Комисията за защита на потребителите ще обжалва съдебно решение за новите цени на мобилните оператори
Снимката е илюстративна
23 Януари 2025, Четвъртък
Административният съд отмени предварителното изпълнение на заповедите за спиране на увеличенията за таксите на Yettel и Vivacom
Автор: Десант
Председателят на Комисията за защита на потребителите (КЗП) Мария Филипова ще обжалва решенията на Административния съд София-град, с които отменя предварителното изпълнение на заповедите за спиране на увеличенията за таксите на Yettel и Vivacom, съобщават от регулатора.
След като двата мобилни оператора обявиха ръст на таксите в началото на годината, КЗП издаде заповед, с която забрани повишаването на цените, обвинявайки двата оператора в нелоялни търговски практики.
Административният съд се произнесе по жалбите и на Vivacom, и на Yettel (съответно на 20 януари и на 17 януари) срещу заповедта, посочвайки, че и в двата случая не са доказани предпоставките за предварително изпълнение на заповедта на КЗП.
От съда посочват, че тази мярка трябва да бъде необходима за постигане на целта на закона, но и съизмерима с установените факти, като е неясно какво налага предварителното ѝ изпълнение.
По жалбата на Vivacom съдът специално посочва, че цените се увеличават само за част от предоставяните от дружеството услуги, като това не засяга най-уязвимите групи, съответно – твърдението в заповедта на КЗП, че с ръста на цените ще бъдат засегнати „икономическите интереси на широк кръг потребители, които „живеят на ръба на бедността“ е необосновано“.
След това в началото на седмицата КЗП изпрати писмо до Комисията за регулиране на съобщенията (КРС), с които поиска отнемането на разрешителните на трите големи мобилни оператора у нас. На извънредно заседание на следващия ден КРС обяви, че няма да отнема лицензи, защото това е крайна мярка и проблемите, изложени от КЗП, могат да се решат чрез възпиращи санкции.
В същия ден Алиансът на технологичната индустрия (АТИ) призова да се спре „това опасно и безотговорно поведение“ на КЗП и настояха за експертен подход и реални политики в защита интересите на потребителите.
„Изненадана съм от бързата реакция и краткия срок, за който Комисията за регулиране на съобщенията реши да не образува производства, без въобще да е анализирала дали в представените от КЗП данни за системни нарушения на потребителските права, които съм им предоставила, не се съдържат данни за системни нарушения на условията на разрешенията“, заяви в отговор председателят на КЗП Филипова.
„Считам, че решението на регулатора е взето в отклонение на принципите за безпристрастност и неутралност“, посочи тя в съобщение до медиите.
Според нея органът не е проверил спазени ли са условията на разрешенията и включените в тях правила за защита на потребителите.
„Вместо това, регулаторът набързо е решил случая с едно немотивирано решение, от което в общи линии се установява, че ако отнеме разрешенията на трите оператора, държавата и хората ще останат без електронни съобщителни услуги“, се посочва в позицията.
Според Филипова КРС е трябвало да задължи в условията на разрешенията „поне един от операторите да предоставя мобилна услуга в хипотезата на отнети разрешения на всички оператори“.
Казука коментираха и от Българска национална асоциация „Активни потребители” (БНААП):
„В създалата се ситуация стана ясно, че предвидената в Закона за електронните съобщения възможност за отнемане на лиценз на телекомуникационен оператор никога няма да бъде приложна, защото тя автоматично първо би наказала клиентите като ги остави без услуга, което никой регулатор не би извършил. Операторите добре съзнават тази си привилегия и могат спокойно да нарушават каквото си решат“.
От потребителската асоциация изтъкват, че в повечето регулирани сектори законодателството гарантира непрекъсваемост на услугите чрез поемане на управлението от държавата. Оттам са категорични, че „няма логика този принцип да важи за банките или електроразпределителните дружества, а да не се прилага при телеком услугите.“