САЩ се връщат към доктрината Монро?!


САЩ се връщат към доктрината Монро?!
16 Март 2011, Сряда


Само преди седмица военният министър на САЩ Робърт Гетс заяви пред курсантите от военната академия „Уест Пойнт“, че: „Всеки бъдещ министър на отбраната, който посъветва президента отново да изпрати голяма сухопътна американска армия в Азия или в Близкия изток, или в Африка, трябва да си прегледа главата”.

За да добием ясна идея защо той изпадна в подобно горчиво откровение, няма да е



Автор: Валентин Фъртунов

зле да прочетем отново, макар и съвсем накратко, военната история на щатите от последните петдесетина години, когато американците водят 4 мащабни и сравнително продължителни войни в широка Азия – Корейската, Виетнамската, Афганистанската и Иракската.

Корейската война

Съдбата на Корея след края на Втората световна война в значителна степен наподобява съдбата на Германия след края на войната. СССР и САЩ, след като разбиват и изхвърлят японската армия, окупирала Корейския полуостров, установяват две зони, разделени по 38-я паралел – Северна и Южна. Съответно в двете Кореи биват установени марионетни правителства. Войната избухва след севернокорейско нападение и продължава от 25 юни 1950 г. до 27 юли 1953 г. Това е първият горещ сблъсък в рамките на вече започналата студена война между САЩ и СССР. По ред причини Сталин не желае пряко да се замесва във войната и изпраща само пилоти и военна техника, а Китай – военни сили. САЩ обаче, освен с военно-въздушни ескадри, влиза в Корея със значителни сухопътни части, към които се присъединяват и англо-саксонските му съюзници от Канада, Австралия и Великобритания. Във военния конфликт от двете страни се дават общо между 2 400 000 и 5 600 000 жертви. Участващата във войната близо половинмилионна американска армия дава над 36 000 убити и безследно изчезнали и почти 78 000 ранени. Войната не е успешна за САЩ, като в допълнение нанася тежки психологически поражения в американското общество.

Виетнамската война

До 1954 г. Виетнам е френска колония, въпреки формалния акт за независимост от 1945 г. Виетнамците се вдигат срещу французите и ги разбиват, но тяхното място е заето от САЩ, които поставят марионетно правителство в Южен Виетнам и започва една 20-годишна война. Срещу Америка е не само армията на Северен Виетнам, но и много мощното партизанско движение Виетконг в самия Южен Виетнам, а СССР тайно снабдява виетнамците с оръжия.. Войната придобива особена ожесточеност след убийството на Кенеди, при неговия наследник Линдън Джонсън. САЩ извършват много жестокости и военнопрестъпления като клането в с. Ми Лай, използват химическо оръжие, напалм и огромни количества пестициди за обезлесяване на страната, вследствие на което и до днес хиляди виетнамци страдат от малформации. Жертвите сред виетнамските армии и партизаните достигат 3 350 000души, а сред цивилното население между 2 и 4 милиона. Американската армия участва в тази война с немислимите 549 000 души и дава над 72 000 жертви и безследно изчезнали, над 150 000 ранени и над 50 000 самоубили се ветерани от 1975 г насам. Виетнамската война завършва с пълен разгром на американската армия и с чудовищни социални травми за американския народ.

Афганистанската война

Тази война започна още на 7 октомври 2001 г., по-малко от месец след атентата от 11 септември, което само по себе си поставя интересни въпроси както за войната, така и за самия атентат. Бойните действия продължават и до момента с някакви неясни планове за приключване към 2014 – 15 г. Основната цел беше ликвидирането на митичната „Ал Кайда“ и нейния лидер, бившия агент на ЦРУ Осама бин Ладен, вторичната цел на тази война бе свалянето на режима на телибаните. САЩ направиха всичко възможно да принудят страните от НАТО да се включат и успяха. Първоначално американците постигнаха успехи със свалянето на талибаните от власт, но към 2006 г. вече бяха въвлечени в изтощителна партизанска война и низ от неуспешни сражения. Към момента според някои източници американските войници в Афганистан са 98 000. Жертвите, които САЩ са дали са 1500 души, ранените са около 10 000. Американските генерали посочват, че за да победят, ще е нужна 500 000 армия и около 5 години.

