Вече трета година НДСВ е извън парламента, Симеон Сакскобургготски е пожизнен политически пенсионер и никой не говори за възраждането на жълтия проект.
Автор: Велизар Енчев
Но с кандидатурата на Меглена Кунева за президент нещата се промениха и жълтият цвят отново е на мода. Понеже в България хората имат къса историческа памет, негодниците лесно се прераждат в почтени и през четири години избираме неправилните люде, добре е да зададем няколко въпроса на Меглена Кунева. И тъй като царистката няма да ни удостои с внимание, нека сами потърсим верните отговори.
Защо Кунева не реагира на неправителствената организация за борба с корупцията "Трансперънси интернешънъл", която излезе с декларация, касаеща бившата еврокомисарка? Само преди година авторитетната институция изрази силно безпокойство по повод назначението на бившия еврокомисар в борда на френската банка "БНП Париба". Заради това организацията призова да се отнеме правото на бившите еврокомисари да заемат важни постове в частни фирми, поне две години след приключването на работата им в Брюксел.
Банковата кариера на Кунева е въпиющ конфликт на интереси - като еврокомисар тя защитаваше директивата, която строго регулира пазара за потребителски кредити на стойност 800 млрд. евро. 24 часа, след като напусна комисарския пост в Брюксел, Кунева седна в шефския стол на френската банка. Същата банка, която еврокомисарката инспектираше преди шест месеца. С приемането на поста в „БНП Париба”, Кунева престъпи етичните норми на ЕС и консумира деянието конфликт на интереси.
Именно заради казуса „Меглена Кунева“ "Трансперънси интернешънъл" поиска да се отнемат пенсиите на комисари, които не изпълняват етичните разпоредби на правилата за поведение. Доверието на гражданите на ЕС в европейските институции ще бъде застрашено, ако техните представители погазват правилата, заяви тогава Яна Мителмайер - ръководител на офиса на "Трансперънси интернешънъл" в Брюксел.
На официалното представяне на кандидатурата на Кунева присъства Симеон Сакскобургготски и дузина царски министри. Точно в тези дни българските граждани водят истинска война с трите електроразпределителни дружества, чиито непосилни цени тероризират цялата нация.
Затова най-сериозно питаме:
Какво е отношението на кандидат-президентката към извършената от НДВС приватизация на ЕРП-тата, довела до енергийната окупация на страната от ЧЕЗ, Е.ОН и ЕVN?
Тъй като Кунева бе комисар за защита на потребителите в Европейския съюз, тя дължи този отговор на българските потребители на електрическа енергия. Още повече, че с тази сделка кабинетът на НДСВ подари три златни кокошки на чехите, германците и австрийците.
В резултат на което чешката държавна компания ЧЕЗ внася годишно 30 млн. евро във фонда на чешките пенсионери.
И още един отговор очакваме от Кунева: Ако като еврокомисар е бранила потребителите на електроенергия в ЕС, защо нито веднъж не порица ценовия терор на ЧЕЗ, Е.ОН и ЕVN в България? Дали защото бе в правителство, което продаде електропреносната мрежа на тези три фирми?
Когато Кунева пое евроресора във Външното министерство, правителството на Сакскобургготски започна приватизацията на БТК. Купувачът „Вива Венчърс” плати 280 млн. евро за 65% от телекома, а само три години по-рано пазарната цена на БТК бе 1 млрд. млрд евро.
За сравнение ще посочим, че по същото време Сърбия продаде своя телеком за 1.2 млрд. долара, въпреки че БТК превъзхождаше технологично сръбския си събрат. Вероятно това обяснява отказа на еврокомисаря за защита на потребителите да осъди ненормално високите цени на телекомуникационните услуги в България?
Та как ще критикуваш сделка, извършена от твоето правителство?
Проследим ли жертването на националните интереси, неизбежно стигаме до печалната роля на Кунева при евтаназията на Трети и Четвърти блок на АЕЦ „Козлодуй“.
Министърът за европейската интеграция и главен преговарящ с ЕС носи не само политическата, но и оперативната отговорност за воденето на преговорите по глава „Енергетика“. Тук вината на Кунева е двойна - тя не само угаси два отлично работещи реактора, но и измами българите с това заклинание: „След влизането на България в ЕС винаги можем да отворим глава „Енергетика“ и активираме реакторите“.
Кунева иска да е държавен глава, сиреч да е главнокомандващ въоръжените сили. Тогава трябва да отговори на ред въпроси, за да знаем в какви ръце ще попадне отбраната на държава, която днес има не армия, а наемен легион за действия в чужбина. Как би постъпила като президент, ако НАТО ни поиска сухопътна част в Либия?
Въпросът е актуален, защото на 8 юни т.г. външният министър Николай Младенов обяви, че командироваме офицери в операцията на НАТО. След като във въздушните удари срещу Триполи се включиха и бойни хеликоптери, повече от ясно е: НАТО готви сухопътна война.
Ще одобри ли президентът Меглена Кунева пустинни битки на пакта, след като резолюция №1973 не позволява това? Ще изпрати ли български войници в операция "Обединен защитник", ако това се поиска от генералния секретар на организацията Андерс Фог Расмусен? Обзалагам се на всичко:
Ако госпожата е държавен глава на България, нейният отговор ще е "ДА". Понеже сме на военна вълна, да попитаме Кунева как гледа на четирите американски бази на българска земя? Макар че въпросът е наивен, защото именно правителството на Сакскобургготски и външния министър Паси изпрати първия български контингент в Ирак.
Същият контингент, който даде 13 жертви в мисия, оценявана днес като грубо нарушение на международното право. Защото Съветът за сигурност на ООН никога не е гласувал резолюция, позволяваща употреба на военна сила срещу режима на Саддам Хюсеин.
Наскоро това го призна дори апологетът на иракската авантюра - Джордж Буш-младши, посипвайки си главата с пепел и оправдавайки се с погрешната информация на ЦРУ. Когато през март 2003 г. стартира американско-британската операция "Шок и ужас", Кунева бе заместник-министър на Соломон Паси. Само този факт е достатъчен, за да знаем отговора на поставения по-горе въпрос.
Ако през есента на 2011 г. изберем Кунева за президент, ще реабилитираме милитаристичната външна политика на НДСВ. Ако царистката стане държавен глава, незаконно върнатите дворци, гори и имоти на Симеон ще бъдат окончателно узаконени.
Ако в следващите пет години тя обитава белокаменната сграда на "Дондуков" 2, ще се реанимира порочният проект НДСВ, неговият лидер Симеон Сакскобургготски и алчната жълта олигархия. Реанимацията на бившия цар ще е тиха реставрация на монархическата идея.
Допуснем ли това да се случи, значи заслужаваме нерадостната си съдба.
Анализирай това Проследим ли жертването на националните интереси, неизбежно стигаме до печалната роля на Кунева при евтаназията на Трети и Четвърти блок на АЕЦ "Козлодуй".