За един месец 16 студенти от цяла Европа получиха базово обучение по български език в Бургаския свободен унивеситет.
Автор: Лъчезар Лисицов
Във вторник те получиха тържествено своите дипломи за преминато първо ниво от зам.-ректора проф. Галя Христозова.
Обучение и интеркултурен обмен се съчетават в европейската програма „Еразмус“, която финансира проекта. Студентите са от седем държави – Франция, Германия, Австрия, Чехия, Полша, Естония и Италия, като всички знаят перфектно английски.
След получаване на дипломите те изказаха своята благодарност и подариха цветя на преподавателите си Цеца Салутска и Стоянка Колева.
Словачката Яна се уреди и с приятел от България (двата в средата на кадъра)
Освен теория, курсът е включвал и практически занятия. За целта студентите са били развеждани в регионалните музеи, Созопол, Слънчев бряг и Несебър. Най-много са харесали стария Созопол.
Те са усвоили между 500 и 1000 думи, което засега е достатъчно, особено като се има предвид, че според официално изследване политиците в България употребявали между 300 и 400, въпреки че българският се състои от около 250 хиляди думи.
Студентите казват, че нашият език е доста труден, като по-лесно в ученето е било на чехите и поляците, заради общия ни славянски произход. Четирима от курсистите бяха категорични, че ще продължат да учат български и на по-високо ниво.
В курса са се включили и още двама чужденци, които вече са завършили висшето си образование. Това са икономистът Тако от Холандия и словачката Яна, която е архитект. Тако е пътешественик, който е обиколил десетки държави по целия свят. Интересува се от различните култури и езиците на етносите. Яна пък живее от два месеца у нас с приятеля си от Сливен. Казва, че харесва големите ни градове София, Пловдив, Бургас. Тя също възнамерява да продължи обучението си на български.
Холандецът Тако е благодарен на преподавателките Цеца Салутска (вдясно) и Стоянка Колева
Пред вестник „Десант“ немците Мартин и Тобиас споделиха, че са шокирани от трафика по българските пътища. Те изглеждаха силно шокирани от родните шофьори, които според тях се движели като автомобилни състезатели – карали твърде бързо и често изпреварвали рисково.
Съгласно правилата на програма „Еразъм“, в рамките на три до десет месеца всички 16 студенти ще учат у нас, като трябва да вземат и определен брой изпити, за което получават т. нар. кредити. Получените кредити се признават в родните им университети, където преминава редовното им обучение. Студентите са от най-различни специалности - архитектура, медицина, икономика, педагогика, психология.