Любомир Павлов - Пъпката, най-главният сред новите собственици на Вестникарска група България (ВГБ), е решил да превърне “24 часа” в жълт вестник с клюки и сплетни, за да го разграничи редакционно от “Труд”. Това разкриха източници, близки до семейството му. За идеите си Пъпката намекна и на пресконференцията на ВГБ на 9.01 в БТА. Там бе казано, че на досегашното уеднаквяване на двата всекидневника ще се сложи край и те ще трябва да се
раздалечат и тематично, и редакционно.
Първата стъпка за осъществяване на тези идеи бе елегантното отстраняване на главните редактори Венелина Гочева и Тошо Тошев от постовете им. Въпреки публичните клетви, че двамата запазват позиции във ВГБ, придобиват или увеличават по една-две акцийки в Групата и на пръв поглед като че ли се издигат, доста факти сочат, че са сдали постовете си неохотно под натиска на Павлов.
На последния си рожден ден – 7.12.2010, Тошев се заричаше да остане главен во веки веков. “Аз съм главен редактор на вестника от 20 години и се надявам поне още толкова да остана”, каза той пред “Всеки ден”.
Или за един месец е променил на бърза ръка мечтите си, или те са рухнали
под натиска на новия бос.
Редактор от “24 часа” пък разказа как на предколедна оперативка в края на месец декември и Гочева уверявала колегите си, че остава.
Тошев с иносказателни похвати се опита да разкрие пред присъстващите на какъв силен натиск е бил подложен, за да се оттегли.
“В нас съм си направил малък кабинет. Седя си там пред компютъра. Ровичкам из интернет и постоянно си мисля: Сега ли беше моментът да се оттегля от “Труд”… И сам си отговярам: Ми явно сега е бил моментът…”, почти плачевно описа ситуацията той.
Не на последно място като доказателство, че двамата са били отстранени под натиска на Пъпката и че именно той ще е командирът във ВГБ е и фактът, че Павлов е едноличен президент на Издателския борд на Групата. Всички останали собственици са дори не с една, а с две позиция под него, тъй като Тошев и Гочева му стават проформа вицепрезиденти. Освен това, мнението на останалите инвеститори явно не важи.
На 15-ти декември единият от съсобствениците - Христо Грозев, заяви дословно следното: "Труд" и "24 часа" са сред най-харесваните в България.
Кой инвеститор е луд
да сменя тези, които доставят резултатите. Категорично няма икономическа причина да се сменят редакторите”. Впрочем, на споменатата пресконференция Пъпката директно заяви, че когато купили Вестникарската група не са поемали ангажимент да запазват никого на поста си, а също, че към днешна дата “нямаме подготвени главни редактори”. С което направо си каза, че не смята Тошев и Гочева за подходящи за постовете.
Въпреки официалните твърдения, че някакви австрийци са основните инвеститори във ВГБ, източниците на “Десант” разкриват, че две трети от сумата, платена за покупката на Групата, са броени от Пъпката. Част от парите вероятно са онези, които той получи от мама Иренка и мамин Делян, на които продаде в-к “Експрес, едноименния сайт и ТВ7. А другата може би е скатана от времената, когато Павлов бе председател на Надзорния съвет на Общинска банка.
Въпреки, че преди пет години
го арестуваха по обвинение
в безстопанственост и престъпление по служба, по-късно адвокатите на Павлов успяха да го отърват от съд и така той запази спечеленото от банката на Софиянски.
Павлов отстранява всички главни редактори на издания във ВГБ, но към всеки има индивидуален подход. Докато Тошев, който се бе обградил в “Труд” с послушни заместници и няколко предани “свещени крави” сред журналистите и грубото му уволнение би било твърде рисковано и може да доведе и до саботажи във вестника, а Гочева получава същите реверанси просто по неволя, безгласните букви Николай Пенчев (“168 часа”) и Зоя Деянова (“Седмичен Труд”) се изритват безпардонно и без многословия.
На пресконференцията бе обявено сухо, че те чисто и просто остават временно изпълняващи до назначаването на нови. Пъпката вметна иронично, че “ако искат, могат да се явят на конкурс за главен редактор”, което по-скоро бе съвет към тях да не го правят, за да не се унижават допълнително.
Като идеал как трябва да изглежда един жълт вестник Пъпката дал за пример в обкръжението си “Експрес”, на който той бе издател през 2007-2009 година, малко преди Кръстева и сина й да го закрият. Главен редактор на “Експрес” бе Данка Василева, бивш кадър на Пресгрупа “168 часа”, която продължава и до днес топлите си отношения с Пъпката.
Павлов е дал да се разбере, че много харесва Василева, която нито веднъж не си позволила да му противоречи и безпрекословно изпълнявала всичките му прищевки – да се хвали Бойко Борисов, да се удря по Костов и
да не се пише за цял списък хора,
които вестникът трябвало да пази. Според Павлов, Василева би била подходящ главен редактор или на “24 часа”, или на “168 часа”, но не и на “Труд”, където трябвало човек с твърд характер и здрави нерви, за да преодолява огромната съпротива на преданите на Тошо Тошев кадри, а впоследствие и да започне да ги отстранява един по един.
Самата Василева вероятно е в курса на плановете му за бъдещата й кариера. Това си личи по внимателния и твърде нетипичен начин, по който новинарската агенция “Блиц”, на която в момента тя е главен редактор, отразява събитията около Вестникарската група.
Кротки и приятелски кратки дописки, без нищо жълто в тях, контрастиращи на жълтите клюки и злобно-жълти материали по всички останали теми. Подчинените й в “Блиц” донасят: “Жената просто си постила за новата работа”.