Преоблякъл се Илия, огледал се - пак в тия. Тази известна българска поговорка описва много добре случващото се през последните дни в ГЕРБ. Преди година и половина Бойко Борисов и компания дойдоха на власт, пременяйки се в дрехите на борци срещу старите партии. Само година половина им беше достатъчна, за да демонстрират, че и те са като всички останали.
Тази тенденция върви отдавна, но напоследък достигна своя пик. Безспорно покрай
сагата около имотите и доходите на Цветан Цветанов падна завесата на добрата партия ГЕРБ, в която едни обикновени хора от народа искат да преборят криминалната олигархия.
Нека да приемем, че атаките срещу Цветанов наистина са отговор на неговите акции срещу престъпността. Факт е обаче, че начинът, по който той се защити от тях остави доста съмнения и въпроси. Няма как да не си направим простата сметка, че
ако се вярва на приказките на Цветанов
в продължение на 2 години - от 2007 до 2009 г., разходите на семейството му са повече от приходите им като доходи и спестявания и не е ясно как те са плащали дори битовата си издръжка.
Така и не се разбра кои фирми точно е консултирал срещу хонорар Цветанов. Да не говорим, че неговите консултации са били в сферата на сигурността и са били давани малко след като той е напуснал тази сфера. Според закона за конфликт на интереси Цветанов няма право на подобен бизнес една година, след като е напуснал постовете си. Прав е Лъчезар Иванов, че по онова време такъв закон още нямаше.
Само дето същия аргумент изтъкваха и от ДПС, когато бранеха Ахмед Доган за баснословния му хонорар от 1 млн. евро, получен от консултиране на проекта "Цанков камък". Особено любопитно е как Цветанов е получил повече от 50 000 лв. за една година зам.-кметуване в София.
Най-големият проблем за ГЕРБ е, че именно Цветанов бе символа на чистотата на партията. Защото за Борисов винаги се е знаело, че в миналото се е занимавал един особен вид бизнес, много популярен в зората на демокрацията. Именно Цветанов бе този, който преди изборите обикаляше градове, села и паланки, за да пропагандира чистата и свята кауза на ГЕРБ. Сега се оказа, че всичко е било лицемерие.
Наскоро стана ясно, че и
едно друго обещание на ГЕРБ,
а именно даване на реална власт на хората да избират личности, е било лъжа. Във внесения в деловодството на НС изборен кодекс наистина бе записано, че изборите за депутати ще се правят по пропорционалната система, но с преференциално гласуване.
Това означава, че всеки избирател ще може да отбележи в бюлетината кандидат от листата, който той предпочита. За да отиде този кандидат на по-предно място обаче е нужно да събере 20% от гласовете на всички, гласували за партията в съответния район. На практика това означава, че преференция няма и листите ще останат непокътнати.
Според експерти за да сработи преференцията прагът трябва да е не повече от 5%. По-важното е, че и ГЕРБ преди изборите говореха за праг от 5-7%. Съпредседателят на ПГ на герберите
Искра Фидосова най-нагло излъга,
че нито тя, нито нейните колеги са казвали подобно нещо.
Когато журналисти и припомниха нейни и на други видни гербери изявления от преди изборите и малко след тях тя заяви, че е имала предвид вота за европарламент. Това, разбира се, също е лъжа, но е факт, че и на европейските избори прагът е 10%.
Поведението на герберите около изборното законодателство с нищо не се различава от това на техните предшественици във властта. Всички тръгваха с най-добри намерения, които едно по едно отпадаха и накрая нещата си останаха същите. Единствените промени и преди, и сега, са текстове, които прецакват политическите опоненти. А точно герберите, след неочакваното и за самите тях добро представяне на парламентарния вот би трябвало да знаят, че подобни промени в крайна сметка се връщат като бумеранг.