Чии каси пълнеше в продължение на три години незаконната зеленчукова борса в Бургас. Това е въпросът, който следва, след като близо десетина институции се преструваха, че водят битка с две лица, явяващи се управители на мърлявото тържище в покрайнините на морския град. Отдел „Незаконно строителство“ и органите на реда към Община Бургас, РИОКОЗ, ДВСК, Държавна комисия за стоковите борси (ДКСБТ), Върховна административна прокуратура, Върховен
административен съд бяха ангажирани пряко с казуса и издаваха наказателни актове, заповеди, решения и какви ли не други бумащини, но по неведоми пътища правото на силата отново надделяваше, както подобава в една държава на мутрите (тя впрочем вече и директно си е управлявана от мутри).
Фирмата „Апиа плюс“, която официално се води на името на мускулестия младеж Иван Христов, си загради теренче, сложи му бариерчица, издигна десетина незаконни постройки и навеси и прикотка с атрактивни цени едри търговци на плодове и зеленчуци, след закриването на близкото законно тържище на общината в началото на 2008 г.
На принципа „законът е врата у поле“ Христов, със съдействието на органите на властта, си развяваше байрака и никой така и не можа да спре безобразията му три години, след което той реши сам да се оттегли. Че безбройните административни органи у нас са некадърни и тяхно любимо занимание е да си прехвърлят топката едни на други – то е ясно, но нещата все пак трябва да остават в определени граници.
Когато РИОКОЗ издаде заповед за временно спиране на дейността (24 април 2008 г. - вж. хронологията), това следва да се случи безусловно и незабавно, независимо дали обжалваш, или не. Това казва законът и сигурно е правилно, защото касае живота и здравето на населението. Борсата на Иван Христов обаче не спира да работи – и това не прави впечатление нито на РИОКОЗ, нито на силовите органи на държавата, които остават пасивни, поставяйки в риск гражданите от плъзване на зарази.
Впечатление прави и времето, което минава между решението на ДКСБТ за запечатване на тържището и решението на ВАС за отхвърляне на жалбата на „Апиа плюс“ – между 13 ноември 2008 г. и 22 юни 2010 г. Това е повече от година и половина! Разбира се, през това време борсата все така си работеше на пълна пара.
Все пак, благодарение на поредица критични репортажи на СКАТ и ДЕСАНТ и на усилията на общинските съветници от групата Независими в местния парламент, безобразията станаха известни на обществеността, а на някои от отговорните институции, и най-вече на кметската администрация, от немай-къде им се наложи да се поразмърдат. Па макар и само на документи.
Борсата пък в крайна сметка приключи дейността си едва когато конкуренцията започна да ги отвява и най-вече след откриването на ново тържище, изпълнено по нормите на ЕС, в края на миналата година.
По изчисления на местни търговци загубата на общината от работата на незаконната борса само през първата година възлиза на около 1 млн. лева. А тя функционираше три лета. Неслучайно и хората се питат чия партийна (или друга тайна) касичка се пълнеше, за сметка на общинската хазна.
***
Хронология на „борбата” с нелегалното тържище
- януари 2008 г. - закрита е старата зеленчукова борса на общината, заради разширение на околовръстен път и прекарване на магистрален водопровод.
- март 2008 г. - териториалният директор към Община Бургас Тодор Драгнев установява, че нова – незаконна, борса е започнала да работи на метри от старата в имот, притежаван от няколко частни фирми. Като наематели на парцела – 22 дка, се представят Иван Христов и Ангел Ангелов - първият е собственик на фирмата „Апиа плюс“. Двамата събират наеми от търговци на едро. Обещават да предприемат стъпки за узаконяване на обекта.
- 24 април 2008 г. - директорът на РИОКОЗ издава заповед за временно спиране на борсата. По закон тя трябва да преустанови дейност незабавно, дори и в случай на обжалване на акта, но въпреки това продължава да функционира.
- 30 април 2008 г. - кметът Димитър Николов издава заповед за събаряне на десет незаконни дървени постройки и навеси в нерегламентираното тържище. До 14 дни те трябва да бъдат премахнати от собствениците, в противен случай това следва да се извърши общината, за сметка на „Апиа плюс“.
- 30 април 2008 г. - със същата заповед на кмета ЕВН е задължен да спре електроподаването към незаконния обект, но токът продължава да тече до ден днешен.
- 9 май 2008 г. - Държавната комисия за стокови борси и тържища (ДКСБТ) издава акт за нарушение на „Апиа плюс“. Телевизия СКАТ излъчва скандално интервю с тогавашния председател на комисията Христо Миленков, който заявява, че борсата ще продължи да работи, докато уж е в процес на узаконяване.
- 14 май 2008 г. - изтича срокът за доброволно премахване на незаконните постройки, те обаче си стоят непокътнати. Общината следва да ги събори, но това никога не се случва.
- 15 май 2008 г. - общински служители съставят наказателни актове на търговци от незаконната борса.
- 13 ноември 2008 г. - „Апиа плюс“ не са предприели стъпки за узаконяване на тържището - ДКСБТ издава заповед за запечатване на борсата в срок до 17 декември.
- 18 декември 2008 г. – срокът за затваряне на борсата е изтекъл, но тя продължава да функционира с пълна сила, институциите са в ступор.
- 9 януари 2009 г. - след жалба на конкурентни търговци Върховна административна прокуратура назначава проверка защо не са предприети мерки за затваряне на тържището. Резултатите от нея обаче остават скрити за обществеността.
- 18 февруари 2009 г. - шефът на общинския отдел „Незаконно строителство“ Красимира Черкезова се заканва за пореден път, че незаконните обекти на борсата ще бъдат премахнати.
- 16 март 2009 г. - шефът на СКАТ и общински съветник Валери Симеонов изразява съмненията си за корупционни връзки на ниво кмет и зам. кмет, тъй като на практика са съборени само покривите на едва 1-2 павилиона от множеството незаконни постройки там.
- 4 септември 2009 г. - ДЕСАНТ публикува обширен материал за пенсионер, бивш служител на бариерата на тържището; той се жалва за неполучени възнаграждения от „Апиа плюс“.
- 16 септември 2009 г. - „изненадваща“ проверка на борсата правят общински служители; всъщност медиите (респективно търговците) са предупредени за това още предния ден. Все пак от общината съобщават за издадени 15 наказателни акта.
- 2 юни 2010 г. - репортаж на СКАТ показва заседание на Върховния административен съд (ВАС) по жалба на „Апиа плюс“ във връзка със заповедта на ДКСБТ за затваряне на тържището.
- 22 юни 2010 г. - излиза решение на тричленен състав на ВАС, което отхвърля жалбата на „Апиа плюс“ и потвърждава, че борсата е незаконна.
- 30 септември 2010 г. - репортаж на СКАТ показва, че борсата продължава да работи, въпреки решението на ВАС от преди повече от два месеца.
- 7 декември 2010 г. - официално кметът и областният управител на Бургас откриват нова зеленчукова борса, изградена по европейски норми.
януари 2011 г. - незаконното тържище на „Апиа плюс“ най-накрая спира дейността си, но не в резултат на действията на институциите - просто наемателите окончателно са се изнесли в законните зеленчукови борси на града.