Изведнъж Уорлик пристигна с гръм!


Изведнъж Уорлик пристигна с гръм!
Всеки се натиска да е близо до Джеймс Уорлик. Който съвсем неприкрито започна да се бърка във вътрешно държавните ни работи
28 Септември 2010, Вторник


Американският посланик Джеймс Уорлик все повече се вживява в ролята си на генерал-губернатор на нашите земи. И сякаш се възприема като краля-слънце, който олицетворява една държава, само че не неговата. Нищо чудно, че Уорлик се държи по този начин. Особено като се има пред вид колко



Автор: Найден Хадживасилев

лакеи има той в България, които дават мило и драго за едно US-потупване по рамото.

При последната си публична изява само за един ден той наобиколи централата на СДС и агенция „Митници”. На „ Раковска 134”, например, подкрепи с присъствието си идеята на лидера на сините Мартин Димитров за въвеждането на фискален борд. От известно време Димитров се опитва да убеди правителството да запише в закона за бюджета и в конституцията, че решенията за разходи, които надвишават приходната част на фиска, ще се взимат с подкрепата на 2/3 от депутатите. Подобно искане има и за емитиране на държавен дълг, а предложението е ограниченията да влязат в сила от 2013 г., когато се очаква да бъде овладян бюджетният дефицит. Засега обаче от ГЕРБ не приемат идеите на сините и двете партии са в тиха война по темата. Именно за това бе призован на помощ и Уорлик – да спасява положението като Радецки на Шипка.

Димитров не се посвени да обясни, че ще има серия от още срещи и с други чужди дипломати и международни финансови институции. Уорлик пък от своя страна (нали вече се е нагърбил с ролята на спасител) заяви авторитетно, че България има силна валута и силен банков сектор заради поддържането на строга фискална дисциплина (каквото и да означава това).

Вярно е, че темата за поддържането на фискална дисциплина е особено актуална, след като през 2009 г. бюджетът завърши с дефицит от 3.9% от БВП, а през т.г. фискът трябва да приключи на минус с 4.8%. Подобен фискален борд вече е въведен в Германия. Въобще идеята правителството да харчи толкова, колкото събере в хазната е добра. Но другата идея на Димитров, а именно да търси подкрепа от посланици, никак не е добра.

Уорлик обаче не спря до тук. Същия ден той отскочи и до агенция „Митници”. На пръв поглед посещението му бе почти благородна мисия. Шефът на митниците Ваньо Танов поиска САЩ да ни помогнат с доставката на скенери за проверка на товарите по външните граници. Тема на разговорите беше и търговията между България, гарантирането на сигурността и т.н. Уорлик обаче не пропусна да изкаже подкрепа за професионализирането на българските митници и да изрази увереност, че правителството има политическата воля да се справи с корупцията в тях.

С което отново се набърка в неща, които не са свързани с пряката му работа. Да не говорим, че от доста време насам има спорове и конфликти между Танов и вътрешния министър Цветан Цветанов относно това да се дадат ли на митничарите някои полицейски функции. Волно или неволно с посещението си Уорлик взе страна и в този конфликт.

Вярно е, че вече повече от 20 години ни убеждават, че евроатлантизмът и глобализацията са бъдещето на света. И всеки, който споменава нещичко за държавен суверинитет се приема за ретрограден елемент. Въпреки цялото облъчване обаче общественото мнение продължава да не възприема за нормално посланик на една държава, която и да е тя, да се меси във вътрешните ни работи. Дори да го прави с най-добри намерения и да защитава най-справедливите каузи. Би било добре ако Уорлик и неговите лакеи във властта, които си позволяват да го използват като оръжие в боричканията си се съобразяват малко повече с този факт.



В категории: Политика , Анализи , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки