Въпреки всички приказки на Бойко Борисов, че ДПС му е най-големият враг, неговото правителство продължава да закриля Ахмед Доган по случая "Цанков камък". Това разказаха в кулоарите на НС депутати, които членуват в Комисията за борба с корупцията. Наскоро се разбра, че лидерът на ДПС е получил хонорар от 1,5 млн. лв. за консултантски услуги по енергийните проекти "Цанков камък", "Доспат", "Горна Арда" и язовир "Тунджа".
Комисията, която разследва случая, е получила писмо от Министерство на икономиката
и енергетиката. Според депутати то е написано сложно и объркано, но основният му извод е, че няма никакви нарушения около парите, дадени на Доган. Чиновниците от министерството изтъкват, че държавата няма участие в института по строителство и минно дело, който по документи е заплатил огромния хонорар на лидера на ДПС. Така те фактически потвърждават казаното от глашатая на Доган Камен Костадинов, който заяви, че лидерът му никога не е бил консултант на правителството и на него не му е плащано с държавни пари. Изчисления на депутати обаче показват, че не е ясно чия собственост са определен процент от акциите на института. Подозренията, че те са държавни, се позовават на специално решение на МС, взето от предишното правителство, което постановява държавният дял в института да не се ликвидира.
Допреди години енергийното министерство имаше дял в института. В момента се знае със сигурност, че дружеството е акционерно. 76% от акциите са на "Минстрой", показва справка в Търговския регистър. Холдингът бе част от "Мултигруп" и се ръководи от бившия вицепрезидент на групировката Николай Вълканов. Той е в близки отношения с Доган, а фирмите му са сред най-големите дарители на ДПС. Любопитен факт от историята на института е, че според счетоводния си отчет той е приключил 2008 г. на загуба от 1,487 млн. лв., а тази сума е приблизително равна на хонорара, получен от Доган. За същата година обаче основният акционер на института - "Минстрой Холдинг", отчита солидната печалба от 11 млн. лв.
От Националната агенция по приходите също продължават да се бавят с проверката на имотите, които се свързват с името на лидера на ДПС. Според последните им обещания тя трябваше да приключи в края на юли, но депутатите все още не са получили резултатите от нея. На парламентарно ниво проверката на тези имоти тече още от миналото НС, но бе подновена и в сегашния мандат. Проверката на имотите на Доган започна в средата на 2008 г. Нейната цел бе да проучи кои са собствениците на т.нар. Боянски сараи, хотела "Каса Домини" в Рибарица, СПА комплекса "Орфей" в Девин, парка "Росенец" до Бургас и Двореца на децата в Дръндар, родното село на Доган. Депутатите се интересуваха с какви пари са придобити тези имоти, дали са плащани редовно данъци и др. Засега се знае, че визираните имоти са купени на съмнително ниски цени, работят на загуба, което обаче не им пречи да получават огромни кредити от определени банки. Двама от собствениците са заподозрени в източване на ДДС, а един даже се издирва от полицията. Повечето от сградите са притежание или са ремонтирани от един и същ обръч фирми. Всички те отново свързани с "Минстрой холдинг".