Съдът не може да стресне хидролога Доган


Съдът не може да стресне хидролога Доган
Доган превърна политиката в изключително доходоносен бизнес. Сегашното управление също няма нищо против личното му обогатяване за държавна сметка
14 Септември 2010, Вторник


Ахмед Доган трябва да представи пред Върховния административен съд (ВАС) доказателства за квалификацията си в областта на минното дело, хидрологията и строителството. Това звучи като виц и несъмнено ще бъде някакво възмездие, макар и морално, за лидера на ДПС, който безспорно е сред най-големите мошеници в България.



Автор: Найден Хадживасилев

Особено интересно ще е да се видят докладите за свършената от него работа по четирите консултантски договора за хидровъзел "Цанков камък", по които е получил баснословния хонорар от 1 млн. евро. Тези доклади също бяха изискани от съда.

Дори да приемем обаче, че ВАС осъди Доган най-голямата присъда, която той може да получи е да му се отнеме хонорара от 1 млн. евро. Това е твърде скромна сума за лидера на ДПС, който още през 90-те години на миналия век нагло се хвалеше, че е милионер в зелено.

Истинското наказание за престъпленията му би могло да дойде от друго място. Наскоро Националната агенция по приходите (НАП) приключи проверката на фирмите, които формално са собственици на имотите, свързани с лидера на ДПС Ахмед Доган.

Обръчът се състои от 15-ина фирми, които принадлежат на поставени лица. Резултатите от ревизията обаче се пазят в тайна, тъй като това е изискване на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс. Тайната е дотолкова дълбока, че още не е стигнала дори до парламента и прокуратурата. Двете институции разследват казуса с имотите на Доган и бяха възложили проверките на НАП.

Лично шефът на агенцията Красимир Стефанов се обяви за промяна в кодекса и отпадането на тази тайна. Идеята му обаче не бе подета с възхищение от депутатите от мнозинството. Повечето от тях дори не бяха чули предложението на Стефанов.

Някои пък откровено си признават, че данъчните са неприятни хора и тази тайна все пак е някаква защита срещу техните своеволия. Най-вероятно промяна в закона няма да има заради страховете на депутатите от всички партии от собствените им грехове. И така далаверите на Доган ще си останат тайна и той едва ли ще бъде наказан за тях.

Проверката на имотите на Доган започна в средата на 2008 г. Тогава от комисията за борба с корупцията на НС поискаха да знаят кои са собствениците на т.нар. Боянски сараи, хотела "Каса Домини" в Рибарица, СПА комплекса "Орфей" в Девин, парка "Росенец" до Бургас и Двореца на децата в Дръндар, родното село на Доган.

Депутатите се интересуваха с какви пари са придобити тези имоти, дали са плащани редовно данъци и др.

От откъслечни сведения, които станаха публично достояние се разбра, че визираните имоти са купени на съмнително ниски цени, работят на загуба, което обаче не им пречи да получават огромни кредити от определени банки. Повечето от сградите са притежание или са ремонтирани от един и същ обръч фирми, свързани с "Минстрой холдинг", която бе част от "Мултигруп" и се ръководи от бившия вицепрезидент на групировката Николай Вълканов.

Холдингът е замесен и в случая "Цанков камък", тъй като е съсобственик на института по минно дело, от който Доган е получил хонорара от 1 млн. евро. Междувременно в началото на 2010 г. съсобственика на "Каза Домини" Арбен Хавальов бе осъден за източване на ДДС. Покрай делото комисията за отнемане на незаконно придобито имущество започна производство за конфискация на хотела.



В категории: Анализи , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки