146 години от избирането на София за столица


146 години от избирането на София за столица
Снимка: Уикипедия
03 Април 2025, Четвъртък


Градът продължава да „расте, но не старее"

Автор: Десант

На 3 април 1879 г. София официално е избрана за столица на новоосвободеното Княжество България. Градът е предпочетен по предложение на проф. Марин Дринов заради своето стратегическо разположение и потенциал за развитие. В този момент тя е малко населено място с около 11 694 жители, 2 училища, 10 хана и няколко пазара, но в следващите десетилетия започва бързо да се разраства, превръщайки се в най-големия и важен град на страната.

София има хилядолетна история, като корените ѝ могат да бъдат проследени още от неолита. През античността градът е известен като Сердика – кръстен на тракийското племе серди. При император Марк Улпий Траян получава статут на римски град и започва да носи името Улпия Сердика.

През IV век император Константин Велики нарича Сердика "Моят Рим" и я превръща в една от своите любими резиденции. Градът има важно значение и за християнството – именно тук през 311 г. е издаден Сердикийският едикт, който за първи път легализира християнската религия в Римската империя.

През 809 г. хан Крум присъединява града към Първото българско царство, като той приема славянското име Средец. През Средновековието градът се утвърждава като важен административен, военен и търговски център. По време на османското владичество София е столица на Румелийския еялет, но през XVII век започва да запада заедно с цялата Османска империя. Въпреки това, българското население в града остава значително и съхранява своите традиции.

На 4 януари 1878 г. руските войски, водени от генерал Йосиф Гурко, освобождават София. Година по-късно градът е избран за столица на възстановената българска държава.

След провъзгласяването си за столица София започва динамично да се разширява. През 1880 г. населението вече е 20 856 души. В началото градът е разделен на 18 махали, а уличната номерация липсва.

През 1880 г. е изработен първият градоустройствен план на София от френския инженер Амадие, който съчетава правоъгълна и радиално-кръгова улична мрежа. Първоначално територията на града е 3 кв. км, но с разрастването на инфраструктурата и присъединяването на околните села през 1934 г. достига 42 кв. км.

През първите няколко десетилетия след Освобождението са изградени редица сгради, които оформят уникалния облик на столицата: Народното събрание, Софийският университет, Народната библиотека, Народният театър „Иван Вазов“, Централната минерална баня, храм-паметникът „Св. Александър Невски“ и други.

Днес София е най-големият град в България с население от 1 274 290 души (по данни на НСИ). Разположена в Софийското поле, столицата е заобиколена от пет планини – Витоша, Плана, Софийската планина, Люлин и Лозенската планина.

Градът е символ на история, култура и динамично развитие. Софийският герб, създаден през 1900 г., носи девиза „Расте, но не старее“, който и до днес олицетворява духа на столицата – град с богато минало и стремеж към бъдещето.


В категории: Новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки