Започва постът за Рождество Христово


Започва постът за Рождество Христово
Най-разпространеното изибражение на раждането на Спасителя
14 Ноември 2009, Събота


Това не е диета, а смиряване на плътта и издигане на душата към небето


Автор: Десислава Главева

На 15 ноември започва Рождественският пост. Той ще продължи до 25 декември, когато по нов стил е Рождество Христово. Всеки християнин, който желае да почете според правилата на Православната Църква Рождество, трябва да пости, да се изповяда и причасти.
Какво всъщност представлява той? Православният пост е духовен подвиг, в който въздържанието от определени храни е само едно от многото средства за изпълнението на този подвиг. Постили са старозаветните праведници, постил е Сам Иисус Христос, постили са и всички православни светци. Ако ние искаме да ги почитаме, трябва да се опитаме да се оприличим на тях, а не само на празник да влизаме в храма, за да палим свещи. Това, разбира се, е хубаво, но е крайно недостатъчно. Когато свещопаленето не е съединено с молитва, пост, изповед, причастие, с живот според Божиите заповеди и прочие, то си остава романтика. А от нас не се иска романтика, а трезво и действено следване на Христос и светиите. Ето защо са нужни две неща:
 Първо:
Всеки, който нарича себе си християнин трябва да се образова и да прочете поне малко православна литература, за да разбере в какво вярва и как да вярва, а и за да може при нужда да свидетелства за своята вяра пред незапознатите с нея. От Свещеното Писание и църковната литература човек научава за какво е дошъл на този свят, за какво живее, как трябва да живее и какво става, след като умре. Тези въпроси, свързани с цялото битие на човека са най-важните в нашия живот. Ако имаме техният отговор, имаме всичко.
И второ:
Заедно със себеобразоването върви и изпълнението на Евангелските заповеди и Църковните предписания. Значи пред нас в този живот стоят две задачи – по определен път да стигнем определена цел. Целта е да изживеем живота си правилно и да се спасим, а пътят е начинът, по който да го направим. Именно затова са и тези предписания. Те просто ни дават стъпка по стъпка този начин за достигане до Царството Небесно след един по християнски изживян живот.

Във всички готварски книги има изобилие от постни рецепти, подходящи за периода на Рождественския пост

Обикновено започваме нашия духовен живот от поста. Трябва да се отбележи, че постът не е диета. Той е временно лишаване от животински продукти. Такива са месото, яйцата, всички млечни продукти. Сред разрешените храни обаче са меда, всички плодове, зеленчуци, ядки, тестени изделия, в които няма яйца и пр. Но и те трябва да се приемат в умерено количество за поддържане на телесните сили и без да се преяжда. През Рождественския пост е разрешена консумацията на риба. Тя може да се яде всяка събота и неделя, но до Игнажден, тоест до 20 декември. От 20 до 25 постът е малко по-интензивен. През останалите дни риба се разрешава и на големите празници, например на Никулден, в който и ден от седмицата да се случи.

От преяждане и злоупотреба с храната може да се стигне до влошаване на здравето, докато постът винаги е бил и ще си остане изключително здравословна практика

Постът ни учи на въздържание и е нужен за смиряване на плътта и за издигане на душата към небето. Освен телесен, той трябва да бъде и духовен. Човек трябва да пости и с всички свои сетива. Не само да се въздържа от определени храни, но да пази очите и ушите си от срамни и грозни сцени, да чете повече християнска литература и по-малко светска, да намали безмисленото стоене пред телевизора. Защото, ако например не ядем месо, но гледаме еротични или екшън филми или танцувални шоута, това няма да е пост. През пост засилваме и милосърдната си дейност към нашите ближни. С парите, които ще спестим от храна можем да подпомогнем някой беден човек и тогава ползата от поста става още по-голяма. Постът е тишина за душата, той носи духовен мир в това забързано време, в което постоянно се задъхваме от грижи. Постът е истински дар за човека, защото дава духовно и телесно здраве. От личния си опит и от опита на Църквата мога да кажа, че хората, които постят боледуват по-малко от непостещите. Много хора боледуват и умират от неправилно хранене, но от пост никой досега не е умрял. Напротив, великите постници на Православната църква са живяли до 90-100 години и са били изключително здрави. Навремето българите също са били много здрав народ, защото всички са постели. Когато обаче постът е бивал пренебрегнат, идвали болестите. Затова не се чудете, че постоянно ни връхлитат епидемии, всякакви алергии и какви ли не страшни и ужасни болести. Всички те по неволя заместват забравения пост. Затова и е казано, че това, което не направим доброволно, ще го направим насила. Тоест, след като не искаме да смирим тялото си с малко въздържание от храна, тогава Бог го смирява с болести.

Този пост риба се разрешава не само на Никулден, но и всяка събота и неделя до Игнажден

Постът е също така балсам за депресиите и болестите на нервна почва, които ни връхлитат поради Богоотдалеченост и греховен живот. Той, по думите на Спасителя, е бич за бесовете, които ни нападат. Съединен с молитва, изповед и причастие постът е огромна сила срещу всякакви демонични въздействия. Защото Христос е казал, че действието на бесовската сила може да бъде отразено само с пост и молитва! Не с врачки, не с екстрасенси, не с магии, баене и леене на куршум, защото всичко това е общуване с демоните, а с пост и молитва! Този е единственият начин да победим бесовете и отровното им въздействие.
Кой може да пости?
Да постят могат всички хора, които са здрави и децата над седем години. Разбира се, има някои изключения. За децата постът е почти символичен, защото те растат и имат нужда от силна храна. Това се отнася за извършващите тежък физически труд и за болните. Болните могат да не постят, ако са на специален хранителен режим, както е например при диабетно или лежащо болните. Всички останали хора, които са здрави или имат болести, на които постът не пречи, могат да постят. Дори някои болести се повлияват много добре от известно въздържание – например хипертонията.
Много хора днес казват: „Българинът пости по неволя, защото е беден и няма пари.” Това обаче е неправилно. Ако човек няма пари, той просто не може да си позволи да яде блажно, но би го направил, ако имаше пари. А постът е доброволно лишаване от храна, дори и при пълен хладилник. Затова говорим за постен подвиг, защото това е волеви акт, извършван съзнателно, а не по принудата на обстоятелствата.
В заключение ще добавим, че за да е постът ефективен е нужно да се съчетае и с други неща като например редовно посещаване на богослуженията, молитвен опит, изповед на греховете, борба с пороците и най-вече съединяване със Самия Христос Бог в тайнството Свето Причастие. Такова е християнското разбиране за поста, така както ни е завещано от Самия Господ Иисус Христос и Светата Църква. В следващите теми ще обясним какво значат и как се прилагат и останалите Църковни предписания за християнски живот тук на земята, така щото да достигнем крайната цел на човешкия живот, която е придобиване на Царството Божие.


В категории: Вяра

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки