ГЕРБ и ДПС се подиграват с пряката демокрация


ГЕРБ и ДПС се подиграват с пряката демокрация
Шефът на НС Цецка Цачева поиска промени в закона за референдумите, които на практика ще обезмислят всяка подобна инициатива
16 Март 2011, Сряда


Управляващите демонстрират тотално пренебрежение към пряката демокрация, за която често говореха с умиление преди изборите. И нарушават по най-безпардонен начин закона за референдумите, който беше едно от малкото хубави неща, направени в миналия мандат от тройната коалиция.

Не е ясно кога парламентът ще се произнесе окончателно по темата да има или да



Автор: Найден Хадживасилев

няма референдум за членството на Турция в ЕС. Подписката за инициирането на това допитване отлежава из парламентарните канцеларии месеци наред.

Всички законови срокове, в които парламентът трябваше да реши да има или да няма такъв референдум отдавна изтекоха. Единствено правната комисия преди няколко месеца дебатира по темата и в крайна сметка чрез гласуване депутатите в нея решиха, че референдум по въпроса няма да има. Любопитна подробност, която обаче отдавна не изненадва никого е, че против референдума бяха депутатите от ГЕРБ и ДПС.

Мотивът им бе, че сега не е моментът за провеждане на допитването. Според тях то би могло да се свика, след като Турция затвори всички преговорни глави с ЕС. Освен това в ГЕРБ се притесниха, че тази година у нас предстоят два вота и ако има и референдум, хората ще ходят три пъти до урните.

В една демократична държава всеки има право на мнение и когато хората чрез гласуване са му дали властта той би могъл да взема решения по подобни казуси. Никой обаче няма право да нарушава законите и особено да неглижира народна воля. В крайна сметка инициативния комитет за референдума за членството на Турция в ЕС събра повече от 300 000 подписа.

Според закона за референдумите при 200 000 подписа парламентът трябва да се произнесе дали допитване ще се проведе или не. При 500 000 парафа референдумът става задължителен.

Крайно време е дебатът да влезе и в пленарна зала и парламентът да се произнесе, защото сегашната ситуация е подигравка с една солидна гражданска инициатива.

Да, вярно, в изборна година сме, а позицията на ГЕРБ по въпроса има доста ниска обществена конвертируемост.

Но както се казва каквото сам си направиш - никой не може да ти го направи. Ако управляващите се бяха постарали да спазят закона парламентът отдавна вече щеше да се е произнесъл и общественото мнение щеше да е позабравило какво точно мислят в ГЕРБ по въпроса.

От ВМРО, които са сред основните инициатори на подписката, вече се заканиха, че ще отнесат въпроса до европейските институции. И са напълно прави. Не може държава-членка на ЕС да не уважава мнението на собствените си граждани.

А отношението на ГЕРБ към другата подписка за референдум - тази на РЗС за свикване на Велико народно събрание и нова конституция - е достойно за перото на Джордж Оруел.

Дори да приемем, че инициаторите на тази подписка наистина са си позволили злоупотреби и фалшификации да се използва ДАНС, за да се установи това, е безумие за всеки, който се представя за демократ.

Нахлуването на службите по къщите на хората бе приом на едно време, за което всички смятахме, че е отдавна отминало. Вместо обаче да се засрамят герберите станаха нагли до безкрай.

Шефката на НС Цецка Цачева заяви, че законът трябва да се промени и парламентът да се произнася по допустимостта на даден референдум преди да бъдат събрани подписите.

Като се знае отношението на властта, не само на тази, а по принцип, към пряката демокрация е ясно, че ако се приеме такъв текст няма да има нито един референдум.

Приемането на новия закон за референдумите, който либерализира значително възможностите на гражданите да свикват допитвания бе прието като голяма победа за гражданското общество. Очевидно обаче битката за повече пряка демокрация у нас не е приключила и трябва да се води всеки ден.

Защото властта винаги ще се опитва да намира вратички и дори да нарушава закона, за да не даде на хората възможност да си кажат мнението. Особено пък настоящата власт, която вони на полицейщина от километри.



В категории: Политика , Анализи , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки