Ирина Бокова беше избрана на престижния пост Генерален директор на ЮНЕСКО (организация за наука, образование и култура към ООН)
Автор: Михран Бохосян
благодарение на редица перипетии, довели до оттегляне кандидатурата на един силен турски интелектуалец. Може би затова г-жа Бокова се чувства длъжна да прави реверанси на Турция.
Неотдавна, на 15 юни в Париж, където е седалището на ЮНЕСКО, избухна скандал, в който очевидно Бокова няма как да не е причастна. На откриването на фотоизложбата „Изкуство на хачкарите – арменските каменни кръстове“ присъстваха организаторите от Армения и много чужди и френски дипломати, политици и интелектуалци, но не и представители на ЮНЕСКО.
Хачкарите са традиционно и уникално старинно арменско изкуство на резба по камък. Те представляват високи от 1 до 3 м каменни плочи от базалт, и гранит, върху които с ювелирно майсторство се изрязват плоски релефи, центъра на които заема голям кръст (в превод от арменски „хачкар“ означава кръстен камък).
Тези камъни служат както за ознаменуване на важно събитие, така и като надгробни плочи. Въпреки наличието на десетки хиляди хачкари по арменските земи от ІХ в. до днес, майсторите им са длъжни да спазват стриктно традицията хачкар с хачкар да не си приличат или повтарят и всеки да бъде посвоему оригинален.
Миналата година през октомври ЮНЕСКО включи хачкарите в Представителната листа на световното нематериално културно наследство, по който повод беше и уредена изложбата. Но поради възникналия скандал, почетният представител на Армения в ЮНЕСКО – видният френски певец и композитор Шарл Азнавур, отказа да присъства на откриването й.
Само два-три часа преди началото на събитието, дирекцията на световната организация принуди организаторите да свалят всички обяснителни надписи под снимките, поясняващи местонахождението им, защото там са отбелязани и местности от Турция и Азербайджан – бивши арменски исторически земи.
Под снимките бяха оставени само датите на изработване на хачкарите. Зрителят по никакъв начин няма как да се осведоми къде се намират фотографираните обекти. Свалена е и голяма географска карта с обозначения за местонахождението им.
Присъстващите видни личности веднага изразиха остър протест пред дирекцията за този несправедлив акт, който окачествиха като недопустима цензура. До Ирина Бокова продължават да пристигат протестни писма от много арменски и френски обществени и културни организации и съюзи.
Но отговорът на дирекцията на ЮНЕСКО е, че станалото не е цензура, защото уредниците предварително не били взели разрешение от турската и азерска страна, за да представят обекти, намиращи се на техни територии.
Длъжен съм да припомня, че преди пет години, когато азерските войски разрушиха вандалски в град Джулфа (днешна територия на Азербайджан, но древна арменска земя) повече от 3000 изкусни, фино изработени хачкари от ХV-ХVІ в., ЮНЕСКО, въпреки арменските протести, не си мръдна пръста да спре тази вандалщина.
А основната цел на ръководената от Ирина Бокова световна институция е да подкрепя мирното културно сътрудничество между нациите, без политически провокации и пристрастия, особено между съседни страни, които все още имат неразрешени проблеми. Но очевидно по-богатите страни като Турция и Азербайджан внасят повечко пари в ЮНЕСКО и тя не смее да им троши хатъра.