Иракска война

Тази война започна на 20 март 2003 г и реално продължава и в момента. Официалният повод за нея са оръжията за масово поразяване, които уж режимът на Саддам Хюсеин бил произвеждал, както и неговата подкрепа на „Ал Кайда“. С течение на времето се оказа, че и двете тези са откровени лъжи на разузнаването на САЩ. Войната беше проведена против правилата на международното право и доведе до сериозен сблъсък с Европа. Истинската причина за тази особено мръсна война е намерението на Саддам да прехвърли продажбата на петрол от долари във евро, което би дало пример и на други нефтени експортьори, а това означава край на доларовата система, т.е. край на американската световна империя. След първоначалния разгром на иракската армия, свалянето на Саддам и екзекутирането му, американците затънаха в хаоса на скрита съпротива и асиметрични удари на бунтовниците. И до ден днешен Ирак продължава да се окървавява почти всеки ден и надеждите за някаква стабилизация на страната в обозримо бъдеще липсват напълно. САЩ вкараха в Ирак 300 000 армия, дадоха над 4 400 жертви и над 46 000 ранени.

Какво всъщност става!?

Всъщност Гейтс преповтори думите на Дъглас Макартър след Корейската война, че Съединените щати трябва да избягват сухопътни войни в Азия. Тук веднага възникват поне три въпроса, на които интересни отговори дава Джордж Фрийдман от американската частна разузнавателна агенция Стратфор:

1) Защо воденето на сухопътна война в Азия е лоша идея?

„Защото големината на силата, необходима за първоначално окупиране на една страна, е много по-малка от необходимата, за да бъде умиротворена тази страна. Наличната сила за умиротворяване е много по-малка от необходимата, защото силите, които САЩ могат да разгърнат чисто демографски, без да отиват на тотална война, са просто твърде малки, за да свършат работата, а пък размерът на силата, нужна за да се свърши работата, е неизвестен”.

2) Защо САЩ са принудени да водят тези войни?

„Очевидно и в четирите случая – по политически причини. В Корея и Виетнам, за да демонстрират на подозрителните си съюзници, че САЩ имат волята да се противопоставят на Съветския съюз. В Афганистан, за да изкоренят „Ал Кайда“. В Ирак причините са по-мътни, комплексни и по-малко убедителни, но Съединените щати, по мое мнение, нахлуха, за да убедят ислямския свят в американската воля”.

3) Каква е алтернативата, която би защитила интересите на САЩ в Азия без да се водят широкомащабни сухопътни войни?

„Алтернативата е дипломацията, дипломацията разбирана, не като алтернатива на войната, но като още едно средство в държавническото изкуство, успоредно на войната. Дипломацията може да намери общите точки между нациите. Тя може да се използва, за да се определи враждебността между нациите и да се използва тази враждебност, за да бъдат предпазени Съединените щати чрез отклоняване на вниманието на другите нации от конфронтиране със САЩ. Това е, което се случи с Ирано-иракската война. Не беше красиво, но още по-неприятна бе алтернативата… Затова доктрината Монро1 трябва да бъде издигната до принцип на американската външна политика – не защото е много морален принцип, а защото е много прагматичен принцип”.

Е, уважаеми читатели, доживяхме и това – приближената до Пентагона група анализатори от тексаската агенция „Стратфор“ надигна глас за връщането на САЩ към изолационизма. Това е симптоматично, като се имат предвид тесните връзки на Фрийдман с управляващата американска върхушка.

Нямам думи. Империята даде заден ход, напук на кресливите прогнози на разноцветни пишман коментатори, че в последните си издихания американската империя ще завлече целия свят в пъклото.

Ако е вярно, сме на прага на епохални събития! Все пак, да изчакаме за още знаци.

___________________

1Доктрината Монро e геополитическа концепция, обявена от президента Монро през 1823 г., недопускаща европейска намеса на американския континент и аналогично - американска намеса в сферата на интересите на европейската колониална система

 

 



В категории: Международна политика , Анализи , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки