Европейски хоризонти


Европейски хоризонти
28 Октомври 2010, Четвъртък


Миналата седмица беше публикуван доклад на Европарламента по повод 17 октомври, обявен за международен ден за изкореняване на бедността. В доклада се посочва, че България е най-бедната от държавите-членки на Европейския съюз, като 51% от нейното население изпитва материални затруднения.

Това по европейските стандарти означава, че всеки втори българин, когото срещаме на улицата, живее, твори и спи през зимните месеци в една стая със семейството



Автор: инж. Петър Петров

си, за да пести пари за отопление. Въпросният „изпитващ материални затруднения” българин не си спомня вече кога за последен път е бил на почивка, яде кебапчета със силен соев привкус, а театралните афиши за него просто качествена амбалажна хартия. И всичко това на фона на онези над 13 милиарда лева, които щедра Европа предостави на страната ни при влизането в ЕС на 1 януари 2007 г.

Какво се случи у нас през изминалите 4 години? Защо продължава агонията на един горд и трудолюбив народ като българският. Какво ни липсва, че да сме като другите в обединена Европа. Иначе това време се оказа напълно достатъчно на други страни от бившия Източен блок като Полша, Естония, Литва, Словакия, за да си стъпят на краката и с бързи темпове да започнат да инвестират парите в производствата си, в инфраструктура и селското стопанство. И най-вече в хората си – предлагайки им възможност за реализация и просперитет.

Кой лъже за усвоените европейски фондове?

По телевизия и радио, по вестници и листовки представители на правителството на ГЕРБ ни заливат с бодряшка информация как в пъти се е подобрило усвояването на парите от фондовете. А почти нищо не се вижда с просто око. Също като десетките милиарди външни инвестиции от времето на Царя, Доган и Станишев, които се оказаха май едно гениално пране на пари чрез прословутите фондове, довели света до глобална финансова криза.

Какво е истинското положение с европейските фондове у нас? Отговорът е „повече от трагично”.

Използването на средствата по 7-те оперативни програми, които идват от т. нар. кохезионни фондове с цел да се помогне на по-бедните да достигнат в определена степен стандартите в „стара” Европа, е повече от символично. Катастрофални са и данните от усвояването на средствата по „Програмата за развитие на селските райони. Оказва се, че за 4 години България е получила реално 8,13 % от парите по оперативните програми и й предстои през следващите 3 години да усвои останалите 91,87 %. Средно това прави по 3,6 милиарда лева на година.

Има ли все пак светлина в тунела?

Сега е моментът да се върнем обратно на датата 17 октомври т. г., която трябваше да припомни на всички по света за бедността. Редно е да се запитаме: как е възможно, след като в Европа са ни отредили едни пари – при това милиарди, да ни четат по доклади като най-мизерната нация в ЕС и ние кротко да седим и да чакаме някой да ни вкара тези милиарди в дома, във фермата, в производството. Да ни ремонтира читалището, да обнови стадиона или да дофинансира планирания общински хоспис за възрастни хора.

Къде ни е парламентът, който да гласува съответните закони. Къде ни е Министерският съвет, който да излезе с подходящи постановления, улесняващи усвояването на средствата. Къде ни е „социалният” президент, който иначе умее да залага подслушвателни средства, прави се на учуден от незаконното строителство на неговите приятели и спонсори и пита за всичко друго, но не и за катастрофата с еврофондовете.

Отговорът на много от горните въпроси е в самите нас, защото спасението на давещия се е негово лично дело. За професионално занимаващите се с европейски програми веднага става ясно, че иде реч за подхода „ЛИДЕР”. Този подход е създаден в рамките на ЕС в 80-те години на миналия век, за да стартира на първо място структури на гражданското общество в селските райони и по този начин се осигури собственото спасение на всеки един човек. Подходът „ЛИДЕР” за създаване на Местни инициативни групи или съкратено МИГ, цели насочването на парични ресурси директно към лични, обществени и частно-обществени структури в малките общини и населени места.

За целта има добре работещи процедури за лицензиране на съответната МИГ и натоварването й със задължението и компетентността да разпределя ресурс в размер на 4 до 5 милиона лева на съответната територия. Необходимо условие за „раздаване” на парите е да се представят добре подготвени проекти. Разглеждането и одобрението им става на местно ниво – от управителния съвет на МИГ. След това се иска окончателно потвърждение от Управляващия орган на ПРСР – Държавен фонд земеделие и неговата Разплащателна агенция.

Данните досега показват, че изплатените средства по Ос 4, която обхваща и подхода „ЛИДЕР” са в рамките на жалките 0,22%. Министър Томислав Дончев, отговорник по еврофондовете, веднага би реагирал, че това не малко, а цели 22 пъти повече от усвоените от тройната коалиция пари (0,00 %). Истината е, че както и по останалите отделни оперативни програми, цари невъобразим хаос и липса на компетентност. Въпреки факта, че програма ”Административен капацитет” е рекордьор по усвояемост, 22,88 % от средствата по нея са изядени, изпити по безброй съвещания и семинари, а резултатът на практика е плачевен.

Мисията на всеки един от нас е да не оставяме на мира органите, от които зависи усвояването на евросредствата – на местно, общинско и централно ниво. Те трябва неспирно да бъдат разобличавани, ако бездействат или умишлено протакат процедурите. Защото в една силно централизирана държава като България, един единствен чиновник с много власт може да стопира стотици милиони и даже милиарди лева и те да не отидат по предназначението си.

Случаят с Калина Илиева – изпълнителен директор на държавен фонд „Земеделие“ е показателен. В ръцете на една млада жена, без всякакво понятие от земеделие, се дадоха за управление над 5 милиарда лева. Като че ли трагикомичната ѝ бременност сложи временно край на една агония в тази институция. Да се надяваме сега, че новото ръководство най-сетне ще даде ход на дейностите по подхода „ЛИДЕР”, а десетките папки с молби за лиценз на МИГ-ове, внесени в края на август, най-сетне ще бъдат извадени и разгледани. За да се даде шанс за всеки втори българин да излезе от графата „изпитващ материални затруднения”.



В категории: Международна политика , Анализи , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки