Зла прокоба легна над Природо-математическия факултет в ЮЗУ. От началото на годината осем души, болшинството шефове, сложиха гипс, а краят на 2010 г. е още далече. Дали причината за сериозните ортопедични травми е резултат от “пожелания” на студенти, които следват в най-тежкия факултет, или става дума за обикновено невнимание, е спорен философски въпрос. Но “крак повлече” проф. Адриан Борисов, зам. декан на ПМФ и бивш
шеф на Катедрата по математика, който първи закъса с коленете и се наложи след операция да постои в гипс.
Ръководителят на катедрата по физика доц. Любен Михов падна по стълбите пред сградата на ректората и за момента държи първенство с най-много пирони в крака си, който е потрошен на няколко места.
Инспекторът в Учебен отдел на факултета Мила Кьосева е със счупена ключица. Заради същата травма се наложи преди време да отсъства от работа и доц. Димитрина Керина, преподавател в катедра “Физика”.
Главният асистент д-р Костадин Тюфекчиев от Катедрата по география усука коляно и скъса кръстни връзки. Също счупи крак в коляното и проф. Ценка Милкова от катедра “Химия”, която е ръководител на няколко проекта по европейски програми. Дамата разказвала на колегите си, че като отишла в “Пирогов” да я гипсират, лекарите с недоумение и изненада я питали: “Какво правите вие в Благоевград, всички се потрошихте!”. Преди нея били обслужили проф. Борисов и доц. Михов.
Последните двама /засега/ в списъка на гипсираните са баш шефовете - деканът доц. Борислав Юруков, който през лятото свали гипса от десния си глезен, и ректорът на ЮЗУ и преподавател в ПМФ проф. Иван Мирчев, който също потроши десен глезен в началото на септември при игра на тенис на маса и още е в гипс.
Преподавателите от другите факултети се шегуват с колегите от ПМФ, че е най-добре да помислят и да открият отделение по травматология, та да не губят ценно време за прегледи, шиниране и гипсиране.
Около 80 души е преподавателският и административен екип на ПМФ, до момента пострадалите са 10%, а това сериозно притеснява декана доц. Б. Юруков. Наскоро той предложил на колегите си да направят курбан за здраве., та да се пресече поредицата от нещастни случаи. Идеята охотно била приета от всички, не е решено само на коя дата да дадат курбана - дали на 14 октомври, когато Православната църква отбелязва Петковден, или на 19-и, когато се празнува Деня на Св. Иван Рилски.