10 причини да забравим тези избори


10 причини да забравим тези избори
21 Октомври 2011, Петък


1. Факторът „страх“ се проявява за първи път толкова осезаемо. Ако го твърдеше само лидерът на ДСБ Иван Костов,


Автор: Ани Петрова

или само Станишев, или алармираха само ненаетите от ГЕРБ социолози – проблемът пак щеше да е много сериозен. И много несъвместим с демокрацията!

Страхът е атрибут на тоталитаризма. И когато политик като боса на ДПС Ахмед Доган казва публично на свой кандидат-кмет: „Ще те обеся, ако ме предадеш“ – това не са празни думи. Това е пример за антидемокрация и доказателство за властта на страха.
В друга държава прокуратурата щеше да се самосезира и да разследва Доган за  заплаха за убийство.

2. Цялата държавна машина работи за управляващата партия. Министър-председателят Бойко Борисов, министрите, областните управители – всички те се превърнаха в хвърковата чета за рязане на лентички, за денонощна агитация в своя полза, за извиване на ръце дори в ЦИК и общинските избирателни комисии. Държавната машина докара в София президента на ЕК Барозу и председателя на Европарламента Бусек и ги накара да агитират за ГЕРБ, срамежливо наметнати с алибито, че участват в изнесено заседание на ЕНП.

3. Народното събрание абдикира от задълженията си. По поръка на ГЕРБ и в полза на ГЕРБ председателката на парламента Цецка Цачева го разпусна и така осигури на правителството контрол, а на депутатите от мнозинството – време да обикалят страната и да агитират в полза на ГЕРБ. Извънредното заседание на Народното събрание се превърна в предизборен цирк, което на свой ред не е изненада.

4. МВР демонстративно се превърна в застъпник на ГЕРБ. Не може и няма как да се абстрахираме от това, че министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов е шеф на предизборния щаб на ГЕРБ. С мотива „Следим за спазване на законността и да не се купуват гласове“ цялата 60-хилядна армия на МВР следеше всички действия на всички партии и действаше „съобразно обстановката“ - кротуваше, когато палеха къщите на Кирил Рашков в Катуница и вардеше сградата на парламента с жандармерия и с автомобили с водни оръдия, когато протестите стигаха до там.

5. Властта не пожали пари, за да разшири властта си. По едно време за ГЕРБ работеха около 60 пиар и социологически агенции и медии, после надхвърлиха 80, а най-накрая усещането бе като в най-силните години на Тодор Живков. Два жълти всекидневника – „Всеки ден“ и „България днес“, бяха специално създадени, за да омаскаряват и клеветят опонентите на ГЕРБ.

Срещу представителите на останалите партии се прилагаха „активни мероприятия“, дезинформации и контрадезинформации, фабрикуваха се сензации или просто се тиражираха лъжи и клевети. Освен това бяха закупени всички които могат да пеят на сцена, дори и тези, които не могат да пеят; направиха се десетки коктейли и всякакви други софри, отпечатаха и разпространиха стотици хиляди плакати, дипляни, листовки; опънаха стотици билбордове.

6. Платената реклама уби правото на информираност. Най-тиражните вестници възкликнаха „Ден година храни“ и продаваха страниците си с усърдието на леки жени пред пенсия. И в същото време практически никой не си даде труда да отбележи като платени десетките интервюта и репортажи, обгрижващи кандидатите на ГЕРБ така, както съветската преса не е обгрижвала Сталин. Онези медии, които се хвалеха, че не взимат пари, в повечето случаи не взимаха и дума от кандидатите на опозицията. Така демокрацията се изроди в право на достъп до платена медийна любов.

7. Изборите се превърнаха в референдум „за“ или „против“ Бойко Борисов. Той самият обаче се възползва от всички лостове и механизми на властта си; от раболепието и верноподаничеството на всички кръгове от обкръжението си; от властта си над медиите.

Според един много стар виц, ако навремето Наполеон е разполагал с медии като българските, светът никога не би разбрал за поражението му край Ватерло. Днес има и други медии – като „Десант“, или като телевизия СКАТ, има десетки сайтове и социални мрежи. Но има и зловещи прецеденти, като взривовете пред „Галерия“ и под колата на Сашо Диков.

8. Махленските кавги затиснаха европейските перспективи пред България.  Тон дадоха кандидатпрезидентските двойки на ГЕРБ и БСП, но тонът беше зададен от партийните им лидери. Мнозина сравниха изявите на Плевнелиев и подгласничката му с номерата на зайци, извадени от ръкавите на фокусник.

А главният фокусник на републиката заяви още при представянето им, че им дава 5 години престой в президентството, за да подготвят триумфалното му влизане там в следващия мандат. До тогава Борисов даже щял да се ожени, защото на държавния глава по му отивало да е бракуван.

9. МВнР направи чудеса, за да затрудни гласуването зад граница. И не стига това, ами „изпусна“ в интернет личните данни на хиляди, дали заявления да гласуват в чужбина. То и какво ли може да очаква от посланици, дипломати и чиновници, треперещи за местата си и навели се в очакване да мине поредната лустрационна буря.

10. Жадни за власт местни велможи пак се пребоядисаха. Най-драстичен е примерът с играещия за трети мандат кмет на Варна Кирил Йорданов. Не по-малко скандален е и бракът по сметка между градоначалника на Сливен Йордан Лечков и Бойко Борисов, който оневини Лечков и прокуратурата побърза да го послуша. Десетки кандидат-кметове успяха набързо да сменят партийната си принадлежност за втори-трети-четвърти път или да се впишат във формулата „независим, подкрепян от ГЕРБ“.

Месеци преди изборите – тогава когато ГЕРБ налагаше удобен за тях Изборен кодекс; когато след ветото на президента гласуваха на инат същите текстове; когато със скърцане на зъби се съобразиха с решението на Конституционния съд, който обяви за противоконституционни редица разпоредби на Кодекса – още тогава „стари пушки“ в политиката припомниха, че всяка партия, която се е мъчила да си осигури служебна победа на избори, в крайна сметка ги е губила.

Дали и сега ще стане така ще е ясно чак след балотажите. Ако използваме друга крилата фраза – въпросът не е дали ГЕРБ ще загуби избори, а кога?


В категории: Анализи , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки