Засега още не се знае дали иновативният материал ще бъде пуснат в масово производство
Автор: Десант
Геконите проявяват уникалната способност да запазват сцеплението с влажни повърхности, доколкото техните лапи не отблъскват водата, а я привличат. Този принцип е залегнал в основата на нов полимерен материал, който може да бъде използван за създаването на подметки за обувки. Това съобщава в своя публикация ACS Applied Materials & Interfaces.
Ледът е хлъзгав заради тънкия слой от течна вода, която се запазва на неговата повърхност дори при отрицателни температури. Обичайните противоплъзгащи материали се опитват да решат този проблем, отблъсквайки влагата, но изследоватили решили да приложат друг подход, вдъхномен от природата.
Лапичките на геконите са покрити с ивици тънка четина, като браздичките между тях по естествен начин привличат водата, благодарение на капилярния ефект, създавайки ефект на засмукване. Това позволява на тези влечуги уверено да се придвижват по влажни повърхности.
Международен екип от учени е успял да възпроизведе този механизъм, разработвайки полимер, съчетаващ силиконова гума и наночастици от хидрофилна керамика — цирконий. След това по повърхността на материала са нанесени лазерни малки бразди, имитиращи структура на лапите на гекона.
При съприкосновение с мокър лед наночастиците мигновено привличат течната вода, създавайки сцепление само за 1,5 милисекунди.
По време на изпитанията най-ефективен се оказал материалът, съдържащ от 3 до 5% наночастици от цирконий.
Засега още не се знае дали иновативния материал ще бъде пуснат в масово производство. Но неговият потенциал за създаване на безопасни зимни обувки е очевиден.