Изказването на Цветан Цветанов, че не изключва сътрудничество на ГЕРБ с ДПС преди и след местните избори бе възприето като голяма изненада. Истината е обаче, че сътрудничеството между тези две партии на национално ниво никога не е спирало. Просто дясната ръка на Борисов повдигна малко завесата, която доскоро беше спусната над достлука.
ДПС поддържа добри отношения с ГЕРБ и Атака вече близо 2 години. В последните няколко седмици например депутатите от движението подкрепят управляващите в усилията им да не се разсекретяват изслушванията на шефа на митниците Ваньо Танов от парламентарни комисии от края на 2009 г.
Запознати твърдят, че още тогава митничар номер едно е разказал много неща за контрабандата, някои от които станаха публично достояния покрай скандала с изтичането на СРС-та. Според тях няма никаква причина тези разговори да бъдат разсекретени, тъй като в тях няма класифицирана информация.
Подкрепата на ДПС в случая е решаваща, тъй като решението за разсекретяване на тези разговори зависи от комисии, създадени на паритетен принцип. В тях има общо 5 депутати – по един от всяка ПГ и човекът на ДПС осигурява мнозинство на ГЕРБ и Атака.
Мнозинството също се старае да обслужи максимално добре интересите на Доган. Върховния административен съд го оправда окончателно и узакони скандалния му хонорар от 1 млн. евро, получен покрай проекта "Цанков камък".
Според мнозина юристи обаче мотивите на комисията по корупцията, която бе страна по делото, са били така написани, че Доган да не бъде осъден. Защото съдът няма как да осъди някого ако обвинението му борави с предимно политически аргументи.
Единственият шанс бе да се докаже, че държавата е участвала във финансирането на "Цанков камък" и Доган е в тежък конфликт на интереси, тъй като по това време беше мандатоносител на правителството. Подобно усилие обаче депутатите дори не направиха. Въпросът е дали това се случи заради некомпетентност или умишлено.
Няма как да се пропусне и фактът, че ГЕРБ е на власт вече близо две години и за това време разследването на съмнителните имоти на Доган не е мръднало. Дори напротив - комисията за корупцията в предишното НС беше доста по-активна по темата.
Проверката по казуса се точи вече близо 3 години. И все още има много съмнения и неясноти около т.нар. Боянски сараи, хотела "Каса Домини" в Рибарица, СПА комплекса "Орфей" в Девин, парка "Росенец" до Бургас и Двореца на децата в Дръндар, родното село на Доган. За повечето от тях не е ясно нито с какви пари са придобити, нито дали са плащани редовно данъци. Проверките, които Националната агенция по приходите направи, не дадоха резултат, прокуратурата също е доста анемична по въпроса.
Всичко, което се знае за имотите на Доган е от миналия мандат - че са купени на съмнително ниски цени; работят на загуба, което обаче не им пречи да получават огромни кредити от определени банки; че са притежание или са ремонтирани от един и същ обръч фирми, свързани с "Минстрой холдинг", която бе част от "Мултигруп". Друго най-вероятно няма да научим, поне докато ни управляват ГЕРБ и Атака.
Мнозина твърдят, че репликата на Доган, че той е човекът, който разпределя порциите във властта, казана малко преди последния парламентарен вот, не е била случайна. Именно тази реплика повиши избирателната активност и осигури на ГЕРБ почти пълно мнозинство в парламента. Очевидно е, че една от основните цели на герберите сега е да се отблагодарят на своя благодетел.