Хасковско в стрес от идващото затопляне


Хасковско в стрес от идващото затопляне
17 Февруари 2012, Петък


Населението в хасковска област в истински стрес очаква предвижданото от метеоролозите затопляне, което ще стопи


Автор: Асен Петров

дебелата снежна покривка. Регионът е изключително рисков по отношение на пролетните наводнения. Първо – поради местоположението си в полите на Източните Родопи, и второ – заради нехайството на властите, които са оставили повечето реки, дерета и язовири на произвола на съдбата – затлачени и непочистени.

В областта се намират повече от половината водоеми в страната – около 2000. Само в Хасковска община те са над 360. В землището на всяко село има по няколко по-големи и по-малки язовири. Всичко това превръща областта в естествен водосбор, където напролет се събира много вода.

Повечето водосборни съоръжения са наредени по коритата на реките. Язовирът-убиец „Иваново”, който удави село Бисер, е номер 9 в една от тези върволици. Над него е „Елена”, който бе брутално изпразнен почти до дъно, след като се вдигна шум около рухващата му стена (виж карето вляво). Над него пък има още 7 по-малки водоема.

В дните след черния 6 февруари, докато спасителите се бореха за живота на бедстващите бисерчани, преляха дерета, скъсаха се диги, включително и на река Марица, наводниха се села, част от Харманли, квартал „Гебран” в Свиленград. След бедствието над 30 населени места останаха без водоснабдяване, в други пък ВиК предупреди, че водата, която тече от чешмите им, е опасна за пиене и трябва да се ползва само за санитарно-хигиенни нужди.

В много от бедстващи села, като хасковското Корен например, което е на сух режим вече повече от десетина дни, хората са принудени да топят сняг, за да посрещнат естествените си нужди.
Село Любеново в Хасковска община няколко дни остана откъснато от света, след като дерето заля моста на единствения път, по който се стига до него. Съседното Стойково също пострада, под вода останаха десетки къщи.

Пристигналите на място спасители от Гражданска защита установиха, че дерето е затлачено от дървета, храсти, клони и боклуци, които са образували истински бент под моста. В подобно състояние са много речни корита в региона. 

В очакване на предстоящото затопляне и неизбежно следващите го наводнения, неволята превърна хасковлии в хидроинженери, които всекидневно оглеждат водоемите и реките, мерят дълбочината и предсказват различен по размер апокалипсис. А към общинските администрации непрекъснато прииждат нови и нови сигнали за затлачени речни корита, затрупани канали, блокирали язовирни изпускатели, напукани стени и т.н.

Под заплаха от потоп е и центърът на самия областен град. Тук от миналата седмица се е натрупала по тротоари, градинки и площади снежна покривка с дебелина почти половин метър. В града няма снегопочистваща фирма. Чистят се само главните булеварди, и то с ограничените възможности на общинската фирма „Екопрогрес”, която разполага само с 12 машини с гребла.

Това би могло да предизвика истинско бедствие при обилно снеготопене, защото коритото на реката, минаваща през града, бе покрито през 2005 г. и превърнато в магазини и паркинги. Когато се правеше това, много хасковлии възроптаха, но проектантите увериха обществеността, че проходимостта на речното корито под „шапката” е напълно достатъчна.

Природата досега се е показвала милостива и все още не е подложила това твърдение на истинско изпитание. По всичко изглежда обаче, че все пак в следващите десетина дни предстои то да бъде тествано на терен, както се казва.

Иначе докъм края на 60-те години река Хасковска редовно е заливала цялата централна градска част, но откакто коритото й е разширено и бетонирано, вече в продължение на десетилетия тя не е създавала проблеми.


В категории: Общини , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки