Най-агресивната чуждестранна компания на нашия пазар – френската “Данон” клекна пред вкусовете на българина. От миналата седмица французите започнаха да произвеждат кисело мляко по БДС, срещу което те се бориха цели 17 години.
При навлизането си в България “Данон” въведе отвратителното на вкус и наподобяващо слузеста течност подобие на мляко, което те най-нахално кръстиха “кисело”, въпреки, че нямаше нищо общо с него. Липсата на регулаторен
орган им подейства като зелена светлина да заблуждават потребителите.
Стигна се дотам, че върху опаковките от прясно мляко в средата на 90-те “Данон” си позволиха изключителната наглост да напишат: “За първи път истинско прясно мляко на българския пазар”, сякаш столетия наред българите не са го консумирали. “Киселото” им мляко пък доби печалната слава на продукт, който всъщност никога не се вкисва. Нещо, което с оригиналното кисело мляко се случва още на третия ден, когато то добива резлив вкус.
Веднъж отворено, млякото “Данон” може да престои на стайна температура цял месец и да не промени слузестия си вид и сладникавия си вкус. След 40-тия ден отгоре се образува мухъл, но под него съдържанието не се променя. Цяла загадка е що за суровина се влага в такъв продукт.
Въпреки огромните средства, хвърляни за реклама и за масово налагане на стоката им в цялата страна, “Данон” се сблъска с постоянно падащи продажби. Глупавите им маньоври, които минават за пред наивните западни европейци, на всеки 6 месеца да подменят етикетите на опаковките с други, на които пише “новият Данон”, целящи да създават усещането, че и продуктът е нов, също не донесоха резултат.
Така в началото на новия век французите се видяха принудени да приложат последната си скудоумна хитрост – те спряха “киселото” си мляко “Данон” и го замениха с ново, но кръстено вече с патриархалното име “Млякото на баба”. С много малки, буквално незабележими букви се указваше, че е произведено в техния завод.
Съдържанието обаче си остана същото – сладникава слузеста мешавица, нямаща нищо общо с истинско мляко. За известно време, най-вече благодарение на пасторалната реклама с възрастна жена, която уж прави домашно мляко и го влага в бурканчетата “на баба”, някои по-наивни потребители в България действително бяха заблудени. Но и това бе за кратко.
На французите им трябваха цели 17 години, за да разберат най-накрая, че в България нямат шанс да наложат онова, което с лекота са успели да прокарат в Западна Европа – лигави субстанции, нямащи нищо общо с вековните млечни традиции на Балканите.
Последната надежда на “Данон” да се задържат на българския пазар е нова опаковка, но вече и с ново съдържание – възкисело мляко, което горе-долу прилича на традиционното, което българите обичат. Дали след толкова години лъжи обаче може да се върне доверието на мамения потребител?
***
Новият стандарт за кисело мляко БДС 12:2010 се очаква най-сетне да сложи ред и в производството на този продукт. Млеката, произведени по него, трябва да носят щемпел БДС на капачката или на друго видно място върху цялата опаковка. Така се гарантира, че съдържанието вътре е произведено от чисто сурово мляко с добавка на българска млечна бактерия лактобацилус булгарикус и термофилус. Очаква се най-сетне и младото поколение, родено след агресивната експанзия на “Данон” у нас да види как е изглеждало истинското кисело мляко в миналото – трябва да отделя суроватка, веднага след начеването му и да добива резлив вкус на третия ден. Тъй като стандартът бе въведен в края на ноември, засега само две фирми са успели да докажат, че са в състояние да го изпълняват – освен “Данон”, другата е “Домлян”.