Схема на дендрариума „Втора Българска държава“ от времето на Тодор Живков
27 Февруари 2012, Понеделник
Прокуратурата разпореди разваляне на сделките за покупко-продажба или заменки на около 1800 имота във Великотърновско
Автор: Здравка Христова
Голямата национализация започва във Великотърновско. Върховната административна прокуратура (ВАП) е издала постановление за разваляне на всички разпоредителни сделки – покупко-продажби или заменки, със земеделски земи и гори, които са в границите на националния дендрариум „Втора Българска държава“.
Под угрозата от национализация са около 1500 имота във Велико Търново и още близо 300 за общините Горна Оряховица и Лясковец, показа проверка на „Десант“.Постановлението на ВАП е подписано от прокурор Георги Камбуров. То е от 4 май 2011 г.
С него се отменят постановления на по-долни инстанции, както и това на Апелативната прокуратура във Велико Търново от 7 януари 2011 г., с което е отказана намеса по развалянето на разпоредителните сделки. Прокурорът, наредил принудителната национализация, Георги Камбуров се прочу през есента на 2010 г. с намесата си в полицейска операция, при която в бензиностанцията на жена му бяха открити 40 тона нелегален бензин.
Георги Камбуров е възложил на Окръжна прокуратура – Велико Търново да изиска всички документи, свързани с дендрариума, актуалните му скици, решенията на поземлените комисии, на общинските съвети за замени и продажби на имоти, попадащи в неговите граници.
Върховният прокурор Георги Камбуров е наредил срещу всеки акт да се внесе искане за обявяване за нищожност в Административния съд. Окръжната прокуратура трябва да докладва на ВАП за всяко отношение, което е взела по всеки конкретен случай.
Около 1800 са решенията на поземлените комисии, с които са възстановени имоти на граждани или общини в така наречения дендрариум. Засега прокурорски протести са направени по три от решенията за възстановяване на земи – две за Горна Оряховица и едно за Велико Търново, уточни наблюдаващият прокурор от Окръжна прокуратура Антоанета Чакърова.
Именно тя издава постановление от 23 март 2010 г., с което потвърждава решението на Районната прокуратура за отказ от намеса по реда на надзора за законност, т.е. за разваляне на вече сключените сделки и национализация на върнатите имоти.
Предстои събирането на нови доказателства и експертизи по казусите, заяви прокурор Чакърова.
Във Велико Търново първото дело ще бъде за разваляне на решението на Поземлената комисия, с което на Община Велико Търново са възстановени 53 декара гора над кв. „Картала“, попадащи в т. нар. дендрариум. В Горна Оряховица се атакуват две решения, с които на граждани са върнати веднъж 21,5 дка и втори път 9 дка.
Искането за разтрогване на сделките е по документ от времето на Тодор Живков. Със заповед № 67 от 6 февруари 1981 г. тогавашният Комитет по архитектура и благоустройство при Министерския съвет, Българската академия на науките и Министерството на горите и горската промишленост обявяват създаването на национален дендрариум „Втора Българска държава“ като зона за отдих на Велико Търново, Горна Оряховица и Лясковец с площ от 3603,6 хектара.
Спрямо тази територия е следвало да се приложи забраната за реституция, дефинирана в чл.4 от Правилника за прилагането на закона за възстановяване на собствеността върху гори и земи от горския фонд, според който „гори и земи от горския фонд, които не могат да бъдат възстановени на бившите им собственици в съществуващи или възстановими граници, са горите-изключителна държавна собственост... семепроизводствените градини, географските култури и дендрариумите".
Ако съдът се произнесе за връщане земята на държавата, ще настанат огромни проблеми, защото собствениците ще трябва да бъдат обезщетени със земя, а вероятно толкова хектари вече нямал.
Отделен е проблемът, ако даден имот е сменил няколко собственика. Ще започнат лавини от дела, коментира прокурор Антоанета Чакърова. Според нея може да се стигне и до регресивни искове, с които хората да съдят държавата за пропуснати материални ползи или нанесени щети.
Според великотърновските прокурори на общините и частните лица са били възстановени имоти от дендрариума, в които не са били реализирани предвидените мероприятия.
В същото време се оказва, че заповед № 67 от 6 февруари 1981 г., с която е създадена тази зона за отдих, не е била обнародвана в „Държавен вестник“. Така трите великотърновски прокуратури приемат, че част от териториите, върху които са възстановени имоти на отделни физически и юридически лица, изобщо не отговарят на изискванията за дендрариумите. Документите сочат, че „Втора Българска държава“ е създаден само по проекти, но не и по планове, които са по-висшата нормативна форма.
Казусът се заплита още повече, защото на 17 януари 2012 г. министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова издаде заповед за едногодишна строителна забрана за териториите, попадащи в 53 декара частна собственост над великотърновския кв. „Картала“. Заповедта излиза ден, след като ОбС взима това решение.
И въпреки че има одобрени проекти и е налице сменено предназначение на земята, главният архитект на града отказва издаването на строителни визи. Това ще е така, докато не изтече едногодишната забрана на министър Павлова. През това време и собствениците, и Общината ще чакат какво ще е решението на съда – ще развалят или потвърдят магистратите сделките с имоти в този апетитен район.