"Бойко Борисов е пожарникар. Когато стане нещо, той пали сирената, вдига вой до небесата и тръгва да лови престъпници, но не се прави така". Така служител на "Интерпол" коментира навремето дейността на Борисов като главен секретар на МВР. В досегашната си работа като премиер той продължава да демонстрира, че не е забравил пожарникарските си привички.
Промените в Кодекса на труда, с които на практика българските граждани бяха лишени от конституционното си право на отпуск, бяха поредната акция с големия маркуч на Борисов и хората му в парламента. Премиерът все още не може да осъзнае разликата между пожарната
и политиката. В политиката не е достатъчно просто да угасиш пожара, а и да го направиш така, че да не подпалиш междувременно и други пламъци. Премиерът реши да угаси пожара с големия брой отпуски на държавните служители. Но го направи така, че подпали друг, още по-голям пожар, в който изгоряха отпуските на всички работещи хора.
Всичко започна с намерението на правителството да оптимизира администрацията. Герберите решиха да съкращават излишни хора и структури, но заради натрупаните им отпуски се оказа, че трябва да платят към 300 млн. лв. обезщетения. Суми от подобен порядък не притесняват управляващите, когато става дума за хеликоптери или нова спортна зала. Лишаването на българските граждани от конституционни права обаче им се видя много подходящ начин за пестене на пари.
С промените в Кодекса на труда Борисов настрои срещу себе си всички работещи хора. Защото в частния сектор натрупването на отпуски не е по-малко, отколкото в държавния. Оправданията на герберите, че са дали срок до края 2011 г. отпуските да бъдат изчистени по график няма да решат проблема. В държавната администрация това може и да се случи, макар че и там е съмнително, тъй като има вероятност цели сектори да бъдат блокирани. Частните работодатели у нас, които са загрижени за правата на своите работници обаче със сигурност са малцинство. При повечето от тях не само, че няма да има графици, но и вероятно ще има уволнения само при споменаването на тази дума. Да се разчита на казионните български синдикати да направят нещо пък е наивно и дори глупаво.
С орязването на отпуските ГЕРБ дадоха и огромен коз в ръцете на БСП и ДПС да натрупат точки на техен гръб. Президентът Георги Първанов получи идеална възможност да припомни на хората, че в началото беше избран като "социалния президент" и вече се възползва от нея, като наложи вето. БСП и ДПС пък обмислят да пратят промените в Кодекса на труда в Конституционния съд, ако ветото не бъде уважено. И нищо чудно да спечелят делото там. По-важното обаче е, че по този казус дори и избирателите на ГЕРБ най-вероятно ще подкрепят Първанов, Доган и компания. Вкарването на подобен автогол е огромна политическа глупост. Но всъщност подобни недомислия от страна на Борисов и ГЕРБ вече ни изненадват все по-малко.
В кулоарите
Коментарът на депутатите
Тодор Димитров, съпредседател на ПГ на ГЕРБ:
Според мен няма нарушение на закона. В тази връзка ПГ на ГЕРБ подкрепя промените в Кодекса на труда и не сме съгласни с ветото на президента. Според нас конституцията не е нарушена, защото даваме възможност тези отпуски да се използват в определен срок. Безспорно е, че има много натрупани отпуски и този въпрос трябва да се реши по някакъв начин. Нямаме притеснения ако въпросът стигне до Конституциония съд, но ние ще се съобразим с неговото решение, ако има такова.
Драгомир Стойнев, депутат от БСП, шеф на социалната комисия на НС:
Аз подкрепям ветото на президента, тъй като смятам, че промените в кодекса на труда са антисоциални, дискриминационни и нарушават конституционните права на хората. Не може държавата по средата на годината да променя правилата. Ако има такива изменения, те не трябва да важат със задна дата. Евентуална загуба на отпуска не може да бъде хипотеза. Хората трябва да имат неограничен срок да си вземат старите отпуски.
Докато броят бе подготвян за печат, стана ясно, че междувременно в позицията на ГЕРБ по въпроса с отпуските ненадейно претърпя коренен обрат. След среща на премиера с представители на бизнес в началото на седмицата, управляващите вече са склонни да подкрепят ветото на президента за отмяна на спорните текстове в трудовия кодекс. Очаква се те да бъдат коригирани и да се стигне до половингодишно удължаване на срока за изчистването на натрупаните стари отпуски.