Българската сиеста


Българската сиеста
Като сме безделници, да не сме без празници. Макар че най-сладко се люпят семки на работа... Снимка Николай Недев
27 Май 2011, Петък


Наскоро родни медии оповестиха изследване на „авторитетното“ британско издание „The Economist“, което определило България за най-мързеливата страна в света.


Автор: Лъчезар Лисицов

Според англичаните, у нас се почивало най-много - заради 13-те ни официални празници, полагаемия годишен отпуск – по 20 дни, и многото болнични – по 22 средно на година. В резултат на това българинът мързелувал средно по 55 дни (без да се броят съботите и неделите), на фона на 48 - във Франция, и 42 – в Германия.

Коментарът на „The Economist” бил, че не е изненадващо, че България е най-бедната страна в ЕС.

Не е ясно кой точно е българският първоизточник, който е цитирал и превел информацията от английския печат. Факт е обаче, че тя бързо наводни родната интернет преса.
Че сме мързеливи, мързеливи сме. Като цяло. Известен факт е, че трудът у нас не е на особена почит, което не ни пречи да го отпразнуваме и него – разбира се с активна почивка на 1 май.

Празнуваме и културата - на 24 май, и будителите – на 1 септември. В един и същ месец почиваме и за Съединението, и за Независимостта си. Всенародно се излежаваме и за  армейския празник – на 6 май, въпреки че младите мъже вече не знаят що е то казарма след отмяната на наборната военна служба.

А бе, дето има един лаф от времето на комунизма - като сме безделници, да не сме без празници. И друг популярен лаф: „Учи, (мама,) да не работиш!“. Друг е въпросът, че в нормалните държави на изучилите се началници обикновено им се налага да бачкат повече от подчинените си.

Тая година обаче оливането е тотално! То бива бива почивки, ама толкова много сливания и преливания на делници и празници никога не е имало. То не беше 3-6 март, 6-8 май, 21-24 май...
Следващият купонджийски месец е септември – първо от  3 до 6-и, после от 22 до 25-и - пак ще ходим до морето... на Гърция, Турция, пък може и на нашето – които сме по патриоти. Нищо че нямаме парички, все ще мръднем нанякъде с колата. Пък после ще му мислим до заплатата... или до аванса.

Не ми е известно дали по света има подобна практика - да се сливат почивни дни, след което да се отработва в събота. У нас обаче за разлика от почивките, които активно оползотворяваме, отработването хич не ни е на ниво.

Публична тайна е, че в делничните съботи на практика не се работи. Подобно е положението и в последния ден преди поредния 3- или 4-дневен празник, особено ако е петък.
Тогава до обяд всичко, що е държавно, е „off” - както казват англичаните (от „The Economist”). То не че и нормалните ни петъци не са пълен „off”. Уж петък бил майсторски ден, ама к'во значи майсторски ден, щом майсторът почива - трудно би могъл някой да обясни.

Наскоро пък се появи група във Фейсбук - „Сряда - Малкия Петък“. Е, и в сряда ли, бе! Частникът, разбира се, най-добре може да планира работното време – своето и на подчинените си – при него делници и празници особено не важат. Друг е въпросът, че частният бизнес до голяма степен е зависим от безделните държавни институции.

Проблемът при нас е, че вместо държавата да се свие и да остави бизнесът да диша свободно,  тя отново започна да се дуе като балон и да си измисля всевъзможни вратички за повече почивки и отпуски.

Сегашното – уж дясно правителство, увеличи значително разходите за бюрократите си за 2011 г., без обаче да вдига заплатите. Което трябва да означава още повече паразитни писарушки, които безмилостно ще експлоатират „майсторските“ петъци и безчетните празници и болничници.

Впрочем, има една огромна, не лошо заплатена и перманентно почиваща си, поради тяхната нереформираност, армия от военни и полицаи, които иначе ползват не 20, а много повече дни, като полагаем платен отпуск, стигащи дори до 50. Униформените, разбира се, няма как да безделничат чак толкова дълго, поради което и се налага отпускът да им се заплаща от общата хазна.

В никой случай не бива да пропускаме и една друга широка и все по-нарастваща специфична група българи - циганите, които гонят вече милион души и представляват около 15% от населението на страната. Тъй като те в общия случай нямат работа – съответно нямат и празници. Или по-скоро те живеят в един нескончаем празник, вероятно поради което и общността им се увеличава с бързи, чак плашещи, темпове.

В края на краищата – ние сме южна нация, а на юг не е прието да се работи твърде много. От друга страна обаче имаме фрапиращите (южни) европейски примери с Гърция, Португалия и Испания и техните прословути следобедни сиести. Тези държави са изправени пред изключително тежка икономическа ситуация и дори пред национален фалит, и са на път да повлекат цялата европейска общност.

Няма как обаче да не бачкаш и да поддържаш висок стандарт на живот. Това не е възможно. Все още светът не е  достигнал такова ниво на механизация и автоматизация на труда.

Що се отнася до нас - редно е да се вслушаме в работодателските ни организации, които от няколко години негодуват заради перманентното сливане на празници със съботи и недели и заради лъжливото отработване след това. Крайно време е да прекратим тази своеобразна българска сиеста, съчетана с майсторски петъци и техните малки побратими – другите мързеливи дни на седмицата.

Айде нека първо се научим да работим, пък после да мислим и за повече почивка.  

Анализирай това
Сегашното – уж дясно правителство, увеличи значително разходите за бюрократите си за 2011 г., без обаче да вдига заплатите. Което трябва да означава още повече паразитни писарушки, които безмилостно ще експлоатират „майсторските“ петъци и безчетните празници.



В категории: Анализи , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки