Вътрешно партийните интриги в ГЕРБ са причината за скандалите с изтеклите в медиите разговори, записани със специални разузнавателни средства (СРС). Това смятат депутати от различни парламентарни групи.
В кулоарите на Народното събрание усилено си задават въпроса, защо вътрешният
министър Цветан Цветанов не е информирал премиера Бойко Борисов за това, че шефът на митниците Ваньо Танов е подслушван или "закачен", казано на жаргона на службите.
Именно разговорът между Борисов и Танов, в който премиерът настоява да спре митническа проверка срещу фирма "Леденика" доведе скандалът до там, че се наложи да бъде гласуван вот на доверие на правителството от парламента. А най-важният въпрос за цялата държава в момента е дали записът на този разговор е автентичен. От отговора му зависи политическото бъдеще на Борисов.
Политици от всички партии изтъкват, че подобен скандал до сега никога не е имало в
богатата на скандали история
на прехода в България. Те припомнят, че досега нито един премиер не е бил уличаван директно в политически чадър над дадена фирма или бизнесмен, а е имало само догадки. Още по-малко пък някои от досегашните ни министър-председатели е "текъл" по СРС.
В кулоарите на парламента депутати коментират, че е възможно изтичането на разговора между Борисов и Танов да е следващ епизод от тихата война между премиерът и Цветанов, която тече от доста време.
Още в момента, в който вътрешният министър доби популярност сред обществото с показните, макар и не особено резултатни акции срещу видни престъпници, Борисов заяви, че Цветанов ще бъде кандидат за президент. Това предизвика ответна реакция на опонентите на ГЕРБ и бяха извадени някои кирливи ризи на вътрешния министър, свързани със съмнителното му забогатяване през последните няколко години. И всичко това се случи с любезното съдействие на службите.
Според мнозина чрез оповестеното СРС Цветанов отвръща на удара. Още преди изборите, докато Цветанов обикаляше страната и създаваше структури на ГЕРБ се заговори, че в перспектива той има намерение
да измести Борисов от лидерското място.
Според някои обаче скандалът може да се дължи и на прекомерната арогантност на Борисов и чувството му за непогрешимост. "Нищо чудно той да е знаел, че Танов е подслушван, но да не се е притеснил от това, смятайки, че няма как да си създаде проблем с подобен разговор", коментира депутат с топли връзки в службите.
Скандалът с подслушванията стигна и до Европарламента и там ще има специален дебат по темата. На Цветанов ще му се наложи да дава обяснения пред Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи, а вероятно и в пленарната зала.
Съдържанието на СРС-та, от които се разбира, че
правителството покровителства контрабандата
и укриването на акциз, най-вероятно ще намери отражение в междинния доклад на Еврокомисията по контролния механизъм за правосъдие и вътрешен ред, който ще излезе в края на февруари.
Групата на либералите и демократите за Европа (АЛДЕ) в Европарламента е изпратила писмо до Европейската комисия, в което пита дали ситуацията у нас е в разрез с европейските принципи за правата на човека. Писмото е подписанно и от българските евродепутати Станимир Илчев и Антония Първанова от НДСВ и Метин Казак от ДПС.