Бившият главен редактор на “Труд” Тошо Тошев окончателно се е разделил с новите собственици на “Вестникарска група България” (ВГБ). Това разкриха служители на групировката, станали свидетели на грандиозен скандал между Тошев и един от най-главните сред новите медийни босове – Любомир Павлов Пъпката. Миналия петък – 11 февруари, Тошев е бил около час и половина в кабинета на Пъпката.
В края на разговора им оттам се чували викове, след което Тошев бил видян гневен
да излиза и да тръшка вратата. На другия ден отново се появил, но само, за да изнесе багажа от заетия едва преди месец кабинет на вицепрезидент по издателската политика на ВГБ. Както е известно Тошев и доскорошната шефка на “24 часа” Венелина Гочева бяха елегантно отстранени от постовете им по настояване на Пъпката и назначени на маргиналната длъжност с гръмко название “вицепрезиденти на Издателския борд на ВГБ”.
Близки до Тошев разказаха, че той е пренесъл вещите си в старата сграда на “Труд” на ул. “Екзарх Йосиф” до Сточна гара. Постройката той получи като своя собственост, след като продаде единствените си 3% от акциите на вестника на швейцареца Харалд Зеефрид.
Ден по-късно Тошев се появи в предаването “Нека говорят” по бТВ, където в прав текст и за пръв път нарече кадровата рокада, с която Пъпката го измести от “Труд” в Издателския борд - “отстраняване”. Тошо Тошев не се издаде за скандала с Павлов, разиграл се само два дни по-рано, но не скри удивлението си от действията на новите собственици. Той дори се изтърва да сподели, че Пъпката не иска да вижда на кормилото в “Труд” човек, свързан с досегашния главен редактор. Зам.-шефа на “Труд” Никола Кицевски, който сега временно оглавява вестника, Тошев посочи като най-логично решение за негов наследник, но заяви, че имал един характерен недостатък: “Прекалено е обвързан с мен”.
Така с един куршум той удари два заека – хем сподели съмненията си, че целта на Пъпката е да превърне “Труд” в силно контролиран и цензуриран вестник, хем препречи пътя на Кицевски към най-главния пост. Запознати предполагат, че Тошев чисто и просто злобее срещу Кицевски и не иска да го вижда как се намества на местото му, което той смяташе за доживотно. След подобно изявление, Пъпката едва ли ще предпочете сегашния врид-шеф за нов главен редактор, смятат наблюдатели.
Междувременно се разраства истерията около обявения конкурс за нови главни редактори на издаваните от ВГБ медии. 210 са подадените до момента концепции в за шефове на “24 часа” и “Труд” и още 450 молби са входирани за лидерското място на “168 часа” и “Седмичен труд”. Това съобщиха за “Десант” от Вестникарска група България. Разглеждането на заявките трябваше да стане до края на февруари, но тази седмица Пъпката е обявил пред приближените си, че още днес (18 февруари) или най-късно в понеделник ще назове имената на предпочетените.
Още с обявяването на конкурса на 10.01 т.г. се появиха спекулации, че основните два поста са вече уредени, а цялата шумотевица е с единствената цел босовете на ВГБ и най-вече Пъпката, да съберат безплатно идеи за развитието на вестниците, които техни доверени лица после да приложат. Миналата седмица зам.-главната редакторка на “Труд” Светлана Джамджиева сама се е похвалила пред колектива, че Огнян Донев – друг от съдружниците във ВГБ лично похвалил концепцията й, с която кандидатства за шеф на вестника, като най-хубава от всички подадени.
По време на споменатото предаване по бТВ обаче Джамджиева се появи в ефир, за да засвидетелства огромната си обвързаност с Тошев, което силно намалява шансовете й да победи в конкурса за главен редактор. Нейни колеги разказаха, че записът, в който преданост към Тошев изразиха още Валерия Велева – Баницата и Ана Заркова, бил направен няколко дни преди огромния скандал между него и Пъпката. “Ако тя знаеше за него, никога не би се курдисала пред екрана с тези обяснения в любов, които я поставят в твърде деликатно положение пред новите издатели”, коментира приятел на Джамджиева пред “Десант”.
