Ще национализират „Втората Българска държава“


Ще национализират „Втората Българска държава“
Схема на дендрариума „Втора Българска държава“ от времето на Тодор Живков
27 Февруари 2012, Понеделник


Прокуратурата разпореди разваляне на сделките за покупко-продажба или заменки на около 1800 имота във Великотърновско

Автор: Здравка Христова

Голямата национализация започва във Великотърновско. Върховната административна прокуратура (ВАП) е издала постановление за разваляне на всички разпоредителни сделки – покупко-продажби или заменки, със земеделски земи и гори, които са в границите на националния дендрариум „Втора Българска държава“.

Под угрозата от национализация са около 1500 имота във Велико Търново и още близо 300 за общините Горна Оряховица и Лясковец, показа проверка на „Десант“.Постановлението на ВАП е подписано от прокурор Георги Камбуров. То е от 4 май 2011 г.

С него се отменят постановления на по-долни инстанции, както и това на Апелативната прокуратура във Велико Търново от 7 януари 2011 г., с което е отказана намеса по развалянето на разпоредителните сделки. Прокурорът, наредил принудителната национализация, Георги Камбуров се прочу през есента на 2010 г. с намесата си в полицейска операция, при която в бензиностанцията на жена му бяха открити 40 тона нелегален бензин.

Георги Камбуров е възложил на Окръжна прокуратура – Велико Търново да изиска всички документи, свързани с дендрариума, актуалните му скици, решенията на поземлените комисии, на общинските съвети за замени и продажби на имоти, попадащи в неговите граници.

Върховният прокурор Георги Камбуров е наредил срещу всеки акт да се внесе искане за обявяване за нищожност в Административния съд. Окръжната прокуратура трябва да докладва на ВАП за всяко отношение, което е взела по всеки конкретен случай.

Около 1800 са решенията на поземлените комисии, с които са възстановени имоти на граждани или общини в така наречения дендрариум. Засега прокурорски протести са направени по три от решенията за възстановяване на земи – две за Горна Оряховица и едно за Велико Търново, уточни наблюдаващият прокурор от Окръжна прокуратура Антоанета Чакърова.

Именно тя издава постановление от 23 март 2010 г., с което потвърждава решението на Районната прокуратура за отказ от намеса по реда на надзора за законност, т.е. за разваляне на вече сключените сделки и национализация на върнатите имоти.
Предстои събирането на нови доказателства и експертизи по казусите, заяви прокурор Чакърова.

Във Велико Търново първото дело ще бъде за разваляне на решението на Поземлената комисия, с което на Община Велико Търново са възстановени 53 декара гора над кв. „Картала“, попадащи в т. нар. дендрариум. В Горна Оряховица се атакуват две решения, с които на граждани са върнати веднъж 21,5 дка и втори път 9 дка.

Искането за разтрогване на сделките е по документ от времето на Тодор Живков. Със заповед № 67 от 6 февруари 1981 г. тогавашният Комитет по архитектура и благоустройство при Министерския съвет, Българската академия на науките и Министерството на горите и горската промишленост обявяват създаването на национален дендрариум „Втора Българска държава“ като зона за отдих на Велико Търново, Горна Оряховица и Лясковец с площ от 3603,6 хектара.

Спрямо тази територия е следвало да се приложи забраната за реституция, дефинирана в чл.4 от Правилника за прилагането на закона за възстановяване на собствеността върху гори и земи от горския фонд, според който „гори и земи от горския фонд, които не могат да бъдат възстановени на бившите им собственици в съществуващи или възстановими граници, са горите-изключителна държавна собственост... семепроизводствените градини, географските култури и дендрариумите".

Ако съдът се произнесе за връщане земята на държавата, ще настанат огромни проблеми, защото собствениците ще трябва да бъдат обезщетени със земя, а вероятно толкова хектари вече нямал.

Отделен е проблемът, ако даден имот е сменил няколко собственика. Ще започнат лавини от дела, коментира прокурор Антоанета Чакърова. Според нея може да се стигне и до регресивни искове, с които хората да съдят държавата за пропуснати материални ползи или нанесени щети.

Според великотърновските прокурори на общините и частните лица са били възстановени имоти от дендрариума, в които не са били реализирани предвидените мероприятия.

В същото време се оказва, че заповед № 67 от 6 февруари 1981 г., с която е създадена тази зона за отдих, не е била обнародвана в „Държавен вестник“. Така трите великотърновски прокуратури приемат, че част от териториите, върху които са възстановени имоти на отделни физически и юридически лица, изобщо не отговарят на изискванията за дендрариумите. Документите сочат, че „Втора Българска държава“ е създаден само по проекти, но не и по планове, които са по-висшата нормативна форма.

Казусът се заплита още повече, защото на 17 януари 2012 г. министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова издаде заповед за едногодишна строителна забрана за териториите, попадащи в 53 декара частна собственост над великотърновския кв. „Картала“. Заповедта излиза ден, след като ОбС взима това решение.

И въпреки че има одобрени проекти и е налице сменено предназначение на земята, главният архитект на града отказва издаването на строителни визи. Това ще е така, докато не изтече едногодишната забрана на министър Павлова. През това време и собствениците, и Общината ще чакат какво ще е решението на съда – ще развалят или потвърдят магистратите сделките с имоти в този апетитен район.


Прокурор Георги Камбуров

В категории: Общини , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки