„Театърът на приказката”, действал от 1981 до 1984 година
18 Март 2010, Четвъртък
Това е бургаското читалище „Любен Каравелов”, морски офицер е първият му председател Там е най-прочутата литературна школа. Ежедневно там ходят млади и стари, привлечени от любовта към книгите, науката и знанията. Кръстено е на горд възрожденец и гордо носи името си вече 70 години. Читалище „Любен Каравелов” навърши тази кръгла годишнина през изминалата седмица.
Автор: Веселин Максимов
А началото било през февруари, 1940 година. Хора, живеещи в района на старата гара, се събрали и решили да отпочнат начинание, на ползу роду и в прослава на знанието. Начело застанал общинският съветник Щерю Тодинов, а името си дошло съвсем естествено – сбирката била в една от стаите на училище „Любен Каравелов”. Учредителното събрание е на 3 март, националният празник. Морският офицер Тодинов става първият председател, пръв библиотекар на обществени начала е Елена Седерова, а основателите даряват триста тома за начало на читалищната заемна дейност. Най-вече начетени домакини са движели работата в началото, разказва Тодорка Стойкова, секретар на „Любен Каравелов” в момента. Всички знаели, че имат мисия да пръскат знание сред своите съкварталци и през дългите години и няколкото адреса, преди да се установи на сегашното място, улица „Калоян” 24, никой не е допуснал да се изгуби или похаби дори и един едничък том. По соц време имало дори период, в който хората се събирали във фургони, гръмко обозначени като „ОФ клубове”.
Новоучреденото читалище не разполагало с никакви пари. Но ентуиастите изобщо не се стреснали от немотията и измислили как да се справят със ситуацията – основна дейност станали вечеринките. С томболи или други начини за събиране на средства, които моментално били обръщани в книги. А библиотечният фонд растял...Чак през 50- те години на миналия век бил основан литературния клуб и кръжок по фотодело. А през 1953 година там започнали да се събират първите езикови детски градини, с руски, немски и френски език. Английският бил „капиталистически” и не на мода, неговото изучаване почва едва през 80- те. Малко след 2000 година тези езикови детски градини спират дейност, защото стават прекалено скъпо удоволствие, обяснява Тодорка Стойкова.
Максим Асенов и Филип Кутев изнасяли постоянно сказки, а активистите на читалището трескаво обикаляли околните села, за да четат лекции на селските стопани как да се грижат за своята стока и земи. В наши времена, именно благодарение на „Любен Каравелов” Бургас видя носителят на „Пулицър” Уйлям Мередит. Прочуто е поетичното студио „Митични птици” на Роза Коцева, а добра дума за тях е казвал неведнъж и майсторът на мереното слово Любомир Левчев.
Около хиляда читатели на година подновяват своя абонамент, но от управата на читалището са леко обезпокоени, че съотношението „възрастни-млади” е около 3:1. Разбира се, без да се броят стотиците ученици, ежедневно търсещи помощ за училищните си занимания. Старите се събират на раздумка в групата за стари градски песни „Морски бриз”, а младите – в школите по пиано, народно пеене и фолклорната формация „Тракийче”, която постоянно обира точките по фестивали.
„Горди сме с тези постижения, понеже сме квартално читалище и нямаме кой знае какви парични възможности”, откровено споделя Тодорка Стойкова и се надява да успеят при кандидатстването за средства по европрограма.
Защото 70 години са сериозна възраст, но кой е казал, че трябва да се спре дотук?
Текстове под снимките
Снимка 1: Първата езикова детска градина, 1954 година
Снимка 2: Един от най-дългогодишните председатели на читалище „Любен Каравелов” Добри Куцаров и Донка Парушева, била секретар 29 години.