Преди
50 години
В разгара на есента преди половин век нашите предшественици са се заели с масово залесяване на голите баири в България. От информация, публикувана във в.
„Труд“ на 13 ноември 1960 г., разбираме, че:
„По високите оголени места на Рила и Осоговската планина започна есенното залесяване. В рилската местност „Карантиите“ 100 души вече засадиха първите 30 дка с фиданки от бял бор“.
Със същия ентусиазъм подобна кампания по това време е извършена и в троянско, където:
„За 15 дни са залесени 80 дка в м. Голям Буковец. Само за четири седмици преди това бригадата на горския надзирател Цанко Дундев е изкопала 20 000 дупки. Разбираме, че „Работниците положиха големи грижи за отглеждането на фиданки от бял и черен бор – окопаха ги навреме и няколко пъти ги плевиха“.
А ето какво сме доставяли в нашата страна от братския тогава Съветски съюз, според кореспонденция в ежедневника от 18 ноември с. г.:
„Пристигна от Съветския съюз търговски кораб „Христо Смирненски“, който докара автомобили, ескаватори, парни турбини, котли, преси и др.“
Преди
70 години
Интересни факти, които и днес са малко известни, представя в. „Вечерна бургаска поща“ в броя си от 12 ноември 1940 г. за кариерата в Атия:
„Каменоломната „Атия“, макар да отстои само на няколко километра от Бургас, на отсрещния бряг, малцина познават нейното устройство и малцина знаят какво от тази кариера вади държавата и какъв източник на блага е тя. Каменните залежи на моста „Атия“ са били открити много отдавна, но масовото им използване е започнало през 1905 г., когато френска компания е предприела постройката на Варненското и Бургаското пристанище. От нея навремето са изнесени десетки, а може би и стотици хиляди кубика каменни блокове за насип и направа на грамадни блокове, които очертават двата големи български порта. От „Атия“ по-късно е изнесен много чакъл и едър камък за направата на жп линии и жп постройки“.
От пожълтелите страници на вестника разбираме също и за нова придобивка в тогавашното село Приморско:
„Построиха се модерни нужници в училището, които ще се измиват с вода, която ще отива в канализацията, като се направиха кранчета-шадраванчета за пиене на вода, подобни на тия при Софийските минерални бани“.
През
годините
13 ноември 1912 г. — Балканска война: Българските войски влизат в Дедеагач
Балканска война: Българските войски влизат в Дедеагач14 ноември 1885 г. — Започва Сръбско-българската война
Започва Сръбско-българската война14 ноември 1943 г. — София е бомбардирана от британско-американската авиация
— София е бомбардирана от британско-американската авиация16 ноември — Международен ден на толерантността
— Международен ден на толерантността17 ноември 1912 г. — Начало на Чаталджанската операция
— Начало на Чаталджанската операция18 ноември 1893 г. — Открита е жп линията София — Перник, дълга 34 км
— Открита е жп линията София — Перник, дълга 34 км