Представители на всички партии в парламента са на мнение, че България има нужда от много сериозна административна реформа. И признават, че проблемът е назрял отдавна, но е липсвала политическа воля за неговото разрешаване.
Тон в говоренето дадоха СДС. Те настояват за изработването на критерии на база човешки, териториален и икономически ресурс, които да доведат до обособяването на по-малък брой общини.
Според сините сливането на общини ще даде като резултат сериозно свиване на разходите. В СДС смятат, че у нас има твърде много на брой малки общини, които не съумяват да
предложат качествени услуги на гражданите, включително достъп до европейски средства. Ако се окрупнят според тях те могат да станат по-стабилни.
Някои от ръководните сини фактори с умиление припомнят, че у нас преди 9 септември 1944 г. е имало околии. Те са закрити окончателно през 1959, когато са били 117. И това според тях звучи доста по-разумно от сегашните 264 общини.
В ГЕРБ се обявяват дори за по-цялостна административна реформа, която да не обхваща само окрупняването на общини. Управляващите отчитат, че цари пълен хаос в административното деление. "Има 28 области, 31 избирателни района, 6 планово икономически района и това не може да продължава така", коментира член на ръководството на партията. В средите й се коментира вариант, според който България да бъде разделена на 13 области.
Докато вървяха преговорите за кризата синдикатите предложиха на финансовия министър Симеон Дянков сегашните 28 области да се заменят с 6 мегаобласти, които да съвпаднат с планово икономическите райони - София, Пловдив, Варна, Бургас, Русе и Видин.
Любопитно е, че тези идеи намират подкрепа и в БСП. Червените признават, че в България има много малки общини, които не могат да си изпълняват функциите. Според социалистите обаче парламентът не може механично да променя административното деление, тъй като това касае и работата на съдебната власт и МВР.
Политиците ни имат най-различни характеристики, но решителността за извършване на големи държавни дела, каквото безспорно е административната реформа, не им е особено присъща. Сега обаче нещата все пак могат да се задвижат заради икономическата криза и нуждата от икономии на публичните разходи.