Преди
50 години
Разлиствайки страниците на в. „Труд” отпреди половин век, оставаме с впечатлението, че у нас в тези времена на социалистическо дръзновение се е извършвала забележителна техническа революция. Така например на 23 декември 1960 г. ежедневникът съобщава:
„Преди няколко месеца в цеха за огнеопорни материали на предприятие „Строителни материали” в Плевен започнаха опити за установяване технологията и рецептурите на много търсените в страната микротеракотни керамични мозайчни плочки. След получените сполучливи резултати започна неотдавна за първи път у нас серийното производство на този нов вид строителен материал”.
Ден по-рано медията информира и за едни други иновации в родното производство:
„Равносметка бе направена наскоро във фаянсовата фабрика „Г. Димитров” в Каспичан на рационализаторското съревнование през годината. Отчете се, че всяко творческо хрумване се е записвало в специална книга. За по-малко от 11 месеца нейните страници са изпълнени от 106 предложения. От тях 35 са внедрени и тазгодишният им икономически ефект е 460 000 лв.”
Преди
70 години
По същото време, 20 години по-рано, акцентът в пресата е поставен върху осигуряването на изхранването на населението. Във в. „Вечерна бургаска поща” от 23 декември 1940 г. четем:
„От отговорно място ни се заяви, че страната е напълно задоволена с необходимото количество зърнени храни до новата реколта. В това отношение се прояви една рядка предвидливост, като още преди обявяването на италиано-гръцката война се забрани всякакъв износ на зърнени храни и се създаде режим на вътрешна консумация на хляба, който ще задоволи нуждите на страната”.
В същото време става ясно, че:
„От селата Кокорево, Веселиново, Тервел, Ханово и Окоп през миналата седмица е изнесен за Съветска Русия 362 800 кгр ориз. Оризът е бил доброкачествена стока”.
Не е пропуснато да се отбележат и някои от традиционните прояви на Коледната благотворителност:
„Учителите и учениците в с. Долно Езерово, бургаско, изказват най-голяма благодарност на кръстника на училищното знаме – г. Ганчо Иванов от гр. Бургас за щедрото дарение от 3000 лв. за закупуване с 2000 лв. на обувки за бедните ученици срещу Коледните празници и 1000 лв. за безплатна училищна трапезария”.
Покрай всичко това разбираме, че не е минавало и без дребни битови проблеми, които са разваляли настроението на тогавашните ни сънародници:
„Напоследък много радиоабонати се оплакват от смутители. Така на ул. „Богориди” (в Бургас, б. а.) радиопредаванията в къщите вечер издават един шум като на малко моторче, което бръмчи равномерно. Изглежда, че са инсталирани светливи реклами, които не са снабдени със заглушители”.
***
През
годините
20 декември 1968 г. — Българската православна църква възстановява Юлиански календар, с което се въвежда празнуването на 25 декември на Рождество Христово
Българската православна църква възстановява Юлиански календар, с което се въвежда празнуването на 25 декември на Рождество Христово20 декември 1983 г. — Годишнина от смъртта на Павел Вежинов
— Годишнина от смъртта на Павел Вежинов20 декември — Международен ден за човешка солидарност
Международен ден за човешка солидарност21 декември 1971 г. — Самолет на БГА „Балкан” Ил-18 катастрофира при излитането на летище София — загиват 30 души, сред които е естрадната певица Паша Христова
— Самолет на БГА „Балкан” Ил-18 катастрофира при излитането на летище София — загиват 30 души, сред които е естрадната певица Паша Христова22 декември 1926 г. —Правителството на България сключва Бежанския заем с гаранцията на Обществото на народите
—Правителството на България сключва Бежанския заем с гаранцията на Обществото на народите22 декември — Празник на Националната служба “Гранична полиция”
— Празник на Националната служба “Гранична полиция”23 декември 1936 г. — Годишнина от смъртта на проф. Асен Златаров
— Годишнина от смъртта на проф. Асен Златаров23 декември 1980 г. — В България е приет първият избирателен закон
— В България е приет първият избирателен закон23 декември 1906 г. — В битка край село Русиново загива Даме Груев
— В битка край село Русиново загива Даме Груев