Трябваше ли да си трае Трайчо


Трябваше ли да си трае Трайчо
Грандиозният митинг в столицата срещу построяването на петролопровода миналата година. На трибуната са всички лица, които днес попитахме какво мислят за метоморфозата на ГЕРБ
16 Октомври 2009, Петък


Според мегаминистъра на икономиката, енергетиката и туризма няма причина проектът „Бургас-Александруполис” да не се осъществи, и то с монобуйове

Автор: Тихомир Смоленов

От няколко години проектът „Бургас-Александруполис“ виси като Дамоклев меч над 98% от живеещите по Южното Черноморие. Такъв беше процентът на гласувалите против разтоварването на петрол чрез монобуйове в сърцето на Бургаския залив на трите референдума – в Бургас, Поморие и Созопол.
След като не се съобрази с мнението на гражданите, съвсем заслужено ПРОРУСКАТА БСП е вече в опозиция, а на нейно място дойдоха Гражданите за ЕВРОПЕЙСКО развитие на България. По морето пък се изпълнихме с надежда, че най-сетне безумието „Бургас-Александруполис“, което рискува екологията и туризма на Южното Черноморие срещу 35 милиона долара годишно, ще бъде преустановено. Надеждите ни бяха още повече подкрепени от новия премиер, който замрази всички съвместни проекти с Русия и обеща, че ще бъде направена ревизия на тяхната рентабилност. От Гърция лидерът на новата управляваща партия ПАСОК Георгиос Папандреу също се изказа против сегашните условия за изграждане на петролопровода, тъй като те обслужвали изцяло руските интереси. Връх на надеждите ни даде самият Владимир Путин, който обяви готовност да се откаже от един от трите енергийни проекта (наречени кой знае защо „Голям шлем” от българския президент Георги Седефчов Първанов). И тъй като най-неизгоден за Руската федерация е именно „Бургас-Александруполис“ - заради неясните перспективи пред цените на петрола и трудното запълване на капацитета на тръбата, то надеждата, че ще се отървем от екологичната бомба, набъбна съвсем. Още повече, че Русия вече работи активно и по алтернативни проекти като „Самсун-Джейхан” и „Констанца-Триест“.


Днешните депутати от ГЕРБ Димитър Бойчев, Иван Вълков и Иван Алексиев (отдясно наляво) бяха сред организаторите на протестите, днес обаче  не знаем какво мислят


И докато всичко вървеше много добре и по морето започнахме да си поотдъхваме, изневиделица министър Трайчо Трайков не изтрая и преди седмица (на 9-ти октомври) изтърси нещо, което точно сега най-малко очаквахме: „За момента няма особени причини България да не продължи проекта за петролопровода "Бургас-Александруполис"“. Трайков обяви още, че вариантът с монобуйове е по-удачен от този с разтоварване на нефтеното пристанище в Росенец. Изявленията на „мегаминистъра“ на икономиката, енергетиката и туризма бяха предшествани от среща между него и изпълнителите на проекта от „Транс-Болкан Пайплайн“.

Валери Симеонов, общински съветник


Когато гръм удари

Четири дни след изявлението на Трайчо Трайков, потърсихме местни и държавни политици за коментар.Същите, които преди една година стояха рамо до рамо на многохилядния протестен митинт срещу строежа на петролопровода, проведен в столицата.
Валери Симеонов, Бургас: Оказва се, че ни управлява поредното правителство, което служи не на българските, а на чужди интереси. Това е абсолютно национално  предателство. Явно ГЕРБ са тръгнали по пътя на тройната коалиция. С тези  действия те продължават да отварят пропастта между държавата и обикновените хора. Три референдума се проведоха – в Бургас, Созопол и Поморие, на които 98% гласуваха против буйовете. Сега  ще започнат да плащат на вестници и телевизии, за да ни обясняват колко всъщност е добър този проект. Но искам да им кажа, че Инициативният комитет за спасение на Бургаския залив ще работи и без депутатите на ГЕРБ. В момента сме в пълна готовност да подновим протестите, просто изчакваме окончателното решение на правителството. Нека Бойко и компания имат предвид, че няма да прежалим екологията на Бургас и региона. Няма да позволим да ни продадат нито на Путин, нито на Обама. Все пак очаквам, че ГЕРБ ще действат по същия начин, както с алкохолния акциз – т.е. докато говорят, че ще участват в проекта, най-накрая да се откажат от него.
Яне Янев, лидер на РЗС: Аз съм в Брюксел. Не съм чувал изказването на Трайков, нито съм го чел. Така че не мога да го коментирам.
Вълчо Чолаков, СДС-Бургас: Нашата позиция сме я изразявали нееднократно. Този проект с буйовете не трябва да съществува. Не мога да отговоря защо ГЕРБ си промени позицията, не съм разсъждавал на тази тема. По-скоро те трябва да отговорят на избирателите какво е наложило промяната.
Иван Алексиев, бургаски депутат от ГЕРБ: Може би министърът е бил подведен, но така или иначе няма начин да не се съобразят с мнението на хората по морето. Сега ще се срещна с министър Трайков и ще му кажа какви са настроенията в Бургаския регион, по-точно в Поморие и Бургас. Ще му предам посланията на гражданите, които разчитат, че министърът на икономиката, енергетиката и туризма ще има за приоритет не само енергетиката, но и туризма ( преди да стане депутат от ГЕРБ Алексиев беше зам.кмет на Поморие и главен организатор на всички протести срещу тръбата) .

Кметът Димитър Николов

Бойчо Георгиев, бургаски общински съветник от ГЕРБ: Не съм запознат с точните думи на г-н Трайков, не съм ги чул лично, не мога да ги коментирам. Но иначе разбрах, че е изказал мнение по въпроса.  Мисля, че в най-скоро време трябва да се съберем бургаската група на ГЕРБ, да обсъдим проблема  и тогава ще даваме изявления.
За мнение бяха потърсени и депутатите от ГЕРБ Димитър Бойчев и Иван Вълков. При първото обаждане те ни казаха, че в момента са заети, а на  второто изобщо не си вдигнаха телефона. Лидерът на „Атака“ Волен Сидеров изобщо не отговори на  позвъняването ни.

Превантивно
Седмица преди злополучното изказване на Трайчо Трайков, по време на телевизионно предаване, кметът на Бургас Димитър Николов беше попитан в ефир от наш репотрер дали е променил доскорошното си отрицателно отношение към проекта. Той отговори така: След идването на новото правителство на ГЕРБ разговор с Бойко Борисов или с министри по отношение на „Бургас-Александруполис” не съм водил. Г-н Борисов знае от преди това, че съм категорично против изграждането на съоръжение с монобуйове в центъра на Бургаския залив.
Дали е необмислено изказването на министър Трайков? Бил ли е повлиян и как от срещата с представителите на „Транс-Болкан Пайплайн“? Съгласувал ли е мнението си с премиера? Това са въпроси с неизвестен отговор. Дано в крайна сметка се окаже, че министър Трайчо е трябвало да си трае. Ако думите му обаче се оправдаят, тогава ще трябва да прекланя глава пред онези, които ми казаха преди няколко месеца – „Какво си тръгнал да пишеш за тая тръба. Не знаеш ли, че всичко отдавна е решено. Ще има три буя в центъра на Бургаския залив. Останалото са просто празни приказки”.


В категории: Анализи

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки