курсове и семинари по семевъдство, а също и практични занимания в тази насока, като засаждане, прибиране и изследване на семената, предназначени за студенти и посетители.
Очакванията са село Цзюсуо да се превърне във водещо демонстрационно населено място с екологично селско стопанство, програми за агрообразования и развитие на агротуризма. За целта е планирано да се изградят органични градини и бази за органично селско стопанство и като цяло да се стигне до създаването на „нисковъглеродно“ село.
Впрочем, Музей на семената съществува от няколко години и в околностите на тайланския град Тайнан.