Диворастящи цветя по Шуменското плато са забранени за бране


Диворастящи цветя по Шуменското плато са забранени за бране
Снимката е илюстративна. Източник: РИОСВ-Русе
10 Март 2025, Понеделник


Не е разрешено и събирането на луковици, туфи и коренища за засаждане

Автор: Десант

Пролетните диворастящи цветя по Шуменското плато са забранени за бране и продажба и са от категорията защитени. Това е регламентирано от Закона за опазване на околната среда, Закона за биологичното разнообразие, Закона за лечебните растения и Закона за защитените територии.

Забраните се отнасят за диворастящите защитени и застрашени видове и такива под ограничителен режим на ползване като снежни и елвезиеви кокичета, минзухари и пролетна циклама, както и кукуряк, битински синчец, горска теменуга, иглика, божур, кукувиче грозде, бодлив залист и подезичен залист.

Не е разрешено и събирането на луковици, туфи и коренища за засаждане.

Някои от видовете вече се срещат масово в горите на Шуменското плато и изкушават посетителите и туристите, а брането унищожава популациите.

От дирекцията на едноимения природен парк напомнят, че дивите цветя са нетрайни и набрани от гората не можем да ги запазим свежи дори няколко часа.

За нарушения, предвидените в Закона глоби са за физически лица от 100 до 5000 лв, а за юридически лица и еднолични търговци имуществена санкция от 500 до 10000лв.


В категории: Новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки