Тежките проблеми в Оловно-цинковия комбинат в Кърджали са основната тема на срещата, която социалният министър Тотьо Младенов свика по спешност на 25 ноември. В София се събраха представители на три министерства – МТСП, МОСВ и МИЕТ, както и на Главната инспекция по труда, областният управител на Кърджали, социалните партньори и ръководството на фирмата.
Според областния управител Иванка Таушанова целта на работната среща е да се
набележат неотложни мерки за предотвратяването на аварийни ситуации, осигуряване на безопасни условия на работа и опазване на околната среда. На 18 октомври по нейна инициатива ситуацията в предприятието бе предмет на обсъждане и в МОСВ.
По заповед на министър Тотьо Младенов в ОЦК е извършена проверка от ИА „Главна инспекция по труда”. Тя е констатирала наличие на опасни химически вещества над граничните стойности на олово, сярна киселина и кадмий в работната среда, липса на вентилация, неизправно оборудване, недостиг на лични предпазни средства, нередовно изплащане на трудовите възнаграждения.
От МТСП окачествяват като тревожен факта, че ръководството на ОЦК не е предприело необходимите действия за изпълнение на предписанията, дадени от трудовите инспектори. „По този начин се създават реални предпоставки за възникване на производствени аварии и опасност за живота и здравето на над 750 работещи, както и за околната среда”, се казва в анализа след проверката.
Министър Тотьо Младенов е подчертал категорично, че няма да прави компромиси и ще настоява всички заинтересовани страни да обединят усилията си за решаване на проблемите в ОЦК.
Синдикатите и Трактора
В края на миналата седмица регионалният лидер на КТ „Подкрепа” в Кърджали Магдалена Ахчиева разпространи отворено писмо до премиера Бойко Борисов, до заинтересованите министерства и други институции, с което настоя за съдействието им „относно престъпното поведение на собственика на ОЦК Валентин Захариев”. Според Ахчиева работниците от завода „не получават заплатите си навреме, крачат из комбината като клошари със скъсани дрехи, с продупчени обувки и празни джобове”. Тя твърди, че предстои втора серия на аферата „Кремиковци”.
В рамките на седмица са напуснали всички зам.-директори и специалисти. След алармата от КТ „Подкрепа”, до медиите в Кърджали бе разпространено и контраписмо от твърде любопитен източник – Независимият синдикат „Защита”, подписано от Красимир Митов, работник в завода.
Въпросният синдикат е основан от Алексей Петров-Трактора. Въпросният Митов пък бе един от координаторите в Кърджали на пикантната партия РЗС... Според контраписмото всичко в завода върви по мед и масло. Нищо обаче не се споменава за това, че металургичният „гигант” е причина за почти всекидневните обгазявания със серен диоксид, които често са до 5 пъти над пределно допустимите концентрации.
Изпълнителният директор Славея Стоянова многократно подчертава, че наличните технологии и оборудването са от 60-те години на миналия век, което е и причината за честите замърсявания, последвани от недоволството на хората. Управата на завода е сключила договор с австралийската фирма „Аусмелт” през 2007 г. за закупуване на лиценз за свръхмодерната и екологична технология, за инженеринга и доставката на основните съоръжения. Инвестицията е близо 35 милиона евро, оборудването /уж!/ е на склад в страната, но все още не е даден старт на изграждането на новия оловен завод. И ако до миналата година на милиардера Захариев му пречеше МОСВ-то на ДПС да стартира реализацията на мегапроектите си, сега около твърдостта на намеренията му витаят облаци от тежки подозрения.
Отровите
Данните от годишния доклад на РИОСВ-Хасково са критично тревожни. Според доклада, през миналата година превишенията на среднодопустимите норми за серен диоксид във въздуха са били 203, при позволени 24. От тях 117 са надскочили алармения праг, а 4 пъти населението е било пред евакуация. От регистрираните 175 проби за оловни аерозоли, 78 са показали превишения на средногодишните норми, като най-критични са били стойностите през април, септември, октомври и ноември м.г. Четири пъти над средногодишните норми е било съдържанието и на кадмий в атмосферния въздух на Кърджали. От втората половина на 2008 г. до края на миналата пък е засечено силно завишение и на стойностите на арсен. Според общински съветници „обгазяванията с кадмий са над 400%, с олово – над 700%, а концентрациите на арсен се повишават интензивно и едва се крепят на максимално допустимите граници”.
Босът
Валентин Захариев е президент на „Интертръст холдинг”. През 1999 г. правителството на Иван Костов продаде на Захариев „Кремиковци” при сделка за 1 долар. Собственикът се задължаваше да покрие 635 милиона дългове и да направи 300 милиона долара инвестиции. Тогава фирмата му „Дару металс” обаче е била твърде малка, за да се справи с подобни свръхамбиции. Въпреки това държавата щедро е подпомогнала Захариев веднъж със 183 милиона лева, а после опрощава задължения на комбината на стойност 201 милиона лева към държавни фирми като Булгаргаз. През 2004 г. държавата все пак налага запор върху дружеството. Тогава Захариев продава комбината на индийския бизнесмен Прамод Митал , като за 71% от активите цената според различни източници е между 100 и 200 милиона евро. Миналата година името на Валентин Захариев отново нашумя покрай новата класация на милиардерите в Източна Европа на полското списание „Впрост”, както и спирането на доменни пещи в „Кремиковци”. Около името на металургичния бос напоследък се вихрят слухове, че се е сдобил с американско гражданство и че строи малко градче някъде в голямата страна на демокрацията. А също, че с намерението да се облажи от кризата, е играл на борсата в Ню Йорк, където е профукал всичко, в това число и завода в Кърджали.