Около стотина къщи в Първомайско и Садовско бяха наводнени миналата събота и неделя след бързото топене на снега.
Автор: Камен Христов
„Всичко стана за 5-10 минути, вълната изведнъж се вдигна и потече по улицата, направо през двора“, разказва 18-годишният Павлин Рангелов от с. Чешнегирово. Там селската река съсипа десет къщи. Унищожени са оранжерии, издавени са домашни животни. „Останах без ни една кокошка“ – оплаква се 74-годишният Митко Борисов.
Още в събота водата помете ромската махала в с. Виница. Кметът Тодор Тодоров обиколи всяка една от къщите и предупреди хората да се изнасят. Целият приземен етаж на чисто новата къща на Радка Андонова бе наводнен. Кирпичена постройка се срути, селскостопанската продукция и разсадът на хората бе унищожен.
Причина за бедствието е неправилно построеният водосток на новата линия, смята кметът на селото Тодор Тодоров. Прииждащата от него вълна през почивните дни е достигала метър. Първомайският градоначалник Ангел Папазов пък уточнява, че водата е влязла в селото откъм „Голямата вада“ и от дренажните системи, като дори заляла пътя за Поповица. Късно следобед в събота води от разтопените снегове достигнаха и до първомайския квартал „Дебър“.
С помощта на местните полицейски и пожарни служби обаче са изградени диги от пясък и положението е овладяно. А от „Гражданска защита“ се заемат с отводняването. В Първомай вълната помете и параклиса „Св. Атанасий“. Тухленият храм, построен през 1955 г., потъна в близо половинметров слой вода. Унищожени са около стотина икони, дарени от християни.
Напълно е пропаднала и кирпичената сграда до аязмото, която сега трябва да се събори. Тя е издигната през 1908 г. и в нея е имало помещение за преспиване на 20 богомолци и столова.
Единични къщи са наводнени и в селата Богданица и Селци. Пострадали са имоти в Градина, Езерово и Караджалово. В Чешнегирово пък ловиха риба в дворовете си. „Отвънка се мятаха шарани. Дойдоха от ромската махала и напълниха 3-4 чувала с риба", разказва 62-годишната Шинка Рангелова.
21 са дворните места, които водата е заляла в с. Крушево. Най-много тук вода е придошла от канала на с. Градина. Голям приток продължава да се влива в язовирите „Брягово“ и „Езерово“. В началото на седмицата ситуацията продължаваше да е критична. Ако те се препълнят, напорът може да отнесе стената – предупреждава шефът на пожарната Румен Димчев. Учениците може да използват ситуацията, за да решават задачи от типа: „Кога ще се напълнят водните съоръжения, ако в тях постъпват по 8 кубика, а в същото време се изпуска само 1“.