В края на януари агенция “Блиц” писа, че за “Труд” е гласен Валери Запрянов – главен редактор на сп. “Тема”. Проверка на “Десант” обаче установи, че той не е подавал заявка в конкурса. Няколко часа, след като бе качена, новината изчезна безследно от агенцията. Главен редактор на “Блиц” е Данка Василева, която пък е в близки приятелски отношения с Любомир Павлов. Поддържа ги от 2007 година, когато той я назначи за шеф на издавания от него и просъществувал кратко в. “Експрес”.
Много журналисти предполагат, че всъщност Василева е избраникът на Пъпката за ръководител на “24 часа”. Допълнителен аргумент в тази посока е и информацията на работещи в “Блиц”, че Василева напоследък е в изключително обтегнати отношения със собственика на агенцията Георги Илиев. Той си позволявал да я унижава пред подчинените й като няколко пъти й налагал солени глоби за несправяне с работата. Само по себе си това е достатъчен мотив Василева да търси реализация на по-приятелско работно място. Въпреки, че по времето на “Експрес” Пъпката и брат му й свеждаха дълги цензорни списъци с имена на хора, за които трябва да се пишат само хвалби, все пак тя винаги е твърдяла, че е доволна от работата си с него. А и Пъпката й е задължен.
След като продаде “Експрес” на Ирена Кръстева и сина й Делян Пеевски, те изритаха Василева по най-унизителен начин от изданието. Една сутрин главната редакторка просто не бе допусната на работа. Охранителят на сградата на Издателско полиграфическия комбинат, където се помещаваше редакцията на “Експрес” й обявил, че тя вече не работи на това място и няма да я пусне вътре. Така, без да е получавала предизвестие и дори без да е имала какъвто и да е разговор с Ирена и мамин Пеевски, Василева бе отстранена.
Докато най-различни имена изскачат от все още неприключилия конкурс, Пъпката започна спешни обиколки из редакциите на новозакупените си вестници, за да подготвя колективите за предстоящи непопулярни мерки. Във вторник (8.02) той проведе среща с оперативното ръководство на “24 часа”. На нея обяви, че антикризисните планове, които бяха изготвени през есента на миналата година още от старите собственици ВАЦ, но сетне стопирани покрай продажбата на ВГБ, ще бъдат размразени.
Първата стъпка е закриване на регионалните приложения в Пловдив, Благоевград, Стара Загора, Варна и Бургас, което трябва да се случи до края на март. По-конкретно Павлов обяснил, че имал намерение да запази тези издания поне до изборите, за да реализират приходи покрай политическите реклами. Това обаче нямало как да се случи, защото приложенията били на “колосална загуба” от по 20000 лева на месец всяко и постоянно се нуждаели от дотации, за да съществуват.
Наред с изданията, Пъпката обмислял да уволни и всички регионални рекламни агенции на ВГБ. В момента във вестниците на групировката тече обява, че се търсят външни агенции, които на договор да събират реклами за изданията й. Наей-вероятната дата за закриване на регионалните приложеения, които в цялата страна носят едно и също име – “Твоят ден”, е 15.03. Пъпката е разпоредил на отговорните редактори да подготвят хората си, че скоро ще бъдат изритани на улицата.
Втората антикризисна мярка ще е свързана с хонорарите и заплатите. Според Павлов, издателите от ВГБ засега нямали единно мнение по въпроса. Все още се обсъждало дали да бъде премахнато хоноруването на материали или да се намалят заплатите с 20%. При всички положения едното от двете трябвало да се случи до края на април. Освен уволненията в провинцията, покрай маргиналните приложения, други съкращения не се планирали.
Подобна среща в края на януари Пъпката проведе и с хората от “Труд”. Засега Павлов не се е срещал с работещите в седмичния “Труд”. Човек от обкръжението му разкри пред “Десант”, че Павлов усилено обмислял дали да не закрие това седмично издание, въпреки че и за негов главен редактор е обявен конкурс. Сред причините Пъпката посочил, че то било неспособно да се справя с конкуренцията на останалите медии от неговия бранш – “Уикенд”, “Галерия”, “Шоу” и “Торнадо”.